reklama

Barcelona pláče, bývalý trenér Tito Vilanova zemřel

Tito Vilanova Tito Vilanova autor: Reuters
Bývalý trenér Barcelony Tito Vilanova prohrál boj s rakovinou a zemřel ve věku 45 let.

Barcelona - Smutný čas prožívají hráči a fanoušci fotbalové Barcelony. Ve věku 45 let dnes zemřel bývalý trenér Tito Vilanova, který tak prohrál boj s rakovinou příušní žlázy, kterou u něho lékaři objevili v listopadu 2011.

Někdejší španělský fotbalista a poté také trenér se ve čtvrtek musel podrobit akutní operaci. V pátek ale klub oznámil, že bývalý lodivod zemřel.

"S velkým smutkem musíme oznámit, že Tito Vilanova dnes zemřel. Smrt si pro našeho bývalého trenéra přišla dnes odpoledne, když prohrál boj s rakovinou, který vedl od roku 2011," uvedl katalánský celek na oficiálním webu.

Vilanova byl v Barceloně asistentem úspěšného Pepa Guardioly, kterého poté nahradil v pozici hlavního kouče. Barcelonu pak dovedl k titulu a zisku rekordních 100 bodů.

Loni v létě ale musel kvůli zdravotním potížím přenechat lavičku současnému argentinskému kouči Gerardu Martinovi.

Během působení v roli asistenta Vilanova pomohl Barceloně v letech 2008 až 2012 získat 14 trofejí, včetně dvou triumfů v Lize mistrů. Pětačtyřicetiletého kouče přežila manželka a dvě děti.

Mourinho: Smutný den pro fotbal

Památku zesnulého kouče uctil například bývalý kouč Realu Madrid José Mourinho, trojnásobný nejlepší fotbalista světa Lionel Messi, ale i někdejší český reprezentant Tomáš Ujfaluši.

"Smrt Tita Vilanovy je smutný den pro fotbal, pro Barcelonu, ale hlavně pro jeho rodinu. Proto bych jí chtěl za všechny v Chelsea vyjádřit upřímnou soustrast," napsal Mourinho na twitterovém účtu londýnského klubu, do kterého zamířil po odchodu z Realu.

Právě během působení v "Bílém baletu" se kontroverzní portugalský kouč dostal s Vilanovou do konfliktu. Při strkanici během vyhroceného zápasu s Barcelonou před třemi lety ho Mourinho dokonce píchl prstem do oka.

Na twitteru uctil památku pětačtyřicetiletého Vilanovy také Ujfaluši. "Tito, odpočívej v pokoji," napsal bývalý obránce, který ve Španělsku hrál za Atlético Madrid.

Messi: Mé myšlenky jsou s rodinou

Messi na sociální síti zase zveřejnil svoji fotku s Vilanovou, pod kterou přidal: "Vždycky na tebe budeme vzpomínat. Všechny moje myšlenky jsou s Titovou rodinou."

"Nikdy na něj nezapomenu. I když bojoval s nemocí, šel všem příkladem," prohlásil útočník Atlética David Villa, kterého Vilanova vedl v Barceloně.

"Tito, díky za všechno, co jsi pro fotbal a Barcelonu udělal," uvedl záložník katalánského klubu Cesc Fábregas. "Byl to jeden z nejlepších trenérů, jaké jsem v kariéře měl. Díky za všechno. Myslím na jeho rodinu a posílám jim veškerou moji lásku a podporu," dodal brankář Barcelony Víctor Valdés.

"Myslím na jeho rodinu a přátele. Pro nás všechny byl příkladem bojovníka a síly," napsal na twitteru obránce Realu Sergio Ramos. "Smutný den pro fotbal. Odpočívej v pokoji, Tito. Byl jsi pro nás všechny ukázkou síly a odvahy," přidal brankář madridského celku Iker Casillas.

reklama