Angličané rozhodli v závěru nastaveného času, česká devatenáctka se do finále nepodívá

Marek Janoš Sport Marek Janoš, Sport
Aktualizováno 12. 7. 2017 20:37
Česká fotbalová reprezentace do devatenácti let v semifinále mistrovství Evropy prohrála s Anglií 0:1. V 93. minutě rozhodl Nmecha. Ve finále potkají Angličané Portugalce. O bronz se na tomto turnaji nehraje.
Česká devatenáctka končí v semifinále.
Česká devatenáctka končí v semifinále. | Foto: FAČR

Tbilisi - Čeští fotbalisté do 19 let si na mistrovství Evropy v Gruzii o zlato nezahrají. V dnešním semifinále s Anglií sice byli střelecky aktivnější a sahali po prodloužení, jenže několik sekund před koncem tříminutového nastavení rozhodl o výhře favorita 1:0 patičkou střídající Lukas Nmecha.

"Na mých hodinkách zbývalo pět vteřin do konce," vypravil ze sebe po prohře zklamaný trenér Jan Suchopárek. "Prohrát zápas tímto způsobem jsme si nezasloužili. Takový konec si nepřeje nikdo. Ani hráči, ani trenér," dodal k brance, kterou Češi obdrželi v samém závěru utkání.

Český výběr tak nenavázal na roky 2001 a 2011, kdy postoupil do finále a vybojoval stříbro. Jelikož se o třetí místo nehraje, zopakovali mladíci zisk bronzu z let 2003, 2006 a 2008. Šampionát v Gruzii opustí s bilancí výher 2:1 nad Švédskem a 2:0 nad Gruzií a proher 1:2 s Portugalskem a dnes.

Zklamaný byl po zápase i brankář Martin Jedlička. "Věřím, že kdybychom dotáhli zápas do prodloužení, tak ho našim srdíčkem urveme," zoufal si. V zápase ale viděl i pozitiva. "Ukázalo se, že jsme nezaostávali ani proti hráčům z Premier League," řekl.

Anglie prohrála jen tři z předchozích 29 utkání a v základní skupině šampionátu neztratila ani bod, český celek s ní ale sehrál vyrovnanou partii a dokonce byl střelecky aktivnější. V první půli měl největší šanci DaSilva, který v 38. minutě z velkého úhlu z hranice vápna napálil tyč.

Po přestávce začali výrazně hrozit i Češi. V 53. minutě pálil vedle Turyna o chvíli později pak nezamířil mezi tyče ve velké šanci ani hlavičkující Šašinka.

Češi sehráli s favoritem turnaje dobré utkání. Hráče po zápase chválil i trenér Suchopárek, který současně těžko skrýval zklamání. "Nikdy jsem nepochyboval o tom, že tito hráči můžou na takové úrovni reprezentovat naši zemi. Vždycky jsem tomuto týmu věřil, i když se nám nepodařilo dosáhnout mého cíle - vyhrát mistrovství Evropy," komentoval vystoupení týmu na turnaji.

V 69. minutě Sessegnon dostal míč na brankáře Jedličku, ale gól kvůli ofsajdu neplatil. Přestože Angličané v tu chvíli více drželi balon, český celek byl nebezpečnější. Šašinkovu hlavičku v 71. minutě však skvěle vytáhl nad břevno gólman Ramsdale. Tři minuty před koncem se pak ve dvojité šanci neprosadil Král.

Oba týmy hrály i v závěru velmi útočně, jako by se chtěly vyhnout blížícímu se prodloužení. Střídající Nmecha nejprve v 90. minutě ještě hlavou přestřelil, ale v samém závěru nastavení už byl úspěšnější, když patičkou umístil balon do sítě po Edwardsově průniku.

"Edwards poslal centr do chumlu hráčů přede mnou. Viděl jsem to, ale už jsem nestihl zareagovat na tu teč na zadní tyč a padlo to tam," popsal rozhodující moment zápasu brankář Jedlička. Angličané porazili český tým 1:0 a už se tak mohou těšit na finále s Portugalskem, které porazilo Nizozemce rovněž stejným výsledkem.