Austrálii pohřbila poslední minuta

SportPlus, ČTK
26. 6. 2006 18:53
Kaiserslautern - Až proměněná penalta Tottiho v poslední minutě nastavení zajistila fotbalistům Itálie postup do čtvrtfinále MS, když porazili Austrálii 1:0. Uvnitř: Galerie a Animace gólu
Italský útočník Francesco Totti (v modrém) proměňuje penaltu v poslední minutě zápasu s Austrálií. | Foto: Aktuálně.cz

Italové přitom hráli od 51. minuty v deseti bez vyloučeného Materazziho.

Vítěz nastoupí v pátečním čtvrtfinále s úspěšnějším z dnešního večerního zápasu mezi Švýcarskem a Ukrajinou.

Italský trenér Marcello Lippi nechal poprvé na šampionátu sedět na lavičce Tottiho a na jeho místo postavil Del Piera. Útočník Juventusu se hned ve čtvrté minutě prezentoval načechraným centrem a král střelců Toni, který se vrátil do útoku, poslal hlavičku těsně vedle tyče.

Italové byli zpočátku výrazně nebezpečnějším týmem a brankář Schwarzer se pořádně potil. V rozpětí dvou minut musel vytáhnout nad břevno střelu Gilardina a pak reflexivně nohama vykopnout z branky Toniho pohotovou otočku.

V australském týmu chyběl hrdina bitvy s Chorvaty Kewell, který má poraněná třísla a přišel diváky pozdravit o berlích. Vpředu tak byl osamocený Viduka a proti spolehlivě fungující obraně se prosazoval jen těžko.

Až po půlhodině hry musel brankář Buffon poprvé ukázat, co umí. K odraženému míči se přitočil Chipperfield a po zemi tvrdě vypálil.

Do druhého poločase se Lippi pokusil oživit útok nasazením Iaquinty, ale brzy musel své plány korigovat. Španělský rozhodčí Cantalejo totiž v 51. minutě přispěl ke sporným červeným kartám na šampionátu vyloučením italského stopera Materazziho. Poslal ho ze hřiště za vcelku běžný faul bez předchozího napomínání.

Lippi obětoval svého nejlepšího útočníka Toniho, aby zacelil mezeru uprostřed obrany, a Australané začínali mít navrch. Jenže Italové jsou mistry obrany a soupeři nedali moc prostoru. Když přece jen nějaký míč pronikl až k Buffonovi jako při střele Chipperfielda, tak si s ním gólman, později vyhlášený mužem zápasu, snadno poradil.

Devět minut před koncem hlavičkoval Cahill těsně nad břevno a squadra azzurra už očividně spoléhala na Buffonovy schopnosti při penaltovém rozstřelu.

I Australané už možná mysleli na prodloužení a podcenili Grossův únik. Italský obránce v šestnáctce upadl, sudí ukázal na penaltu a Totti, který na poslední čtvrthodinu vystřídal Del Piera, ji chladnokrevně proměnil.

Sen nizozemského trenéra Guuse Hiddinka o třetím semifinále za sebou se rozplynul. Před čtyřmi lety poslal z korejské lavičky Italy domů, podruhé se mu to už nepodařilo. Další šanci může mít za čtyři roky jako trenér ruské reprezentace.

Italský trenér Marcello Lippi si liboval, že zápas měl všechno, co má správné utkání mít. "Z vyřazení jsem strach neměl. I v oslabení jsme měli pár šancí," řekl Lippi.

Autor vítězného gólu Francesco Totti byl rád, že odpověděl kritikům. "Často jsem jejich terčem, ale vždycky jsem říkal, že dokážu, že mám pro mužstvo cenu," zářil po proměněné penaltě.

Australan Marco Bresciano (vlevo) v hlavičkovém souboji s Gianlucou Zambrottou z Itálie. | Foto: Reuters

Australský brankář Mark Schwarzer si postěžoval, že zklamání po prohře je obrovské. "Ve druhém poločase jsme byli lepší. Ale naším problémem je dát gól," litoval Schwarzer.

Podobně hovořil i útočník Viduka: "Podali jsme tady dobrý výkon a došli jsme dál, než jsme čekali. Ale loučit se takhle, to je smutné." Jeho spoluhráč Tim Cahill jen bezmocně kroutil hlavou. "Stále tomu nemohu uvěřit. Už jsme je málem zlomili a pak přijde jeden brejk a penalta...," řekl Cahill.

"Bylo to k.o. v poslední sekundě. Samozřejmě, že jsem zklamán, ale zároveň jsem na tohle mužstvo pyšný. Vždyť nás od takového týmu, jakým je Itálie, dělil jen malinký kousíček," řekl po svém posledním zápase na australské lavičce trenér Guus Hiddink.

Výsledek:
Itálie - Austrálie 1:0 (0:0)
Branka
: 90+5. Totti z pen. Rozhodčí: Cantalejo - Carrasco, Hernandez (všichni Šp.). ŽK: Grosso, Gattuso, Zambrotta - Grella, Cahill, Wilkshire. ČK: 51. Materazzi (It.). Diváci: 46.000 (vyprodáno).
Itálie: Buffon - Zambrotta, Cannavaro, Materazzi, Grosso - Gattuso, Pirlo, Perrotta - Del Piero (75. Totti) - Gilardino (46. Iaquinta), Toni (55. Barzagli). Trenér: Lippi.
Austrálie: Schwarzer - Moore, Neill, Chipperfield - Wilkshire, Grella, Cahill, Culina - Sterjovski (81. Aloisi), Bresciano - Viduka. Trenér: Hiddink.