Baníkovci sestřelili Liberec, Slavia přišla v závěru o bod

Aktualizováno 22. 9. 2013 22:00
Fotbalisté ostravského Baníku se v 9. kole Gambrinus ligy dotáhli na Slovan Liberec a porazili jej 3:0.
Vzepnutí fotbalistů ostravského Baníku schytal Liberec, který utrpěl teprve druhou porážku v ročníku a v tabulce zůstává třetí. | Foto: CPA Eduard Erben

Ostrava - Fotbalisté ostravského Baníku se v 9. kole Gambrinus ligy překvapivě vytáhli na Slovan Liberec a porazili jej 3:0.

Liberec tak po druhé prohře v ročníku nevyužil šanci jít na druhé místo v tabulce před Plzeň, Baník se naopak posunul po třetí výhře v ligové sezoně ze čtrnácté na 10. příčku.

Ostravská obrana, která je nejhorší v lize, tak poprvé v sezoně udržela čisté konto. Baník zároveň udělal první krok ke splnění ultimáta vedení klubu: uhrát ve dvou ligových zápasech čtyři body a v poháru vyřadit Ústí.

O výhře rozhodl svým prvním ligovým gólem v kariéře David Petrus, ještě do pauzy si hosté srazili do vlastní sítě standardní situaci Daniela Holzera a skóre v závěru pečetil Vojtěch Engelmann.

Slavia prohrála gólem z 94. minuty

Slavia pod novým trenérem Miroslavem Koubkem sahala v Jablonci dlouho po bodu, ve čtvrté minutě nastavení druhého poločasu však po nedůrazném vyběhnutí brankáře Mateje Rakovana rozhodl o výhře Jablonce 2:1 obránce Vít Beneš.

Sešívaní tak kvůli výhře Brna klesli vinou horšího skóre na 15. místo, Jablonec se naopak vrátil na šestou příčku. Slavia tak po třetí prohře v řadě půjde příští sobotu do derby se Spartou ze 'sestupové' pozice.

"Nemluví se mi dobře, emoce ve mně pořád plápolají. Uznávám, že Jablonec je momentálně lepší než Slavia, ale my jsme jim to dokázali znepříjemnit. Bod jsme si zasloužili, ale nebyli jsme odměněni," přiznal po zápase Koubek.

"Dostali jsme gól, i když se už hrálo přes nastavený čas. Proto v nás je hořkost. Při druhém gólu Jablonce byl podle mě faulován náš brankář. Byl atakován, nemohl vyskočit na centr. To je pro brankáře nejtěžší situace, jako bývalý gólman to znám. Když do mě někdo vrazí, podle mě to faul je," zlobil se.

Klokani poprvé doma prohráli

Fotbalisté Bohemians Praha 1905 poprvé v sezoně prohráli na domácím hřišti. Prvoligový nováček podlehl 0:2 Olomouci, která v Ďolíčku zvítězila v nejvyšší soutěži poprvé od února 2000.

V závěru prvního poločasu otevřel skóre Ordoš, po změně stran ho napodobil Varadi.

Olomouc tak poprvé v ročníku vyhrála dva zápasy po sobě a také premiérově udržela čisté konto.

Fotbalisté Brna porazili v duelu posledních dvou týmů tabulky nováčka ze Znojma 2:0 brankami Davida Paška a Tomáše Frejlacha.

Boleslav bodovala posedmé v řadě

Zbrojovka při domácí premiéře nového kouče Václava Kotala ukončila sérii šesti proher. Naopak Znojmo prodloužilo své čekání na první ligové vítězství a v posledních čtyřech zápasech nevstřelilo branku.

Fotbalisté Mladé Boleslavi potvrdili dobrou formu, když porazili Jihlavu 3:1. Středočeši bodovali už posedmé za sebou a v tabulce se na rozdíl jediného bodu přiblížili třetímu Liberci.

Boleslav nakročila k výhře v úvodní půli, kdy se trefili Nešpor a z penalty Štajner. Po změně stran snížil Harba, ale v 67. minutě definitivně rozhodl Ščuk.

Domácí dokráčeli k třetí výhře za sebou. Z devíti kol prohráli jen jediné v Ostravě. Naopak Jihlava zůstává jediným týmem, který ještě venku nebodoval.

Slovan úvodní nápor nezužitkoval

Nový trenérský tandem Svědík - Korytář udělal hned čtyři změny v základní sestavě, ale absence dvou nejzkušenějších záložníků Kukece s Lukešem tentokrát cítit nebyla.

Liberec pojal úvod profesorsky a duchem byl možná ještě ve čtvrtečním utkání Evropské ligy ve Freiburgu.

Největší třesk na dlouhé minuty přinesla tvrdá hlavičková srážka Keliče s Baránkem, po níž museli oba hráči na šití do šaten.

Územní převaha Slovanu začala plodit první možnosti až po dvaceti minutách. Při domácích stáli všichni svatí, když Keličovu hlavičku za překonaným Pavlenkou hlavou zvedl do břevna Frydrych.

Kolem 30. minuty prožívala Ostrava největší nesnáze, ale Pavlenka vytěsnil nebezpečný Šuralův pokus hlavou a Rybalkův trestný kop se mezi tyče nevešel.

Baník v závěru půle dvakrát udeřil

Domácí navíc favorita v závěru půle nečekaně vyvedli z bezstarostnosti.

Kovář si v podstatě do 43. minuty pořádně nesáhl na míč, pak ale Fantiš přetáhl centr na zadní tyč a Petrus chytrým lobem z nelehké pozice vstřelil svůj první ligový gól.

Navrch si hosté už v nastaveném čase dali i vlastní gól, když Holzerův přímý kop s tečí libereckých hráčů ve vápně doputoval až za zkoprnělého Kováře.

Slovan se ani po obrátce nemohl nadechnout, hráčům scházel větší pohyb. Zasunutý Baník už vyčkával pouze na brejky a v 63. minutě musel po jednom z nich Fantišovu ránu zlikvidovat Kovář.

Ránu z milosti mohl Severočechům zasadit v 71. minutě Droppa, ale po hostující hrubce ve vyložené příležitosti trefil jen boční síť.

Svědík: Takový zápas nám pomůže

Liberecký rozklad dokonal až minutu před koncem Engelmann.

Pár vteřin po příchodu na hřiště vpadl do otevřené obrany, obešel i gólmana a do prázdné branky zpečetil první ostravskou výhru nad Libercem od dubna 2010.

"Přežili jsme několik libereckých šancí a to bylo důležité. Přestali jsme ztrácet odražené míče, začali jsme být přesnější a vyústilo to ve dvě branky. To nám pomohlo, sebevědomí bylo ve druhé půlce znát," uvedl po zápase Martin Svědík.

"Hráči i ve druhém poločase plnili pokyny, soupeře jsme do ničeho nepouštěli. Takový zápas nám pomůže, ale krotil bych euforii. Je to jeden krok a my musíme udělat šňůru. Ale především v defenzivní činnosti nám to dnes fungovalo," dodal.

"První poločas jsme měli asi pět gólových šancí, některé tisíciprocentní. Ale nevyužil jsme je a přišel trest, o který jsme si koledovali. Přesto jsme věřili, že se ve druhé půli pokusíme vyrovnat. Baník ale výborně bránil a nám se naopak nedařilo," smutnil trenér Liberece Jaroslav Šilhavý.

Výsledky 9. kola:

Baník Ostrava - Slovan Liberec 3:0 (2:0)

Branky: 43. Petrus, 45+1. Holzer, 89. Engelmann. Rozhodčí: Orel - Filípek, Jiřík. ŽK: Kelič, Kušnír, Fleišman (všichni Liberec). Diváci: 3672.
Ostrava: Pavlenka - Zawada, Frydrych, Baránek, Sukup - Fantiš, Droppa, Šichor (72. Kraut), Hable, Holzer (88. Engelmann) - Petrus (80. Rolinc). Trenér: Svědík.
Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič (46. Karišik), Fleišman - Rybalka, Pavelka - Delarge (83. Hadaščok), Šural, Kalitvincev (62. Frýdek) - Rabušic. Trenér: Šilhavý.

