Baník vstal z hrobu, teď nabídne akcie. I Kubinovi s Barošem

Luděk Mádl Luděk Mádl
21. 5. 2013 5:00
Stomiliionový dluh Baník uhradí díky prodeji stadionu městu. Ale Bazaly brzy ztratí certifikát FAČR. Blíží se stěhování klubu do Vítkovic
Vlastníci Baníku se netají tím, že by rádi část akcií prodali. Mezi oslovenými může být i Milan Baroš
Vlastníci Baníku se netají tím, že by rádi část akcií prodali. Mezi oslovenými může být i Milan Baroš | Foto: Lukáš Drštička

Ostrava - Smrt Baníku! skandují léta zejména fanoušci fotbalové Sparty. V pondělí už se skoro dočkali, to když ostravské zastupitelstvo na první pokus plán na záchranu klubu neodhlasovalo.

Napodruhé už se to ale povedlo a Baník svou klinickou smrt přežil (více zde). Co ho čeká teď?

Není toho málo: odvolání ve věci profesionální licence, boj o sportovní záchranu v lize, splácení dluhů, s nímž musí jít ruku v ruce i pokrytí běžného provozu - a zhruba za rok další velký otazník jménem stadion.

"Je pravděpodobné, že se za rok nebo za dva odstěhujeme na nějaký čas do Vítkovic," připouští Petr Šafarčík, ředitel klubu.

A na případnou přestavbu stadionu Na Bazalech bude potřeba nejméně dalších 400 milionů korun.

Koupí si superhvězdy akcie?

"Současný majitel se nijak netají tím, že nijak nelpí na tom, že musí držet 95 procent akcií klubu. Budeme vést jednání s případnými zájemci o vstup do akcionářské struktury," říká Šafarčík.

Už před časem o něčem takovém jednal, tehdy ještě s bývalým vlastníkem Tomášem Peterou, slavný hokejista Pavel Kubina. "Ano, i s ním budeme jednat," připustil Šafarčík.

Na doplňující dotaz, zda se akcionáři Baníku mohou stát i Milan Baroš či Marek Jankulovski, odpověděl obecně: "Budeme jednat s těmi, kteří jsou ostravskými patrioty, mají Baník v srdci a také disponují příslušnými finančními prostředky."

Což na bývalé hráče Liverpoolu, respektive AC Milán pasuje. Jednání se zcela jistě povedou i s Janem Světlíkem, vlastníkem vítkovického strojírenského gigantu. Ten zatím Baníku přispívá "jen" jako sponzor.

Ale pojďme to rozplétat od začátku. Baník deklaruje dluh ve výši 170 milionů korun, z toho zhruba sedmdesátimilionovou pohledávku přitom vůči němu registrují jeho vlastní majitelé. Ti ale počkají na to, až budou uspokojeni ostatní věřitelé.

A město si stadion Na Bazalech koupilo za 114 milionů korun. "Pochopitelně ty peníze nepřijdou hned, ale máme teď dobrou možnost domluvit se s věřiteli na splátkových kalendářích," vysvětluje Šafarčík. Největším věřitelem je Raiffeisen banka, dále bývalí i současní hráči, trenéři či zaměstnanci klubu, případně jiné oddíly.

O licenci rozhodne trio tajemných

Právě splátkové kalendáře schválené věřitelem jsou klíčovým dokumentem, na který čekají na půdě Fotbalové asociace ČR. Její licenční komise totiž předluženému Baníku licenci potřebnou ke startu v I. či II. lize neudělila.

Teď se ale díky vstřícnosti města okolnosti změnily, a Baník se tak může odvolat k tzv. licenčnímu tribunálu a získat od něj licenci dodatečně. V licenčním tribunálu v minulosti zasedali předseda svazu, ředitel ligy, generální sekretář FAČR apod., teď se ale pravidla změnila.

"V tribunálu zasedají osoby zcela nezávislé na fotbalových klubech. Jde o odborníky v oblasti práva a ekonomiky," řekl pro ČTK licenční manažer Stanislav Rýznar. Podstatné je, že složení licenčního tribunálu je tajné, aby jeho členy nemohl nikdo ovlivňovat.

"Výsledek licenčního řízení v českém fotbale každopádně musím UEFA nahlásit nejpozději 31. května ve 23 hodin 59 minut," upřesňuje Stanislav Rýznar. Všechny lhůty by se měly sice těsně, ale přeci jen stíhat.

Kdyby Baník pomoc od města ve formě odkoupení stadionu nedostal, musel by sám na sebe vyhlásit insolvenci. A spadl by automaticky přinejmenším do MSFL.

Lize budou stačit dva nováčci

Takhle si udržel šanci zůstat účastníkem nejvyšší soutěže, ale potvrdit to ještě musí na trávníku. Tři kola před koncem má čtyřbodový náskok na patnáctý Hradec Králové.

Čekají ho rozhodující bitvy s Duklou, na Slovácku a s Jabloncem. V nich ještě klubu pomůže už zmiňovaný útočník Milan Baroš. Platí však dohoda, že v létě jeho bezplatná brigáda skončí a stejně bezplatně ho klub uvolní na případné zahraniční angažmá.

Když akutně hrozilo, že Baník nedostane licenci, byla ve hře varianta, že nejvyšší soutěž opustí tři týmy. Teď se zdá, že na "doplnění stavů" budou stačit dva nováčci z druhé ligy.

Nejblíže postupu jsou Bohemians 1905, kde se chystají položit vyhřívaný trávník, aby mohli hrát doma v Ďolíčku. Na postup je bodově rozjeté i Znojmo, které však neuspělo s návrhem, že by nový stadion stavělo za pochodu a zároveň by na něm ligu hrálo. "V úterý budeme s městem řešit, jak se k tomu postavíme," říká prezident klubu Ota Kohoutek.

Sice vzdáleně, ale přeci jen podobný problém se stadionem může mít časem i ostravský Baník. "Certifikace stadionu na Bazalech platí do konce sezony 2013/14," potvrzuje Petr Voženílek, předseda asociační komise pro stadiony.

A teď ještě 400 milionů na přestavbu

"Pak bude záležet na požadavcích svazu, ale já doufám, že ještě alespoň rok by nás na Bazalech ligu kopat nechali. Nějaké úpravy ale potřeba budou a náš plán na celkovou rekonstrukci stadionu pořád platí," říká ředitel Petr Šafarčík. "Po dobu rekonstrukce bychom nějaký čas hráli ve Vítkovicích," nastínil výhledový plán.

"Co se týče rekonstrukce Bazalů, minimalistická varianta studie počítá s náklady kolem 400 milionů korun," dodává Šafarčík.

V původních variantách smlouvy mezi Baníkem a městem Ostrava byly klauzule o tom, že by město hradilo i náklady na roční provoz stadionu Na Bazalech, tj. zhruba 25 milionů ročně. Navíc se mělo zavázat k tomu, že investuje i peníze do přestavby. To všechno ale ostravští politici neakceptovali a ze smlouvy vyškrtali.

"Náklady na provoz stadionu tedy zůstávají na našich bedrech. Jsou součástí našeho rozpočtu. Ten se snažíme mít vyrovnaný, celkově by neměl překračovat 75 milionů korun. A to jsou peníze, na které, troufnu si říct, vidíme," vysvětluje Šafarčík, že tuhle sumu, potřebnou na fungování klubu během jedné sezony, by sponzoři a partneři klubu měli dát dohromady.

"Každopádně jsme městu slíbili, že nedopustíme roztáčení další spirály, která by generovala další dluhy," dodává Šafarčík.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy