reklama

Baníku odvaha nechybí. Ostrava jde do ligy s týmem, který není kompletní. Obstojí neposílená obrana?

FNL, Baník-Znojmo: fanoušci Baníku slaví postup do ligy FNL, Baník-Znojmo: fanoušci Baníku slaví postup do ligy autor: Dalibor Sosna
Fanoušky zmítá nejistota, vedení klubu pro změnu evidentně odvaha nechybí. Baník Ostrava se po roce vrací do nejvyšší fotbalové soutěže. A už nyní je téměř jisté, že do zítřejší předehrávky prvního kola HET ligy v Brně nenastoupí tým kompletní. Základní cíl výrazně posílit obranu v létě totiž nebyl splněn. Zatím. Nováčka a podle papírových předpokladů aspiranta na boje o záchranu v týdnu navíc nečekaně opustil zkušený stoper Tomáš Zápotočný. "Věřím těm, co mám," řekl na tiskové konferenci před začátkem sezony trenér Radim Kučera.

Ostrava - V Ostravě si fotbalové léto nejspíš představovali trochu jinak. Euforie, kterou hrdí fanoušci slezského klubu nazvali "Návrat krále", zatím zapsala jen dvě epizody. Baník nejprve těsně a se štěstím vydřel postup do nejvyšší soutěže, a pak velkolepě oznámil návrat klubové legendy Milana Baroše.

Kompletní přehled letních fotbalových přestupů v české lize Kompletní přehled letních fotbalových přestupů v české lize Prohlédněte zde

Část třetí, velké finále ostravského fotbalového příběhu, o posílení týmu tak, aby od prvních kol nemusel myslet hlavně na záchranu, už nepřišla. Tedy alespoň zatím. Stále se prý na ní pracuje.

Baník chce proto v úvodu ligy sázet na postupové nadšení, euforii a ohromnou podporu tisícovek diváků v zádech. "Jako nováček máme takové to zapálení, nažhavení a fanouškovskou sílu. Věřím, že budeme pro soupeře nepříjemní. Chtěl bych si na podzim připravit dobrou pozici do jara. Posbírat dvacet bodů a více, abychom se na konci vyhnuli bojům o záchranu. Chtěl bych hrát do desátého místa," řekl trenér Radim Kučera na předsezonní tiskové konferenci.

Jejím hlavním tématem ale byla hlavně kvalita a šířka kádru.

"Snažili jsme se doplnit kádr do ofenzivy i defenzivy a pořád hledáme posily do obrany, která se momentálně i kvůli Zápotočnému oslabila. Víme o tom a věříme, že se nám to podaří doplnit," prohlásil sportovní manažer Dušan Vrťo.

Fanoušci, kteří v tu chvíli na internetu v napětí očekávali, že místo toho oznámí jména vysněných posil, měli smůlu. Jednání se táhnou, ne a ne je dokončit. A tak musí Baník vstoupit do boje o první body s tím, co má. Nebo spíš nemá. 

Movember Sigma Olomouc: Radim Kučera Trenér Baníku Ostrava Radim Kučera Foto: Sigma Olomouc

Z kraje týdne totiž Ostravě řekl nečekaně sbohem Tomáš Zápotočný, nejzkušenější stoper, který jako kapitán Baník do ligy na jaře přivedl. Stejně jako vedení klubu a trenéři totiž i on počítal s tím, že na jeho postu vznikne konkurence, mezi kterou by neobstál. 

Jenže, jak už bylo řečeno, v týdnu oproti plánům nikdo nepřišel.

"Nikdo se nechce zbavovat dobrého stopera. Když volám do klubů, každý mi říká: 'Neblázni, taky stopera nemáme.' Všichni hledáme to stejné, proto se díváme i do zahraničí a věřím, že tam takového brzy najdeme," řekl Vrťo. 

Potvrdil, že jedno jednání velice aktivně vede na Ukrajině. Druhý stoper je v jednání, která se pro změnu vedou v úzkostlivém utajení. Mezi fanoušky se šušká, že by mohlo jít o baníkovského odchovance z Austrie Vídeň, který momentálně hostuje v Mladé Boleslavi Patrizia Stronatiho

Během pátku by Vrťo zároveň rád dotáhl přestup Lukáše Pazdery, který už s Baníkem podepsal smlouvu od ledna příštího roku. A Zlín, účastník Evropské ligy, kde byl krajní bek kapitánem, ho za to vyřadil z kádru.