FK Mladá Boleslav - Vysočina Jihlava 3:1 (2:0)

Branky: 7. Nešpor, 39. Štajner z pen., 67. Ščuk - 50. Harba. Rozhodčí: Hrubeš - Dobrovolný, Mokrusch. ŽK: Masopust, Josl (oba Jihlava). Diváci: 3597.
M. Boleslav: Miller - Kysela, Johana, Kúdela, Fabián - Jarolím, Ščuk - Štohanzl (82. Bořil), Štajner, Chramosta (90. Štoček) - Nešpor (87. Jeslínek). Trenér: Minář.
Jihlava: Hanuš - Marek, Tlustý, Šourek, Josl - Masopust (72. Kliment), Jánoš, Koloušek, Karlík (63. Jungr), Vaculík - Harba (89. Teplý). Trenér: Komňacký.

Bohemians Praha 1905 - Sigma Olomouc 0:2 (0:1)

Branky: 44. Ordoš, 58. Varadi. Rozhodčí: Proske - Kordula, Kotík. ŽK: Hora, Kalina - Ordoš, Houska, Javůrek, Navrátil. Diváci: 4482.
Bohemians: Berkovec - Kalina (60. Nerad), J. Štochl, Šmíd, Šírl - Moravec, Jindřišek (80. Ndiaye), Hora, Rada, Bartek - M. Štochl (56. Kolář). Trenér: Weber.
Olomouc: Blaha - Vidlička (80. Lietava), Koutný, Škerle (90. Dreksa), Vepřek - Karaš (71. Falta), Ordoš, Houska - Navrátil, Varadi, Javůrek. Trenér: Kotůlek.

Zbrojovka Brno - 1. SC Znojmo 2:0 (1:0)

Branky: 25. Pašek, 54. Frejlach. Rozhodčí: M. Paták - Moláček, Hock. ŽK: Markovič - Reljič. Diváci: 4381.
Brno: Hladký - Janotka, Schuster, Pernica, Buchta - Fischer - Pašek (71. Přerovský), Glaser (83. Hyčka), Frejlach, Skalák - Markovič (82. Kroupa). Trenér: Kotal.
Znojmo: Drobisz - Mudra, Jonov, Odehnal, Cihlář - Lacko, Hnaníček (74. Hrošovský) - Helísek (46. Crnkič), Heinz (56. Nepožitek), Okleštěk - Reljič. Trenér: Kalvoda.

Baumit Jablonec - Slavia Praha 2:1 (1:0)

Branky: 15. Kopic, 90.+4 Beneš - 64. Škutka. Rozhodčí: Příhoda - Mencl, Hrabovský. ŽK: Beneš - Mičola, Petrák, Fenin (všichni Slavia). Diváci: 2876.
Jablonec: Špit - Zoubele, Kysela, Beneš, Novák - Třešňák, Vaněk (84. Piták), Loučka, Vošahlík (64. Kubista), Kopic - Hubník (77. Vukadinovič). Trenér: Skuhravý.
Slavia: Rakovan - Dostál, Dobrotka, Petrák, Čonka - Gecov - Mičola (69. Štěpán), Kisel (81. Lička), Zmrhal, Juhar - Škutka (77. Fenin). Trenér: Koubek.

1. Sparta 9 8 1 0 25:6 25
2. Plzeň 9 6 3 0 21:6 21
3. Liberec 9 6 1 2 10:10 19
4. Mladá Boleslav 9 5 3 1 19:7 18
5. Teplice 8 5 2 1 21:9 17
6. Jablonec 9 4 2 3 16:14 14