Barcelona si veze z Anglie spornou výhru, PSG smetlo Bayer

Aktualizováno 18. 2. 2014 23:08
Fotbalisté Barcelony v prvním osmifinále Ligy mistrů vyhráli na hřišti Manchesteru City 2:0.

Manchester - Dvěma góly si fotbalisté Barcelony vybudovali v prvním osmifinále Ligy mistrů na hřišti Manchesteru City ideální náskok do odvety a vyhráli 2:0 (utkání jste mohli sledovat ZDE). O góly se postarali Lionel Messi z penalty a Dani Alves.

Ještě suveréněji si vedl Paris St. Germain, který venku snadno přehrál německý Leverkusen 4:0 a de facto si zajistil již nyní postup do čtvrtfinále. Dvěma góly se na výhře hostí podílel hvězdný Švéd Zlatan.

Citizens začali hodně opatrně

První osmifinále nejprestižnější fotbalové soutěže světa fotbalistům bohatého Manchesteru City nevyšlo. Po úvodním házenkářském tlaku Barcelony se sice domácí přece jen trochu osmělili, začali být aktivnější při napadání, jenže tím paradoxně nahráli do karet soupeři, který na toto čekal.

Osamocený Negredo, kterého na svém twitteru za bojovnost ocenil i legendární gólman Edwin van der Sar, se sice dostal v 19. minutě po kolmici mezi oba stopery Barcy do zakončení, ale z těžkého úhlu se neprosadil, stejně jako posléze domácí kapitán Kompany po hlavičce a závaru po standardní akci.

Barcelonští hráli skvěle takticky

Hosté totiž – vědomi si výškové a fyzické převahy ostrovního celku – hráli maximálně agresivně na útočné polovině, ovšem minimum faulů dělali v okolí pokutového území, jediný roh pak Citizens zahrávali až v samotném závěru zápasu.

Barcelonští se naopak několikrát snažili protančit dle svých zvyklostí do vápna, jenže jejich snahu vždy na poslední chvíli zastavili domácí beci – ať již v případě Iniesty, Messiho, nebo Alexise, jehož centr se otřel o ruku Clichyho, ten ji měl ale u těla a penalta se správně nepískala. Z dálky se pak neprosadil ani Xavi.

Rozhodl úvod druhého poločasu

Úvod druhé půle byl přesně zrcadlový, míč drželi dlouho domácí a Katalánci se spoléhali na rychlé kontry. Vše změnila 53. minuta. Navas se dostal na půlce hřiště do presu dvou protihráčů, kteří je sice tvrdě, ale čistě obrali o míč, následovala rychlá kolmice na rozběhnutého Messiho a zažehnutý požár musel hasit jeho krajan Demichelis.

Bohužel pro něj hvězdného Argentince zezadu – byť nikterak ostře – zasáhl do kotníku a následoval tvrdý trest: penalta a červená karta. Jak dokazuje naše video výše, k faulu možná došlo na hranici, nebo ještě před vápnem, pohled jedné z kamer ale jasně ukázal, že to prostě neměli šanci švédští sudí rozpoznat a opět by se tak mohla rozvířit diskuze o zavedení videa do fotbalu.

Vrba s penaltou i vyloučením souhlasil

„Je to těžké, vlastně trojí trest pro postižený tým. Pravda je, že to bylo hraniční a také to, že v takovém případě se to většinou píská jako penalta. Sudí si to obhájí, i když to bylo pro domácí kruté,“ okomentoval klíčovou situaci zápasu ve studiu Prima Cool reprezentační kouč Pavel Vrba.

Nařízenou penaltu navíc Messi s přehledem proměnil a poslal hosty do vedení. Od té chvíle se hrál otevřený fotbal nahoru-dolů, který svědčil především hostům. Ty sice dvakrát zastavil sporně odmávaný ofsajd, na druhé straně se pak ve slibných šancích neprosadili Silva a střídající Džeko, druhý gól ale Barcelona přece jen přidala – v 90. minutě vyslal do vápna Alvese náhradník Neymar a Hart inkasoval podruhé.

Navíc se tak téměř rozhodlo o postupujícím. Stav 0:2 ve vyřazovací části po prvním zápase na domácí půdě je v historii Ligy mistrů téměř smrtelný. Dokázal to totiž pouze jeden, jediný tým. Ano, právě Barcelona, shodou okolností ve stejné fázi stejné soutěže loni s AC Milán.

Ještě větší zklamání zažívají v Leverkusenu

„Dneska jsem z mnoha důvodů hodně zklamaný, ale nemohu nikoho z kluků vinit, že nebojoval. A stejně tak budeme bojovat i v odvetě, i když jsou šance minimální,“ napsal ihned po zápase na svůj twitter kapitán Citizens Kompany.

Ještě v děsivější situaci jsou hráči Bayeru Leverkusen, kteří dostali lekci od milionářů z Paříže. Už ve 3. minutě začal demolici domácích Matuidi, v závěru úvodní půle pak zaúřadoval hvězdný Švéd Zlatan Ibrahimovič.

Ten nejprve přidal z penalty svůj devátý gól v této sezóně v Lize mistrů a o chvíli později se po parádní ráně zpoza vápna stal desátou trefou nejlepším střelcem aktuálního ročníku soutěže. Demolici Bayeru završil po změně stran Cabaye.

Úvodní zápasy osmifinále fotbalové Ligy mistrů:

Manchester City - FC Barcelona 0:2 (0:0)

Branky: 54. Messi z pen., 90. Alvés. Rozhodčí: Eriksson - Klasenius, Wärnmark (všichni Švéd.). ŽK: Negredo, Kolarov - Alvés, Mascherano. ČK: 53. Demichelis (Manchester).

Manchester City: Hart - Zabaleta, Kompany, Demichelis, Clichy - Navas (57. Nasri), Touré, Fernandinho, Kolarov (57. Lescott) - Negredo (74. Džeko), Silva. Trenér: Pellegrini.

Barcelona: Valdés - Alvés, Piqué, Mascherano, Alba - Xavi, Sergio, Fábregas (86. Roberto) - Sanchéz (74. Neymar), Messi, Iniesta. Trenér: Martino.

Leverkusen - Paris St. Germain 0:4 (0:3)

Branky: 39. z pen. a 42. Ibrahimovic, 3. Matuidi, 88. Cabaye. Rozhodčí: Kassai - Ring, Tóth (všichni Maď.). ŽK: Hilbert, Spahič, Guardado, Castro - Matuidi. ČK: 59. Spahič (Leverkusen).

Leverkusen: Leno - Hilbert, Toprak, Spahič, Guardado - Bender, Rolfes (46. Reinartz), Castro - Sam (62. Wollscheid), Kiessling, Son Hung-min (46. Brandt). Trenér: Hyypiä.

PSG: Sirigu - Van der Wiel, Thiago Silva, Alex, Maxwell - Motta, Matuidi (67. Cabaye), Verratti - Lucas, Ibrahimovic, Lavezzi (76. Pastore). Trenér: Blanc.

Tabulka střelců fotbalové Ligy mistrů (k 18.2.2014)