Anglie je na Euru, Slováci poprvé v kvalifikaci padli

Aktualizováno 5. 9. 2015 23:03
Albion vyhrál na hřišti Malty 6:0 a po pořádající Francii je prvním celkem, který má jistý závěrečný turnaj.
Wayne Rooney slaví branku proti San Marinu
Wayne Rooney slaví branku proti San Marinu | Foto: Reuters

Serravalle - Angličtí fotbalisté se po výhře 6:0 v San Marinu stali prvním týmem, který si z kvalifikace zajistil postup na mistrovství Evropy do Francie. Poprvé v kvalifikaci ztratilo body Slovensko, které po porážce 0:2 ve Španělsku kleslo ve skupině na druhé místo.

Rooney vyrovnal Charltona

Angličané jsou po sobotních zápasech jediným stále stoprocentním týmem a nedalo se čekat, že by o tuto bilanci přišli v San Marinu. K postupu do Francie je nasměroval Wayne Rooney, který ve 13. minutě proměnil pokutový kop. Rooney vstřelil 49. reprezentační gól a vyrovnal rekord Bobbyho Charltona. Povedlo se mu to přesně 12 let po první brance v dresu národního týmu.

"Jsem moc hrdý, že jsem vyrovnal rekord Sira Bobbyho Charltona. V úterý budu určitě chtít pomoci týmu dalším gólem a rekord překonat," prohlásil po zápase Rooney. "Bylo by skvělé, kdyby se mi rekord podařilo překonat už dnes, ale alespoň se tak může stát ve Wembley," dodal útočník Manchesteru United, který bude moci přidat 50. reprezentační gól v utkání proti Švýcarsku.

Albion nakonec slavil jasné vítězství 6:0. Druhý gól byl vlastní, poté se prosadili Barkley, Kane a dvakrát Walcott. Za Anglií ve skupině E zůstávají druzí Švýcaři, kteří doma během posledních deseti minut otočili utkání se Slovinskem. Prohrávali už o dva góly, ale zásluhou dvou branek Drmiče a gólu Stockera zvítězili 3:2. Oba střelci přitom na hřiště přišli až v průběhu hry.

Slováci přišli o sérii

O svoji bezchybnou bilanci na rozdíl od Anglie přišli Slováci, kteří v Oviedu prohráli se Španělskem. První šanci utkání měli hosté, jenže Mak po chybě Ramose mířil těsně vedle a jen o minutu později se po krásné přihrávce Silvy trefil Jordi Alba.

Po půlhodině hry už Španělé vedli o dvě branky. Diega Costu ve vápně srazil brankář Kozáčik a pokutový kop proměnil Andrés Iniesta. Další branky i přes řadu šancí na obou stranách nepadly. Španělsko tak jako první soupeř od října 2013 vstřelilo Slovákům víc než gól a zvítězilo 2:0.

Po sedmi zápasech mají Španělé i Slováci po osmnácti bodech, jen o tři body pozadu je Ukrajina, která si bez problémů poradila 3:1 s Běloruskem.

Poprvé po odvolání Fabia Capella nastoupilo Rusko pod vedením Leonida Sluckého a nový trenér mohl být spokojený. Rusové ve vyrovnaném ofenzivním zápase porazili v Moskvě Švédsko 1:0 brankou Dzjuby a získali důležité tři body. Zůstali sice ve skupině G třetí, ale druhé Švédy stáhli na rozdíl jednoho bodu.

První jsou nadále Rakušané, kteří výsledku z Moskvy využili ke zvýšení náskoku. Ve Vídni porazili brankou Junuzoviče Moldavsko 1:0 a v úterý si v případě výhry ve Švédsku mohou zajistit postup do Francie.

Kvalifikace na ME 2016 ve fotbale:

Skupina C:

Lucemburk: Lucembursko - Makedonie 1:0 (0:0)

Branka: 90.+2 Thill.

Lvov: Ukrajina - Bělorusko 3:1 (3:0)

Branky: 7. Kravec, 30. Jarmolenko, 40. Konopljanka z pen. - 62. Kornilenko z pen. ČK: 90.+2 Garmaš (Ukr.).

Branka: 71. Vassiljev.

Serravalle: San Marino - Anglie 0:6 (0:2)

Branky: 68. a 78. Walcott, 13. Rooney z pen., 30. vlastní Brolli, 46. Barkley, 77. Kane.

Basilej: Švýcarsko - Slovinsko 3:2 (0:1)

Branky: 80. a 90.+4 Drmič, 84. Stocker - 45. Novakovič, 48. Cesar.

1. Anglie 7 7 0 0 24:3 21
2. Švýcarsko 7 5 0 2 16:6 15
3. Estonsko 7 3 1 3 4:5 10
4. Slovinsko 7 3 0 4 14:10 9
5. Litva 7 2 0 5 4:13 6
6. San Marino 7 0 1 6 0:25 1