Barcelona si pohlídala zápas s Granadou a obhájila mistrovský titul

Aktualizováno 14. 5. 2016 21:46
Barcelona slaví 24. ligovou trofej
Barcelona slaví 24. ligovou trofej | Foto: Reuters

Madrid - Fotbalisté Barcelony obhájili mistrovský titul. V posledním kole španělské ligy zvítězili v Granadě 3:0 a získali 24. ligovou trofej v historii. Rozhodl o tom urugayský kanonýr Luis Suárez, který dnes vsítil hattrick a s celkovými čtyřiceti zásahy ovládl tabulku střelců. Poprvé od sezony 2008/09 se to povedlo jinému fotbalistovi než jeho spoluhráči Lionelu Messimu či Cristianu Ronaldovi z Realu Madrid.

Právě "Bílý balet" v konečném účtování zaostal o bod za katalánským klubem, nestačila mu ani výhra 2:0 na hřišti La Coruni. Ronaldo, který odehrál jen první poločas, vstřelil obě branky a v šesté sezoně v řadě zaznamenal 50 a více soutěžních gólů. Zatím jich má na kontě 51, přidat další může ještě ve finále Ligy mistrů proti Atléticu Madrid.

Také Barcelona bude bojovat ještě o jednu trofej. V neděli 22. května se utká ve finále Španělského poháru s FC Sevilla.

Suárez byl hlavním střeleckým tahounem Barcelony po celou sezonu, zejména v posledních týdnech se ale dostal do ohromující formy. V závěrečných pěti ligových duelech zaznamenal 14 gólů a výrazně tak přispěl k tomu, že z nich Barcelona brala plný počet bodů a udržela se těsně před madridským konkurentem.

Suárez je jediným hráčem vyjma Messiho a Ronalda, kterému se ve španělské nejvyšší soutěži podařilo zaznamenat 40 branek za sezonu. K třem trefám v Granadě mu asistencemi dopomohli Alba, Alves a Neymar.

"To, co pro nás Luis Suárez dělá - nejen jeho góly, ale také jeho práce a charakter - je důvod, proč jsme se rozhodli podepsat s ním smlouvu. Na světě není takový útočník, jako je on. Je pro nás nepostradatelný," pěl na uruguayského reprezentanta chválu barcelonský kouč Luis Enrique.

"Hráli jsme výborně po celou sezonu, byli jsme v čele tabulky po mnoho týdnů. Nejvíce konzistentní tým vyhrává titul. Budu vzpomínat na ty dobré momenty a na lidi, kteří nás podporovali i v horších časech. Trofej oslavíme, máme radost z našeho týmu, ze stylu, jakým se hráči prezentují," dodal Enrique.

Ronaldo se prosadil dvakrát během úvodních 25 minut zápasu v La Coruni, na druhou trefu mu přihrál Kroos. Ten se stal prvním Němcem ve španělské La Lize, který zaznamenal alespoň deset asistencí, od ročníku 2012/13, kdy si připsal 13 přihrávek na gól také v dresu Realu Mesut Özil. Ronaldo měl blízko i k hattricku, jenže několikrát trefil pouze brankovou konstrukci a v druhém poločase už do dění na hřišti nezasáhl.

Zidane: I tak jsem na tým pyšný

"Jsem šťastný a hrdý na to, co jsme dokázali. Měli jsme problémy, ale nikdy jsme se nevzdali, bojovali jsme až do konce. Jsem pyšný na všechny v týmu. Po 38 zápasech nemůžeme nic změnit na tom, že Barcelona je šampion. Zaslouží si titul, ale před svými hráči smekám," prohlásil trenér Realu Zinedine Zidane.

Atlético mělo už před zápasem s Vigem jisté, že skončí na bronzové pozici. Přesto duel nevypustilo a už v osmé minutě mohlo vést, Godín ale trefil pouze brankovou konstrukci. V druhém poločase zaúřadovali dva nejlepší střelci madridského klubu. Během čtyř minut se prosadili Torres a Griezmann a Atlético posedmé za sebou doma zvítězilo. O to víc jej může mrzet, že o pozici vicemistra přišlo minulý týden prohrou na hřišti posledního Levante.

Zaváhání Viga využilo Bilbao, které jej po výhře 3:1 nad Sevillou nahradilo na pátém místě, zajišťujícím účast v základní skupině Evropské ligy. Vigo tak bude muset bojovat o účast v téže soutěži od třetího předkola.

Do stejné fáze se ze sedmého místa dostane také Sevilla, jež ale v EL pokračuje i v doznívající sezoně. Pokud by uspěla ve finále s Liverpoolem, automaticky by se kvalifikovala do příštího ročníku Ligy mistrů.

Projděte si tabulky elitních fotbalových soutěží

Tabulky Premier League, Serie A, Bundesligy, La Ligy a Ligue 1 najdete zde.

Zdroj: Sport

Španělská fotbalová liga - 38. kolo:

Granada - FC Barcelona 0:3 (22., 38. a 86. Suárez), La Coruňa - Real Madrid 0:2 (7. a 25. Ronaldo), Atlético Madrid - Vigo 2:0 (51. Torres, 54. Griezmann), Bilbao - FC Sevilla 3:1 (11. a 31. Aduriz, 71. García - 55. Muňoz).