reklama

Baník zuří: Poláci byli na Spartě jako obětní beránci

Baník zuří, jeho fanoušci měli být poškozeni Baník zuří, jeho fanoušci měli být poškozeni autor: Ondřej Besperát
Sparta se brání tím, že fanoušci byli opilí

Ostrava - Fanoušci zuří a vedení klubu ostře protestuje. Jde o sobotní zápas Baníku na Spartě, před jehož začátkem došlo (stejně jako na jaře) k incidentům, které prý poškodily hostující příznivce.

Vedení ostravského celku žádá po fotbalovém svazu prošetření postupu bezpečnostní agentury na Letné, kam nebyli vpuštěni polští fanoušci.

Zástupci Baníku kvůli tomu chystají podklady pro podání trestního oznámení.

Na stadion se údajně nedostalo třináct polských fanoušků, kteří podle Baníku splnili podmínky Sparty: zakoupili si lístky na jméno a při vstupu na stadion se prokázali platným dokladem totožnosti.

Čtěte dále: Baníkovci zbili sparťana. V Praze jich byly stovky

"U vchodu bylo polským občanům sděleno pracovníky bezpečnostní agentury, že Poláci dle nařízení Sparty do hlediště nepůjdou," uvedl v tiskovém prohlášení mluvčí Baníku Igor Bruzl

"Až poté, co vedení Baníku proti národnostní diskriminaci protestovalo u Sparty, bylo oznámeno, že porušili návštěvní řád stadionu. Nepomohla ani intervence pracovníků Antikonfliktního týmu Policie ČR, kteří rovněž žádali bezpečnostní agenturu o to, aby tyto fanoušky vpustila na stadion," dodal.

Podle vyjádření pracovníků bezpečnostní agentury se polští příznivci provinili proti návštěvnímu řádu, což dnes uvedl i mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

Došlo k fyzickým střetům

"Podle prvních informací byli uvedení diváci v podnapilém stavu, někteří z nich ozbrojeni a další vyhrožovali. To vše návštěvní řád stadionu, který je na našem webu a také na druhé straně vstupenky, zakazuje," prohlásil Kasík.

Očití svědkové s tím ale nesouhlasí. Fanoušci se prý chovali spořádaně a opilí nebyli.

Čtěte také: Slavia senzačně podlehla Příbrami. Sparta remizovala

Nevpuštění polských fanoušků na stadion bylo podle ostravských příznivců spouštěcím mechanismem následného nepokoje v sektoru Baníku. Jeho příznivci chtěli opustit stadion, v čemž jim údajně bránila ochranka s policií a došlo k fyzickým střetům.

Při tom prý byli bezdůvodně napadáni i lidé, kteří pasivně stáli před východem ze stadionu, což má doložit videozáznam.

"V návaznosti na napadení fanouška bude Baník od příštího výjezdu žádat vždy po domácím klubu akreditování dvou speciálně označených pracovníků našeho klubu s videokamerou, kteří budou natáčet chování našich fanoušků u sektoru, ovšem rovněž budou sledovat jednání a vystupování bezpečnostní agentury při vstupu na stadion a v sektoru pro vlajkonoše hostů," uvedl Bruzl.

Slezský klub přiznal, že ani jeho fanoušci se nechovali úplně správně, když trojice napadla osamoceného fanouška Sparty. Ta hodlá celou záležitost důkladně prošetřit, což by prý udělala bez ohledu na stížnost Baníku.

"Každý zápas na našem stadionu vyhodnocujeme ve spolupráci jak s najatou agenturou, tak také s policií. To je běžná praxe a posuzuje se při tom názor obou stran," řekl Kasík.

reklama