EPL, Zlín-Sparta: Lukáš Pazdera - Lukáš Juliš Kapitán Zlína Lukáš Pazdera podepsal od ledna 2018 smlouvu v Baníku. Zlín ho vyřadil z kádru a chce, aby do Ostravy odešel za úplatu na přestup již nyní. | Foto: Milan Kammermayer

"Chceme hlavně rychlého stopera, který umí rozehrávat. Já věřím, že se nám ho podaří získat. Možná bude jen jeden, možná dva. A nebo taky žádný. Třeba to po prvním kole v Brně bude dobré. My teď věříme klukům, kteří jsou tady a budeme to muset odehrát s tím, co máme," uzavřel Vrťo hlavní téma tiskové konference. 

Až zítra Baník v prvním kole v Brně vběhne na trávník, pravděpodobně se stoperskou dvojicí Pokorný - Šindelář. První jmenovaný za Ostravu v loňské sezoně odkopal ve druhé lize 19 zápasů, druhý půl roku kvůli nemoci fotbal nehrál.

Změny v kádru Baníku

Před sezonou do Baníku přišli:

Milan Baroš (útočník, přestup z Liberce), Martin Šindelář (obránce, přestup z Olomouce), Tomáš Poznar (útočník, hostování z Plzně), Tomáš Hykel (záložník, přestup z Frýdku-Místku), Stefan Panič (záložník, přestup z Gornji Milanovac / Srbsko), Jakub Šašinka (útočník, návrat z hostování v Popradu), Ondřej Šašinka (útočník, návrat z hostování v Senici).

Před sezonou z Baníku odešli:

Ondřej Chvěja (záložník, hostování ve Frýdku-Místku), Dan Ožvolda (záložník, hostování ve Vítkovicích, Jan Matěj (záložník, hostování ve Vítkovicích), Marek Szotkowski (útočník, hostování ve Vítkovicích), Martin Honiš (obránce, hostování ve Vítkovicích), Dominik Smékal (útočník, hostování v Senici), Tomáš Hučko (konec hostování do Žiliny), Ľubomír Urgela (konec hostování v Karviné), Štefan Pekár (přestup do Trnavy), Petr Nerad (konec hostování z Jihlavy), Tomáš Zápotočný (přestup do Příbrami).

"Máme hráče, kteří jsou na to nachystaní. Když jsou členové našeho kádru, měli by to zvládnout. Já z toho obavy nemám, cítím z hráčů zapálení," řekl s klidem Radim Kučera. 

"Doufám, že Brno vidělo naší generálku na ligu a nechalo se trošku uspokojit," dodal trenér a to už se trošku hořce usmíval. 

Baník totiž v minulém týdnu v posledním testu před začátkem ligy prohrál s druholigovým Třincem 2:5.

Kapitánem Ostravy byl zvolen do nové sezony podle očekávání Milan Baroš. Ten by měl v útoku s největší pravděpodobností nastupovat s Tomášem Poznarem, který do Baníku v létě přišel na hostování z Plzně. 

"Přicházel jsem do Baníku s tím, že je v mých očích velká značka. Chci, aby navázal na úspěšná léta. Takže potřebujeme na podzim dvacet bodů a výš, jak už říkal trenér. To by bylo super, ale liga je vyrovnaná, ošemetná a těžká. Nebude to nic jednoduchého, ale odhodlání je velké. Mám-li mluvit za sebe, já tomuhle mužstvu věřím. Věřím, že budeme úspěšní už zítra v Brně," řekl Poznar.

Zápas Zbrojovka Brno - Baník Ostrava rozehraje nový ročník HET liga 2017/18 v pátek od 18 hodin. A to v přímém přenosu stanice ČT Sport.

"Už mám v hlavě sestavu, ale neřeknu vám ji. Dozvíte se ji těsně před zápasem," mrkl Kučera na novináře. Stejně tak se fanoušci až před zápasem dozvědí, zda Baník dokázal na poslední chvíli dotáhnout některou z avizovaných posil. 

A nebo se tak stane až v dalším týdnu, který završí první domácí zápas Baníku, pravděpodobně před vyprodanými tribunami proti Slavii Praha.

reklama