Australané zápas otočili až v závěru

Sport Plus, ČTK
12. 6. 2006 16:51
Kaiserslautern - Fotbalisté Austrálie až v poslední desetiminutovce otočili zápas skupiny F světového šampionátu s Japonskem a vyhráli 3:1. Uvnitř: Animace gólu.
Vzdušný souboj Acuši Janagisawy z Japonska (vlevo) s australským soupeřem Lucasem Neillem. | Foto: Reuters

Australané ještě sedm minut před koncem prohrávali. Hrdinou zápasu byl Tim Cahill, který přišel na hřiště až v závěru, ale stihl dva góly. Třetí přidal další náhradník Aloisi.

Australané svůj návrat na mistrovství světa po 32 letech zahájili s obrovskou chutí a zvláště Viduka, zkušený harcovník z anglické ligy, dělal japonské obraně hodně starostí. Útočník z Middlesbrough se už v šesté minutě dvakrát pokusil prostřelit japonského gólmana, ale Kawaguči prokázal skvělý reflex. Ve 24. minutě Viduka vtipnou patičkou poslal do šance Bresciana, ale ani on na brankáře nevyzrál.

O dvě minuty později však jako blesk z čistého nebe přišel úder na druhé straně. Nakamura centroval z velké dálky, jak je zvyklý z Celtiku Glasgow. Brankář Schwarzer na čáře zaspal, navíc se srazil s clonícím Janagisawou a lehounký oblouček nad ním proplachtil až do sítě. Australané marně reklamovali faul na brankáře a po inkasovaném gólu byli dlouho jako opaření.

Viduku Japonci úspěšně chytali do ofsajdové pasti, jeho partner z útoku, liverpoolský Kewell, na němž byla znát dlouhá přestávka zaviněná zraněním, nebyl na hřišti skoro vidět. Až čtyři minuty před přestávkou vypálil Bresciano z přímého kopu, ale napnul jen boční síť.

Australané sice i po změně stran neúnavně útočili a stříleli, ale dlouho bez efektu. Navíc Schwarzer opravdu neměl svůj den a po jeho dalším nejistém zákroku mohl v 57. minutě ještě zvýšit Alex. Brazilec s japonským pasem však promeškal vhodný okamžik ke střele.

Japonci se od začátku dopředu nijak nehrnuli a s přibývajícími minutami už mysleli jen na bránění hubeného náskoku. Australský tlak narůstal, zvláště když trenér Hiddink vrhl na trávník čerstvé síly. V 69. minutě měl blízko k vyrovnání Viduka.

Z přímého kopu mířil přesně k tyči, ale Kawaguči opět předvedl svůj kočičí skok a vytáhl míč na roh. Sedm minut před koncem si však i japonský gólman vybral slabší chvilku, nedosáhl na dlouhý aut, k odraženému míči se dostal Cahill a chladnokrevně vyrovnal.

Fotbalista z anglického Evertonu přišel na trávník jako náhradník, když  Hiddink začínal hrát vabank. A svůj velký den korunoval v poslední minutě řádné hrací doby nádhernou střelou z dálky, která se od tyče odrazila do sítě.

To Japonce ještě víc rozhodilo, jejich obrana prakticky přestala existovat, Aloisi jí ve druhé minutě nastaveného času snadno proklouzl a vstřelil třetí gól.

První gól Japonska proti Austrálii padl po faulu Naohiro Takahary (vlevo) na gólmana Marka Schwarzera. | Foto: Reuters

Nizozemec Hiddink, který se z minulých šampionátů vracel dvakrát se čtvrtým místem, se znovu ukázal jako skvělý stratég. V situaci, která se zdála být téměř beznadějná, poslal na hřiště tři vyloženě ofenzivní hráče a tato riskantní taktika slavila úspěch.

Australané, kteří v premiéře na mistrovství světa v roce 1974 nedali ani gól, mají první tři body a už se těší na sobotní zápas s Brazílií. Naopak Japonci mají téměř jistotu, že se jim postup ze skupin nepodaří zopakovat.

Trenér Australanů Guus Hiddink sice po vítězném zápase zářil štěstím, ale ani skvělý obrat v něm nesmazal pocit křivdy, který měl při prvním gólu. "To byl přece jasný faul na brankáře. Rozhodčí může děkovat Bohu, že to nakonec takhle dopadlo a že spravedlnost zvítězila," zlobil se na sudího z Egypta.

Brazilský trenér poraženého týmu Zico moc hovorný nebyl. "Z našeho vedení jsme vůbec nic nevytěžili. Měli jsme sice další dvě šance při protiútocích, ale před brankou jsme byli neškodní. Navíc jsme udělali příliš mnoho chyb," povzdechl si Zico.

Výsledek:
Austrálie - Japonsko 3:1 (0:1)
84. a 89. Cahill, 90+2. Aloisi - 26. Nakamura. Rozhodčí: El Fatáh (Egypt) - Dante (Mali), Ndoye (Sen.). ŽK: Grella, Cahill, Aloisi - Mijamoto, Takahara, Moniwa. Diváci: 41.513 (vyprodáno).
Austrálie: Schwarzer - Neill, Moore (61. Kennedy), Chipperfield - Emerton, Grella, Culina, Wilkshire (75. Aloisi), Bresciano (53. Cahill) - Kewell, Viduka. Trenér: Hiddink.
Japonsko: Kawaguči - Cuboi (56. Moniwa, 90. Oguro), Mijamoto, Nakazawa - Komano, H. Nakata, Fukuniši, Nakamura, Alex - Takahara, Janagisawa (79. Ono). Trenér: Zico.