2. 10. 2008 21:25
Spartak - Baník 1:1, Vaslui - Slavia 1:1
Krize Baníku pokračuje.
Krize Baníku pokračuje. | Foto: Reuters

Vaslui/Moskva - Fotbalisté pražské Slavie vydřeli díky remíze 1:1 s rumunským celkem FC Vaslui postup do základní skupiny Poháru UEFA. Stejný výsledek z odvety v Moskvě znamenal ovšem konečnou pro ostravský Baník.

Slávisté po domácí bezbrankové remíze potřebovali na hřišti soupeře vstřelit branku, jenže úvod zápasu patřil Rumunům.

V 18. minutě ještě pálil Jovanovič těsně vedle levé tyče Vaniakovy branky, ale o tři minuty později už domácí mohli slavit.

Lucian Burdujan si naskočil na rohový kop a nekompromisně poslal hlavou míč do sítě - 1:0.

Čtěte více: Střelnice na Letné: Chybující Sparta se loučí s Evropou

Brzy mohl vyrovnat z přímého kopu Belaid, jenže jeho střelu výborně zlikvidoval slovenský brankář Kuciak.

Tuniský záložník měl i další šanci na zvrat, před koncem první půle byl ale znovu úspěšnější gólman rumunského celku.

Slavia se tak dočkala až po přestávce. Z ničeho nic si na Volešákův centr naběhl v 51. minutě Erich Brabec a zblízka přiblížil českého mistra k postupu.

Přibližně 50 výtržníků obklíčil policejní kordon přímo u stěny Staroměstské radnice. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Podívejte se:
Opilí rowdies Dinama táhnou Prahou

Pražané pak až do konce zápasu pozorně bránili a prakticky nedávali domácím šanci jít znovu do vedení. Naopak pojistku měl minutu před koncem na noze Belaid, ale Vaslui udržel naději fantastickým zákrokem Kuciak.

Domácí pak ještě zahrozili po přímém kopu, ale Slavia už si postup uniknout nenechala.

Baníku zhatilo postup břevno

Fotbalisté Baníku Ostrava si v základní skupině Poháru UEFA nezahrají. V odvetě prvního kola stačili na hřišti Spartaku Moskva pouze vyrovnat a remíza 1:1 posouvá do další fáze domácí, kteří zvítězili v prvním zápase 1:0.

Ruský tým v základní sestavě s Radoslavem Kováčem se přiblížil postupu už ve 4. minutě, kdy Nikita Baženov využil Prudnikovovu přihrávku a posunul míč do prázdné brány.

Brzká branka vyvolala protesty hráčů Baníku, protože úspěšný střelec byl na začátku celé akce daleko za obranou hostů. Jenže finští rozhodčí situaci jako ofsajdovou nevyhodnotili.

Ostravské fotbalisty ale sporný gól  nepoložil. Naopak se začali tlačit dopředu, ale Střihavka ani Svěrkoš Pletikosu v bráně Spartaku nepřekvapili.

V 19. minutě se podruhé radovali domácí, ale Rodriguezovu dorážku tentokrát rozhodčí kvůli ofsajdu neuznali. Po půl hodině hry nejdříve Dedura z dobré pozice hlavičkou neuspěl, ale o minutu později se mohl Baník radovat z vyrovnání.

Čtěte více: Baroš se trefil z penalty, Galatasaray slaví postup

Nikita Baženov (vlevo) ze Spartaku Moskva oslavuje se svými spoluhráči Christianem Maidanou a Clementem Rodriguezem (vpravo) gól do sítě Baníku Ostrava. | Foto: Reuters

Rudolf Otepka se uvolnil přes Prudnikovova a z hranice šestnáctky přízemní střelou prostřelil Pletikosu.

I ve druhém poločase se hrál hodně aktivní fotbal. Nejdříve se zaskvěl hostující brankář Vašek, který vychytal Prudnikovova, pak na druhé straně spálil tutovku Mičola.

A o necelou minutu později ten samý hráč po špatném vyběhnutí Pletikosy nastřelil obloučkem břevno!

Baník pak v závěru zápasu stupňoval tempo, jenže Zeher ani Lukeš se v dobrých pozicích neprosadili, neuspěl ani střídající Mario Lička, který ve vyložené šanci poslal míč jen nad branku.

Spartak se musel bát o postup do posledních vteřin. Na pomoc útočníkům běžel i brankář Vašek, který pomohl dostat míč na kopačku Václava Svěrkoše, jenže jeho střela skončila znovu na břevně! Ostravanům se nakonec postupový gól vstřelit nepodařilo a s Pohárem UEFA se loučí už v prvním kole.

FC Vaslui - SK Slavia Praha 1:1 (1:0)
21. Burdujan - 51. Brabec.
Vaslui: Kuciak - Genčev, Burdujan, Aliuta, Buhus, Panait, Temwanjera, Ljubinovič, Ndoye, De Sousa, Petar Jovanovič.
Slavia: Vaniak - Krajčík, Suchý, Brabec, Hubáček - Volešák, Tavares, Belaid, Černý - Litteri, Necid.