Bakoš hattrickem vystřelil Liberci výhru v derby, tři body má i Baník

20. 2. 2016 15:59
Parádní fotbal viděli fanoušci na severu Čech. Liberec díky hattricku Marka Bakoše v 18. kole Synot ligy vyhrál 3:2 v derby proti Jablonci. První tři jarní body do tabulky slaví poslední Baník Ostrava, když přehrál Zlín.
Marek Bakoš
Marek Bakoš | Foto: Milan Kammermayer

Liberec/Ostrava - Parádní fotbal viděli fanoušci na severu Čech. Liberec díky hattricku Marka Bakoše v 18. kole Synot ligy vyhrál 3:2 v derby proti Jablonci. Rozhodující trefu přitom obstaral útočník Slovanu až v 86. minutě.

Už možná ani nevěděli, co to je vyhrát. První tři jarní body do tabulky slaví poslední Baník Ostrava, když přehrál Zlín 3:0.

Také hráči Zbrojovky Brno ukončili černou sérii, když si poradili se Sigmou Olomouc 2:0. V předchozích čtyřech utkáních přitom získali jediný bod. Branky domácích vstřelili na rozhraní poločasů v rozmezí sedmi minut Jakub Řezníček a Alois Hyčka.

Olomouc zůstala v tabulce na předposledním 15. místě, když vyhrála jediné z posledních sedmi kol.

Liberec udeřil v závěru

Vlivem sněžení se v Liberci hrálo na těžkém terénu a začátek byl z obou stran opatrný. V polovině první půle domácí z úvodní gólové šance udeřili. Hostujícímu brankáři Bártovi vypadl z rukou centr zleva, míč sebral Vůch, který se sice ani nadvakrát neprosadil, ale Bakoš už následně dorážkou otevřel skóre.

Slovenský útočník se podruhé radoval v 38. minutě, kdy využil obrovské chyby v jablonecký obraně. Beneš ve snaze odvrátit vysoký balon nechtěně poslal domácího kanonýra do úniku a ten chladnokrevně křížnou střelou k tyči zvýšil. Bakoš devátým gólem v ligové sezoně potvrdil pozici nejlepšího libereckého střelce.

Zdramatizovat duel dokázali hosté až v 63. minutě. Po zákroku domácího gólmana Koubka na Trávníka nařídil sudí penaltu a Tecl ji stejně jako v minulém kole s Jihlavou proměnil. Jablonec ožil a za šest minut srovnal. Po rohovém kopu nacentroval Trávník a Kysela hlavou zamířil přesně. Připsal si svůj druhý gól v ligové kariéře.

Zdálo se, že nabuzení hosté zkusí otočit stav, ale rozhodnutí přišlo na opačné straně. Jefremov našel ve vápně Bakoše a ten střelou na bližší tyč uzavřel hattrick. Úsměv mu nezmizel z tváře, ani když hned po vítězné brance musel na nosítkách opustit trávník a na závěrečné minuty ho vystřídal Rabušic. Liberec potvrdil, že je doma v této ligové sezoně k neporažení, z devíti zápasů U Nisy ztratil body jen po remíze s Duklou.

Příbram doma ztrácí

Hráči Bohemians 1905 doma porazili Duklu 1:0 a prodloužili sérii bez porážky na sedm zápasů. Malé pražské derby rozhodl obránce Daniel Krch.

Bohemians využili velkou převahu až v 68. minutě Čögley povedeným centrem z pravé strany našel před brankou úplně volného Krcha, který nadvakrát dostal míč do sítě.

Příbram doma se Slováckem prohrála 0:1, přestože byli po většinu zápasu aktivnějším týmem, jenže jen třikrát nastřelili konstrukci branky. Naopak v poslední minutě neuhlídali rohový kop, po kterém rozhodl o výhře hostů Libor Došek.

Příbram tak doma počtvrté z posledních pěti utkání ztratila body. Naopak Slovácko si vylepšilo bilanci na hřištích soupeřů, kde bylo po podzimu druhé nejhorší.

Petržela se fanouškům uvedl výhrou

Nejhorší útok ligy znemožnil šestý Zlín góly Daniela Holzera, Karola Mondeka a Richarda Lásika a trenér Vlastimil Petržela si tak zapsal vítěznou premiéru před ostravským publikem. Baník zaznamenal teprve druhou výhru v sezoně, Zlín ani v druhém jarním utkání nebodoval

"Zápas, který vyhrajete 3:0, se hodnotí snadno," liboval si po zápase kouč  Petržela.

Věkový průměr základní jedenáctky nejmladšího mužstva ligy dnes vinou zranění a nemocí spadl na necelých 21 let, kouč Petržela k ligovému debutu nasadil osmnáctiletého brankáře Chmiela a o dva roky staršího stopera Mešaninova, vedle nějž si do dvojice stoupl i novic Vraštil z Mladé Boleslavi.

"V týdnu jsme měli tolik problémů, že jsem to nezažil. Vypadli nám oba stopeři, onemocněl brankář, ale tady jsem věřil, že to mladý Franta Chmiel zvládne," uvedl ostravský trenér.

Zlín proti poslednímu týmu tabulky začal sebevědomě a s vysokým presinkem, ale výsledkem bylo jen několik nebezpečných centrů do vápna. Vývoj v mezích papírových předpokladů vzal za své s prvním gólem Ostravy. Baník se v deváté minutě vůbec poprvé přiblížil zlínské bráně, Hrubý po rychlém brejku poslal míč do strany Holzerovi, který možná i s tečí beka Malého ukázkově přeloboval Holého.

