reklama

Baroš je Baníku blíž. Nejméně sedm gólů dá, míní expert

Milan Baroš chystá comeback do Baníku Ostrava Milan Baroš chystá comeback do Baníku Ostrava autor: Reuters
Pískání fanoušků soupeře by Milana Baroše nabíjelo energií, míní jeho fotbalový otec

Ostrava - Fanoušci Baníku se chvějí v radostném očekávání. Milan Baroš, to by pro ně byla před jarní částí Gambrinus ligy posila z nebe.

Podle zprávy ĆTK už došlo k předběžné dohodě mezi Barošem a Galatasaray Istanbul o tom, že ho turecký klub uvolní. Útočník už má údajně sbaleno a je připraven změnit dres.

"Jemu by takové angažmá pomohlo, protože by zase měl kde hrát a ukázat se případným zahraničním zájemcům o jeho služby. A Baníku by samozřejmě Milan Baroš fotbalově pomohl taky. Já věřím že přinejmenším v každém druhém zápase by gól vstřelil," tipuje Verner Lička, trenér, který se považuje za Barošova fotbalového otce.

"Měl jsem ho denně před očima od jeho 13 do 19 let. Fotbal jako hra ho ohromně baví, nemůže bez ní být," odhaduje Lička, proč se už bývalému reprezentantovi nechce v Istanbulu dál jen nečinně sedět na tribuně.

Ten příběh všichni znají: Od Eura 2012 nehrál Milan Baroš žádný soutěžní zápas. Galatasaray ho odstavil mimo kádr a žádný zájemce ani v létě, ani v zimě nesplnil buď požadavky tureckého klubu na odstupné, nebo Barošovy představy ohledně platu.

Ten bere Baroš u Bosporu vysoký, ročně mu vynese 68 milionů korun.

Dresy se jmenovkou "Baroš" zatím nechystají

Teď se jedná o to, zda ho Galatasaray ze smlouvy uvolní, případně za jakých podmínek. "Pokud se to stane a pokud by pak Milan nesáhl po nějaké lukrativnější nabídce ze zahraničí, pak jsme domluveni na tom, že půjde k nám," říká vedení Baníku.

"S Milanem jsem tento týden opět mluvil, do Baníku se vrátit chce, nicméně stále probíhají jednání mezi jeho agentem Pavlem Paskou a vedením Galatasarayí," říkal ještě v pátek Petr Šafarčík, předseda představenstva Baníku.

Případný Barošův příchod by asi dramaticky zvýšil návštěvnost a fanoušci by nejspíš vzali útokem i fanshop s Barošovým dresem. "Zatím jsme ho ale vyrábět nedávali. Tak trochu z pověrčivosti, dokud to není hotové," říká Šafarčík.

Bývalý kouč Baníku Verner Lička je přesvědčen, že by Baroš byl pro ostravský klub na jaře velkým přínosem. "Co fotbalově jednou umíte, to už vám nikdo nevezme. Ano, nevíme, jakou tam měl v posledních měsících přípravu, ale je to kluk z hor, pracovitý, nevěřím, že tam jenom ležel na kanapi a kouřil doutníky, určitě na sobě pracoval," míní Lička.

Nerozehranost, to je problém číslo 1

"Neoddiskutovatelný problém samozřejmě je ten, že nehrál. Proto by mu mohlo tak 5-8 zápasů trvat, než by se vyladil do optimální pohody," přemítá Lička. "I jako nevyladěný by byl ale pro Baník určitě přínosem. Jiného středního útočníka jeho typu totiž nemá."

Baník řeší problém spojený s tím, že jiný bývalý reprezentant Václav Svěrkoš naskočil do zápasů po zranění kolene nejspíš dříve než bylo záhodno a obnovil si ho. I proto by Baník v záchranářských bojích Baroše potřeboval.

"Já jsem přesvědčen, že Milan je schopen skórovat minimálně v každém druhém utkání. Na jaře je na programu 14 zápasů, pokud by je všechny odehrál, tak 7 gólů dá," míní Lička.

Od baníkovského publika by se Milan Baroš dočkal s velkou pravděpodobností ovací. Jinak by tomu ale mohlo být na hřištích soupeřů.

Lička: Pískot by ho nabíjel energií

Baroš prošel řadou afér, publikum na Letné ho v reprezentačním dresu vypískalo v utkání se Španělskem, fandové nebyli příliš spokojeni ani s jeho vystoupením na Euru 2012, po němž kariéru v národním týmu ukončil.

A propojil to s dalším skandálem, když jednomu novináři po příletu z Polska v opilosti sdělil, že až ukončí kariéru, tak ho zabije...

"Je to možné, že by na něj lidi na zápasech venku pískali, ale jen by tím oslabovali svůj tým. Milan má velkou mentální odolnost, jeho by takový pískot naopak nabíjel energií," míní Verner Lička.

Milanu Barošovi je 31 let, v roce 2002 šel z Baníku jako obrovský talent přímo do FC Liverpool, s nímž mimo jiné vyhrál Ligu mistrů. Hrál i za Aston Villu, Lyon či Porstmouth, od roku 2008 působil v Galatasaray.

Je členem Klubu ligových kanonýrů, po Kollerovi druhým nejlepším střelcem české reprezentace. Na bronzovém Euru 2004 se stal nejlepším střelcem turnaje.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama