reklama

Baník je na prodej. Akcie nabídli i Barošovi a Jankulovskému

Milan Baroš zatím do vlastnické struktury Baníku vstupovat nechce Milan Baroš zatím do vlastnické struktury Baníku vstupovat nechce autor: Dalibor Sosna
Petr Šafarčík chce restrukturalizovat vlastnickou strukturu Baníku Ostrava. Fotbalisté Baroš i Jankulovski ale akcie odmítli.

Ostrava - Milan Baroš je pro fanoušky ostravského Baníku něco jako svatý obrázek. Teď v napětí čekají, zda jejich oblíbenec ohlásí druhý návrat na Bazaly.

Na vyjádření bývalého reprezentanta čeká i Petr Šafarčík, podnikatel, který nyní vlastní takřka všechny akcie Baníku. Ale celkem rád by se o ně podělil.

"Nabídl jsem je Milanu Barošovi i Marku Jankulovskému," prozradil v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Ani jeden ze slavných fotbalistů na jeho nabídku nyní nereflektoval, Šafarčík ale avizuje, že přesto k restrukturalizaci vlastnické struktury Baníku už brzy dojde.

Deník Aktuálně.cz s ním hovořil také o vztazích současného vedení Baníku s předchozím majitelem klubu Tomášem Peterou, o chystaném stěhování do Vítkovic a také o sporu s fanoušky Baníku, který se týká jejich povinné registrace.

Loni na jaře zachránilo Baník před krachem město Ostrava, když od vlastníků klubu odkoupilo za 114 milionů stadion na Bazalech. Tehdy se psalo o tom, že dluhy Baníku převyšují 170 milionů, peníze za stadion měly pomoci k jejich uhrazení. Kolik Baník dluží ještě dnes?

Výsledky hospodaření budu mít na papíře až na konci měsíce. Ale řekl bych to takhle: Všechno jde podle plánu, pohybujeme se v kladných číslech, hospodaříme s přebytkem. A ten přebytek jde na umořování zbytku dluhu.

Po Peterovi chceme miliony

V souvislosti s dluhem, který jste zdědili po předchozím vedení, padala silná slova o soudech a trestních oznámeních. Jak se vyvinuly tyto záležitosti?

U soudu už se řešily některé pohledávky věřitelů, které Baník neuznával. Svou roli v tom hrál i management z předchozího období. Co se týče pana Tomáše Petery, předchozího vlastníka, tak jednáme s jeho právníky. Žádáme po něm finanční dorovnání.

V jaké výši?

Hovoříme o řádech milionů korun.

Vy jste Baník od Tomáše Petery kupoval spolu s Liborem Adámkem, ten už ale Baník opustil. Pak nevyšla ani jednání s Aloisem Hadamczikem. Jsou vaše akcie Baníku stále na prodej? Kolik jich vlastně máte?

Držím teď asi 95 procent akcií, ale chystá se změna. Rozhovory se skupinou investorů o vstupu do vlastnické struktury už jsou velmi daleko. Jsou to lidé, kteří mají Baník v srdci, byť je osud v některých případech zavál i mimo Ostravu. Už nyní na provoz Baníku přispívají. Chtěl jsem ty věci uzavřít už před novou sezonou, to se nestihlo, ale každopádně je to ve finální fázi. Nicméně dokud není věc uzavřená, nechtěl bych zatím o těch lidech říkat cokoli bližšího.

Máte v plánu udržet si největší akciový podíl ve vlastních rukou?

Nijak dogmaticky na tom nelpím.

V minulosti se v souvislosti s Baníkem spekulovalo o vlastnickém vstupu hokejisty Pavla Kubiny. Nabídl jste akcie i jemu? A co Milanu Barošovi či Marku Jankulovskému?

Ta dvě poslední jména jste trefil. S oběma jsem o možnosti jejich vstupu do akcionářské struktury hovořil. Ale ty rozhovory se nevyvinuly tak, že by to z jejich strany bylo na pořadu dne.

