Baník měl šance, výhru z Ostravy ale veze Spartak

18. 9. 2008 20:37
Baník Ostrava - Spartak Moskva 0:1 (0:0)
Václav Svěrkoš padá v souboji o míč s Jegorem Filipenkem.
Václav Svěrkoš padá v souboji o míč s Jegorem Filipenkem. | Foto: Ondřej Besperát

Ostrava - Sympatický výkon předvedli v úvodním duelu prvního kola Poháru UEFA na svém hřišti fotbalisté Baníku Ostrava. Ani jedna z mnoha jejich šancí si ovšem cestu do sítě moskevského Spartaku nenašla.

Naopak hosté vytěžili z minima maximum. Díky smolnému vlastnímu gólu Reného Bolfa, který byl nakonec jediným střeleckým úspěchem v utkání, si vezou z Bazalů vítězství.

Samotnému výkopu utkání předcházela ve slezské metropoli přísná policejní opatření. Město bylo od samého rána pod dozorem policistů a jiných bezpečnostních složek. Těm pomáhal monitorovat situaci i speciální vrtulník.

Obavy z přílišných výtržností ruských, ostravských, či polských fanoušků se ale naštěstí nesplnily.

Tři hodiny před zahájením utkání se pak otevřely i samotné brány stadionu a ochozy se začaly utěšeně zaplňovat. Nakonec si cestu na stadion našlo přes dvanáct tisíc diváků, kteří mohli sledovat na Bazalech vzrušující start zápasu.

Zápas jsme sledovali ON-LINE

Domácí začali aktivně

Hned v páté minutě vybojoval Mičola po drzém sóle nadějnou standartní situaci. K té se postavil Rudolf Otepka a za skandování domácích ochozů "Baníčku my chceme góla" orazítkoval perfektně zakroucenou střelou spojnici břevna a tyče.

V dresu hostů nastoupili od úvodních minut také Martin Jiránek a Radoslav Kováč. A právě druhý jmenovaný si naskočil o chvíli později na rohový kop a hlavičkoval nad.

Mnohem aktivnějším dojmem však nadále působili ostravští. V osmnácté minutě přihrával před Pletikosovu branku Svěrkoš, ale před nabíhajícím Mičolou odkopli na poslední chvíli hostující zadáci na roh.

Diváci se stále výborně bavili a v polovině první půle zaplavila celé Bazaly mexická vlna.
Na lavičce Spartaku debutující Michael Laudrup nabádal své svěřence ke zvýšené aktivitě, ale jeho tým ohrožoval Vaškovu branku jen zřídka.

Po půl hodině hry naopak Svěrkoš využil rychlého přečíslení a našel ve vyložené pozici svého kolegu Střihavku. Útočník, který byl jeden čas na testech v anglickém Norwichi však nezpracoval míč pořádně a poté už jen trefil dobře zasahujícího Pletikosu.

V závěru první půle na sebe strhl pozornost český obránce Radoslav Kováč. Ten nejprve inkasoval za potlesku tribun žlutou kartu a v nastaveném čase se objevil v největší šanci svého týmu v úvodní pětačtyřicetiminutovce.

Bolf smolařem zápasu

Poté co Vašek odvrátil s pomocí břevna hlavičku z přímého kopu, se reprezentační bek dostal k odraženému balonu ale z bezprostřední blízkosti trefil jen ležícího brankáře.

Do druhého poločasu vstoupili hosté. Ve středu zálohy se dobře prezentoval kapitán Santos Mozart, po jehož pasech se Spartak dostával do nadějných pozic. Po jedné takové akci odklízela obrana Baníku na rohový kop a z něho poprvé zahrozil obránce Fathi.

Zápas byl sledován zejména kvůli zprávám o ruských a polských radikálních fanoušcích, kteří měli do Ostravy přijet. Ale nepřijeli. | Foto: Ondřej Besperát

Domácí si však nevzali ponaučení a brzy proto přišel trest. V šestapadesáté minutě zahrával další standartní situaci Mozart a jeho centr srazil za brankáře Vaška smolně Bolf.

Z branky měl nepochybnou radost i Radoslav Kováč, který vyslal směrem k tribuně provokativní pusu.

Baník se po inkasované brance dostal do útlumu a svěřenci Michaela Laudrupa se rázem ocitali v dalších nadějných šancích šestnáct minut před koncem mohl zvýšit náskok hostů Saenko, ale jeho nepříjemnou střelu vytáhl s vypětím všech sil Vašek.

Baník se s postupem ubýhajícího času začal nadechovat k závěrečnému nátlaku. Zejména aktivní byl střídající útočník Róbert Zeher, který při několika střelách mířil nad.

V samotném závěru se pak ještě snažil zvrátit blížící se prohru Otepka. Na jeho první přihrávku nejprve Svěrkoš nedosáhl a při svém druhém pokusu našel úplně volného Zehera. Slovenský útočník však v další velké šanci neuspěl a Spartak si tak do domácí odvety veze příznivý výsledek 1:0.