Konec bojkotu "tvrdého jádra"

I v kombinaci s fanatickým povzbuzováním ultras, kteří se po roce bojkotu vrátili na domácí zápasy Baníku, ostravská omladina zcela vymazala rozdíl dvaceti bodů a deseti míst mezi oběma týmy. Ostrava dřela, díky rychlostním typům byla z kontrů dokonce nebezpečnější a za gólem šla ve vápně mnohem rvavěji. Přesně po půlhodině dal další ledovou sprchu Zlínu Mondek, který z deseti metrů dorazil vyražený míč po velké možnosti Holzera.

Hostující kouč Páník, který v minulosti v Baníku působil, se zvrat snažil přivodit změnami. Do druhé půle poslal Diopa, vzápětí Holíka, ale jeho barvám definitivně zlomila vaz třetí branka. Baník měl dnes směrem dopředu daleko větší tah. Červenkovu šanci ještě zlikvidoval Holý, v 60. minutě však Lásik na malém vápně usměrnil do sítě Mondekovův pokus.

Hostům za stavu 0:3 ztěžkly nohy. Rychlý gól naděje, který dal hned záhy Jugas, rozhodčí kvůli ofsajdu neuznali, a na druhé straně naopak promarnil další vyloženou možnost Holzer. Zlín až v závěru územní převahu proložil šancemi, ale v té největší mířil Diop v 76. minutě jen do tyče a Ševci tak na půdě nejhoršího týmu ligy utrpěli nečekaný debakl.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

18. kolo první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - Fastav Zlín 3:0 (2:0)
9. Holzer, 30. Mondek, 60. Lásik. Rozhodčí: Orel - Blažej, Hock. ŽK: Holzer, Vraštil (oba Ostrava). Diváci: 5022.

Ostrava: Chmiel - Dostál, Vraštil, Mešaninov, Lučič - Lásik (90. Matěj), Ožvolda - Mondek, Hrubý, Holzer (90. Helešic) - O. Šašinka (56. Červenka). Trenér: Petržela.

Zlín: Holý - Pazdera, Malý, Jugas, Matějov (78. Hubáček) - Janíček, Živulič - Vukadinovič, Fantiš (46. Diop), Koreš (55. Holík) - Poznar. Trenér: Páník.

Zbrojovka Brno - Sigma Olomouc 2:0 (1:0)
Branky
: 44. Řezníček, 51. Hyčka. Rozhodčí: Jech - Mokrusch, Kubr. ŽK: Lutonský, Řezníček - Houska, Ordoš, Mahmutovič, Malec. Diváci: 3126.

Brno: Melichárek - Hyčka, Košťál, P. Buchta, Keresteš - Pašek (90. Chrien), Zavadil, Malík, Lacko (89. R. Buchta), Lutonský (80. Škoda) - Řezníček. Trenér: Kotal.

Olomouc: M. Buchta - Hála (55. Malec), Rode (46. Štěrba), Radakovič, Vepřek - Navrátil, Houska, Šindelář, Ordoš, Moulis (71. Petr) - Mahmutovič. Trenér: Jílek.

Bohemians Praha 1905 - Dukla 1:0 (0:0)
Branka:
68. Krch. Rozhodčí: Proske - Wilczek, Kotík. ŽK: Šmíd - Miloševič, Berger. Diváci: 4872.

Bohemians: Zlámal - Čögley, Krch, Šmíd, Havel - Švec - Acosta (69. Bartek), Hubínek, Jirásek (80. Lulič), Mosquera - Schick (88. Akulinin). Trenér: Pivarník.

Dukla: Hroššo - Miloševič, Štetina, Gorkšs, Vrzal - Hanousek, Považanec (84. Smejkal), Néstor (75. Daniel Tetour) - Berger (70. Mareš), Vašíček, Breznaník. Trenér: Kozel.

Příbram - Slovácko 0:1 (0:0)
Branka:
90. Došek. Rozhodčí: Kocourek - Kříž, Hrabovský. ŽK: Koné, Kerbr (oba Slovácko).

Příbram: Hruška - Sus, Chaluš, Tregler, Mudra - Hnaníček, Krameš - Pilík, Rezek (58. Suchan), Štípek (73. Šabala) - Bednář. Trenér: P. Tobiáš.

Slovácko: Heča - Reinberk, Košút, Hofmann (85. Šumulikoski), Chýla - Havlík, Rada - Biolek (80. Civič), Koné (90. Daníček), Kerbr - Došek. Trenér: Habanec.

Slovan Liberec - FK Jablonec 3:2 (2:0)
24., 38. a 86. Bakoš - 63. Tecl z pen., 68. Kysela. Rozhodčí: Příhoda - Ratajová, Fišer. ŽK: Bakoš - Kysela, Hübschman, Greguš. Diváci: 4641.

Liberec: Koubek - Coufal, Hovorka, Pokorný, Sýkora - Karafiát, Breite - Jefremov, Shala (74. Folprecht), Vůch (78. Bartl) - Bakoš (88. Rabušic). Trenér: Trpišovský.

Jablonec: Bárta - Kysela, Beneš, Pernica, Karavajev - Hübschman - Masopust (46. Trávník), Greguš, Breda (56. Hanousek) - Wágner (65. Wágner), Tecl. Trenér: Frťala.