Marek Jankulovski, bývalý hráč AC Milán, působil po ukončení kariéry krátce i ve vedení Baníku jako sportovní poradce. Pak se poněkud vytratil. O nákup akcií tedy zájem neprojevil?

Řekněme, že má teď jiné priority. Je pravda, že ze začátku jsme měli trochu užší spolupráci. Asi není tajemstvím, že se na řadu věcí spojených s Baníkem dívá Marek trochu jinak než já a dává to i najevo. Nicméně já k jeho osobě chovám velký respekt, je to jeden z nejslušnějších baníkovců vůbec a ve své kariéře dosáhl opravdu velkých úspěchů.

Šance na Baroše? Jsou slušné

A Milan Baroš? U něho asi fanoušky nejvíc zajímá, jestli po zranění opět oblékne baníkovský dres. Uvidí ho na podzim na Bazalech?

S Milanem jsem v pravidelném kontaktu. Teď je v Turecku na dovolené, nicméně je to pro něj taková pracovní dovolená. Pracuje tam na  regeneraci, na tom, aby se mohl po zranění opět vrátit na fotbalové trávníky. Myslím si, že předpoklady k tomu, že by mohl být v průběhu podzimu ready a hrát za Baník, jsou slušné.

Dostal ovšem i nabídku na účinkování v indické lize. Bude se s ní Baník přetlačovat?

Ne, s žádnou nabídkou se přetlačovat nebudeme. Vztah Milana Baroše k Baníku nikdy nebyl o penězích. Jsme v kontaktu s ním i s jeho manažerem Pavlem Paskou. Tu situaci máme, myslím, dobře zmapovanou. Až se vrátí z Turecka, budeme v jednáních s ním pokračovat.

Ale do vlastnické struktury Baníku se tedy ani Milan Baroš nehrne.

Zatím. On to nechce míchat, teď se pořád logicky cítí jako hráč a nechce ty věci komplikovat.

Kolik peněz vlastně Baník potřebuje na sezonu?

Naplánovaný máme rozpočet na 85 milionů korun, včetně mládeže, včetně všeho. Naskakují nám tam ale další položky. Úpravy spojené s větší bezpečností na stadionu přijdou na pět milionů, město je bude hradit ze dvou třetin, zbytek musíme zaplatit my.

Za rok do Vítkovic. A jednou zpět na Bazaly

S novými bezpečnostními opatřeními souvisí i adresný ticketing, s nímž nesouhlasí část fanoušků. Odmítají svěřit klubu své osobní údaje, zejména rodná čísla. Jak to budete řešit?

Ten dialog je bohužel komplikovaný. Mezi fanoušky a pak bohužel i v některých médiích se objevilo chybné tvrzení, že postup našeho klubu neschvaluje Úřad pro ochranu osobních údajů. To není pravda. Proběhlo naše setkání s ultras, ukázalo se, že i mezi fanoušky samotnými jsou na tu věc rozdílné názory. Snažili jsme se jim vysvětlit, že vedení Baníku nejde proti příznivcům klubu. Někteří to chápou, jiní ne. Část fanoušků z toho setkání odešla, bohužel.

Jak to vypadá s plánovaným stěhováním do Vítkovic pro sezonu 2015/16?

Komplikace už se vyřešily, hned po Zlaté tretře začala ve Vítkovicích další fáze stavebních prací. Do nové sezony by všechno mělo být hotové.

Co pak bude se stadionem na Bazalech?

Město, které je vlastníkem stadionu, si na to nechává zpracovávat studii. My předpokládáme, že na Bazalech bude nadále tréninkové zázemí klubu. A já doufám, že se jednou podaří dát dohromady peníze na zásadní rekonstrukci toho stadionu a že na něm Baník jednoho dne opět bude hrát první ligu.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama