reklama

Anglii děsí zranění a těší náhradníci

Fotbalisté Anglie při tréninkovém soustředění v portugalském letovisku Vale Do Lobo. Fotbalisté Anglie při tréninkovém soustředění v portugalském letovisku Vale Do Lobo. autor: Reuters
Londýn - Přípravné utkání Anglie s Běloruskem v Readingu, které domácí se sestavou náhradníků prohráli 25. května 2:1, ukázalo dvě věci.

Infobox

VIZITKA ANGLIE:

Rozloha: 130.439 km čtverečních

Počet obyvatel: 50,1 milionu

Fotbalový svaz: Football Association of England (FA)

Založen: 1863

Vstup do FIFA: 1905

Barva dresů: bílá a modrá

Účast na MS: 11x (1950, 1954, 1958, 1962, 1966, 1970, 1982, 1986, 1990, 1998, 2002)

Největší úspěchy: 1. místo na MS 1966

Nejvíc zápasů na MS: Peter Shilton 17

Nejvíc branek na MS: Gary Lineker 10

Největší hvězdy: John Terry, David Beckham, Frank Lampard, Steven Gerrard, Wayne Rooney

Zdroj: ČTK 

Anglie má nehoráznou smůlu se zraněními hráčů, a trenéra Svena-Gorana Erikssona může alespoň částečně uklidňovat, že disponuje  poměrně zdatnou reprezentační rezervou.

Když v 50. minutě vykopával anglický třetí brankář Robert Green od své brány, zranil si třísla. Míč navíc doputoval k běloruskému útočníkovi Kutuzovovi a ten ho  za bouřlivé nevole diváků dopravil do sítě za svíjejícího se gólmana.

Série zranění

Green byl odnešen z hřiště na nosítkách a s účastí na MS se zřejmě může rozloučit. Jeho šance, že by si v Německu zahrál, byla minimální, takže to do strategie anglického týmu příliš nezasáhlo. Jeho případ je však výmluvnou připomínkou toho, kterak výběr kolébky fotbalu pronásledují zranění.

Asi největší ránou byly Rooneyho zlomeniny kůstek v nártu. Útočník Manchesteru United si je přivodil  29. dubna  při utkání s Chelsea. Rooney byl největší anglickou nadějí a největším trumfem.

Eriksson se teď bude modlit, aby mu jeho konečné vyšetření  7. června nevystavilo definitivní stopku pro MS. Podle pravidel FIFA ho má kouč právo dopsat na soupisku do 24 hodin před prvním zápasem Anglie, jenž s Paraguayí sehrají 10. června.

V zápase proti Bělorusku si poprvé po dlouhém zranění zahrála další anglická hvězda - Michael Owen. Ten se zlomeninou nártu bojoval od 31. prosince. Proti Bělorusům zvládl pouze hodinu a střídal. Owen však již dříve reportérům tvrdil, že by byl připraven hrát na šampionátu třeba zítra.

Z dlouhodobých zranění se vzpamatovávají i zkušení zadáci Sol Campbell a Ashley Cole. Jejich výkon proti Bělorusům však mohl Erikssona aspoň trochu uklidnit.

Nadějné béčko

V představení anglického béčka zaujalo hned několik hráčů. Aaron Lennon zářil na pravém křídle, nalevo vypadal velmi nadějně Stewart Downing a teprve sedmnáctiletý útočník Theo Walcott se ukázal jako velký talent budoucnosti.

Walcott se stal nejmladším anglickým reprezentantem historie, když o několik desítek dní překonal dosavadního rekordmana Wayna Rooneyho.

Jako možná náhrada za zraněného kanonýra se v úterním zápase s Maďarskem ukazoval Steven Gerrard. Má výborný "čich" na góly, což dokázal nejen proti Maďarům, ale třeba i ve finále Anglického poháru, v němž kapitán Liverpoolu pomohl k vítězství dvěma góly nad West Hamem United.

Anglické řady jsou nahlodané zraněními, ale "béčko" se ukazuje v dobrém světle. Jak dopadne sestava rekonvalescentů a náhradníků, ukáže až blížící se turnaj. Anglie začíná s Paraguayí, dále ji v základní skupině čeká Trinidad a Tobago a Švédsko.

reklama