Barca zdolala United a vrací se na trůn Ligy mistrů

28. 5. 2011 22:38
Finále prestižní soutěže vyhráli Katalánci 3:1
Barcelona slaví po roce opět triumf v Lize mistrů.
Barcelona slaví po roce opět triumf v Lize mistrů. | Foto: Reuters

Londýn - Nejlepším fotbalovým týmem Evropy se znovu po roční přestávce stala katalánská Barcelona, která v sobotním finále Ligy mistrů porazila Manchester United jednoznačně 3:1. Na fotbalovém trůnu tak střídá loňského vítěze Inter Milán.

Pasivně hrající Manchester v sobotu svými přesnými zásahy poslali do kolen Pedro Rodriguez, Lionel Messi a David Villa. Na nohy "Rudé ďábly" nepostavila ani branka Wayne Rooneyho, kterou v první půli srovnával an 1:1.

V repríze finále z roku 2009 tak znovu s přehledem zvítězila Barcelona, která si na své konto připisuje již čtvrté vítězství v prestižní soutěži a třetí za posledních šest sezon.

Giggs je fotbalový Jágr, zázrak přírody a dítě Štěstěny
Fanoušci Barcy se bojí kvůli lístkům na finále o zdraví
Manchester si pohrál se Schalke a ve finále vyzve Barcu
Barcelona odvetu zvládla a je ve finále Ligy mistrů

Utkání o nejcennnější trofej Starého kontinentu přitom začali aktivněji "Rudí ďáblové", ale Barcelona zhruba po deseti minutách převzala taktovku fotbalového dramatu a dostala se ke svému klasickému házenkářskému obléhání branky soupeře.

Manchesteru v tu chvíli zcela vypadla ze hry záloha a bylo jen otázkou času, kdy poprvé inkasuje. Tato chvíle přišla ve 27. minutě, kdy Xavi našel milimetrovým pasem Pedra, jenž střelou k tyči poslal katalánský klub do vedení.

Barca poté usilovala o další branku, ale nakonec nečekaně sama inkasovala. Po chybě u levé postranní čáry si narazil s Giggsem Wayne Ronney a střelou do odkryté brány srovnal stav zápasu. To byla ale jen jedna z mála světlkých chvil Manchesteru. Na hřišti totiž bylo po většinu času jen jedno mužstvo, a tím byla Barcelona.

Těsně před přestávkou mohl svěřence Pepa Guardioly znovu poslat do vedení Lionel Messi, jenže nejlepšímu střelci současného ročníku Ligy mistrů chyběly k dorážce do prázdné branky decimetry.

Manchesteru branka Wayne Rooneyho nepomohla.
Manchesteru branka Wayne Rooneyho nepomohla. | Foto: Reuters

V tlaku nicméně pokračoval španělský velkoklub i v druhé půli a Manchester za svoji pasivitu znovu pykal. To když se trefil argentinský fenomén Lionel Messi.

Poslední hřebíček do rakve nadějí "Ďáblů" pak zatloukl David Villa, k němuž se míč dostal po samostatné akci Messiho na pravém křídle. Villa míč z ideální pozice na vápně umně zakroutil k tyči van der Sarovy branky.

Trenér Alex Ferguson se poté pokoušel alespoň částečně oživit mdlý dojem svého mužstva střídáním Scholese a Naniho, ani jeden ale již do utkání výrazněji nepromluvil.

Barca si tak pohodlně dokráčela k vítězství, který ji znovu pevně usazuje do křesla evropského fotbalového hegemona.

Finále fotbalové Ligy mistrů v Londýně:

FC Barcelona - Manchester United 3:1 (1:1)

Branky: 27. Pedro, 54. Messi, 69. Villa - 34. Rooney. Rozhodčí: Kassai - Erös, Ring (všichni Maď.). ŽK: Alvés, Valdés - Carrick, Valencia. Diváci: 90.000.

Barcelona: Valdés - Alvés (88. Puyol), Mascherano, Piqué, Abidal - Xavi, Busquets, Iniesta - Messi, Villa (86. Keita), Pedro (90. Afellay). Trenér: Guardiola.

Manchester: Van der Sar - Fabio (69. Nani), Ferdinand, Vidič, Evra - Valencia, Giggs, Carrick (77. Scholes), Pak Či-song - Rooney, Hernández. Trenér: Ferguson.