reklama

Místo národního ptáčka ruka boží. V Argentině chtějí na bankovku Maradonův gól

I takto by mohla vypadat bankovka s Maradonou. Na lícní straně podobizna, na rubu by pak mohl být zobrazený gól z MS 1986.
Argentinská senátorka navrhla, aby se nedávno zesnulá fotbalová legenda Diego Maradona objevila na penězích.

Norma Durangová z provincie La Pampa představila kongresu projekt bankovky v hodnotě 1000 pesos (zhruba 250 korun), na jejímž líci by měla být Maradonova podobizna a na rubu zobrazení jednoho z jeho slavných gólů proti Anglii ve čtvrtfinále mistrovství světa v Mexiku 1986.

Jeden z nejlepších fotbalistů historie Maradona zemřel v šedesáti letech 25. listopadu na srdeční selhání. V Argentině měl status národního hrdiny a patří k nejslavnějším postavám v historii země.

"Nechceme pouze uctít našeho hrdinu, ale také máme na zřeteli ekonomickou stránku věci. Myslíme si, že když k nám přijedou turisté, budou si chtít svého 'Maradonu' odvézt domů," uvedla senátorka Durangová.

Není jasné, jaký z gólů proti Anglii by se měl na bankovce objevit. Maradona nasměroval Argentinu k vítězství 2:1 nad rivalem z Evropy dvěma brankami, jež se nesmazatelně zapsaly do sportovní historie. Nejprve překonal brankáře Petera Shiltona úmyslnou rukou, kterou později označil za "boží", a krátce poté předvedl úchvatné sólo z vlastní poloviny hřiště, jež bylo vyhlášeno nejkrásnějším gólem v dějinách MS.

Sbohem, Diego. Pohřeb legendy doprovodily slzy i rvačky s policií, obřad byl soukromý Sbohem, Diego. Pohřeb legendy doprovodily slzy i rvačky s policií, obřad byl soukromý Prohlédněte zde

Myšlenka na zobrazení "boží ruky" na oficiálním státním dokumentu okamžitě vyvolala u některých Argentinců kritiku, neboť by to mohlo být vnímáno jako schvalování porušování pravidel. "Chceme připomenout Maradonu, v dobrém i ve zlém, protože to je světově nejproslulejší Argentinec," uvedla senátorka Durangová, o jejímž návrhu budou zákonodárci rozhodovat na začátku příštího roku.

Současná tisícipesová bankovka zobrazuje argentinského národního ptáka, jímž je hrnčiřík prostý.

reklama