reklama

Aršavin na Premier League nemá, naznačil Wenger

Udrží Aršavin formu celou sezonu?

Londýn - Ruský fotbalista Andrej Aršavin se stal jednou z hvězd Eura 2008. Zdálo se, že si bude moct vybírat z nabídek od velkoklubů. Po náhlé euforii však přišlo vystřízlivění. Mezi skeptiky se zařadil i manažer Arsenalu Arsene Wenger.

Trenér Ruska Guus Hiddink vzal Aršavina na Euro i přes to, že měl dvouzápasový distanc za vyloučení v Andoře. Útočník Petrohradu se za nadstandardní důvěru odvděčil góly proti Švédsku a Nizozemsku a výrazně pomohl k postupu do semifinále.

Fotbalovou Evropu nadchl svoji technikou a rychlostí, jimiž oplýval i po 120 minutách hry ve čtvrtfinále proti unaveným Nizozemcům.

Spekulace o jeho budoucím angažmá se množily, zájem měl údajně i Arsenal. "Chtěl bych si zahrát ve Španělsku nebo Anglii," prozradil sedmadvacetiletý fotbalista s tím, že jeho vysněným klubem je Barcelona.

Čtěte také:
Hvězda Eura chce z Ruska pryč. Aršavina láká Anglie
Další šok: Nizozemce vyřadil ruský rychlík Aršavin

Pak ale přišel zápas se Španělskem, v němž Rusové na své předchozí výkony nenavázali a Aršavin byl neviditelný. A humbuk kolem ruského forvarda pomalu utichal.

Andrej Aršavin, ruský útočník Zenitu Petěrsburg Andrej Aršavin, ruský útočník Zenitu Petěrsburg Foto: Zenit Petěrsburg

"Aršavin je bezpochyby velký talent. Jenže v nejlepších ligách na světě musí být hráč fyzicky na výši celou sezonu," řekl o hvězdě Eura ruským novinářům Arsene Wenger.

"Je schopen naplňovat svůj potenciál každé tři dny po celý rok ať už ve Španělsku nebo v Anglii?" ptal se sám sebe manažer "Kanonýrů".

"V semifinále proti Španělům vypadal Aršavin vyčerpaně, proto jsem si začal klást tuto otázku," dodal Wenger.

Ruské hvězdy zklamaly

V západoevropských ligách už jsou při přestupech ruských hráčů, kteří krátkodobě zazářili, zřejmě ostražitější než u jiných.

Britský deník The Times v souvislosti s Aršavinem trefně připomíná fiasko hvězd ze Spartku Moskva v zahraničních angažmá.
Spartak před třinácti roky způsobil senzaci v Lize mistrů.

Tehdy zářili moskevští fotbalisté jako Ilja Cymbalar, Sergej Aleničev, Sergej Juran, Viktor Onopko, Sergej Nikiforov a jiní. Říkalo se, že je to nejlepší tým Evropy.

Základní skupinu Ligy mistrů vyhrál Spartak s plným bodovým ziskem a patnácti nastřílenými góly. Před vyřazovací částí ruský klub své hvězdy rozprodal do ciziny. A zářivé hvězdy začaly rychle pohasínat.

Onopko se s Oviedem potácel na hranici první a druhé španělské ligy. Nikiforov rychle putoval přes Gijon, Eindhoven a Waalwijk až do japonské Urawy.

Juran skončil v Millwallu a jeho sláva pohasla, Aleničev zažíval těžké časy v AS Řím a Perugii než ožil coby střídající hráč pod Jose Mourinhem v FC Portu.

reklama