reklama

Baroš má v hlavě, že končí v reprezentaci. A Rosický?

Milan Baroš, střelec 40 reprezentačních gólů. Milan Baroš, střelec 40 reprezentačních gólů. autor: Reuters
Na soustředění do Rakouska Bílek odveze jen 23 vyvolených

Praha - V říjnu mu bude teprve 31 let, přesto Milan Baroš vážně přemýšlí o tom, že po turnaji Euro 2012 v národním týmu skončí. Spekuluje se o tom, že o něčem podobném uvažuje také Tomáš Rosický.

"Milan Baroš takovou věc v hlavě má. Byla by to samozřejmě velká škoda, určitě má na to, aby hrál dál," připustil kouč české reprezentace Michal Bílek na středečním setkání s novináři.

V průběhu kvalifikace o Euro 2012 se proti Barošovi zdvihala silná vlna kritiky. Zosobnil ji vicemistr Evropy 1996 Radek Drulák, který o něm po zápase s Norskem mluvil jako o přetopeném motoráku.

O fotbale čtěte více:

Ohlušující pískot letenských tribun pak Baroše vyprovázel ve chvíli, kdy byl střídán v zápase proti Španělsku. Za celou kvalifikaci dal Baroš jediný gól, a to ještě Lichtenštejnsku.

Barošova frustrace se stupňovala a po vítězné baráži v Černé Hoře pravil: "Chci poděkovat těm fanouškům, co nás podporovali. Zbytek, který do nás šil a chtěl, abychom neuspěli, je nám u zadku."

Bílek o Baroše nechce přijít

A následoval další skandálek, kdy média zachytila hanlivé skandování reprezentantů, dirigovaných Barošem, na adresu kritika Druláka.

Program reprezentace

20. května: Sraz týmu před cestou na soustředění do Rakouska

26. května: Česko-Izrael, přípravný zápas v Grazu

29. května: nejzazší datum pro ohlášení konečné nominace na Euro

1. června: Česko-Maďarsko, přípravný zápas v Praze na Letné

8. června: Česko-Rusko, Euro, Vratislav

12. června: Česko-Řecko, Euro, Vratislav

16. června: Česko-Polsko, Euro, Vratislav

Pozornosti neušel ani fakt, že někteří reprezentanti při oslavách postupu na palubě letadla zničili reprezentační obleky. Právě Baroš pak prošel letištní halou v Ruzyni jako trhan.

"Teď je ale atmosféra v týmu dobrá, byl bych rád, kdyby ti zkušení hráči pokračovali i v příštím kvalifikačním cyklu. Vnímám, že jim život často komplikují i různé  zdravotní problémy, k čemuž jistě přihlížejí. Ale český fotbal je potřebuje," říká Michal Bílek.

V přátelském utkání v Irsku před týdnem Baroš po delší době opět skóroval a připsal si tak už 40. branku v reprezentačním dresu. Úspěšnější byl v tomto směru v historii českého fotbalu jediný muž - Jan Koller s 55 zásahy.

Na Barošovo (a možná i Rosického) rozhodnutí ohledně dalšího pokračování v národním týmu bude mít jistě vliv výsledek a výkon týmu na letním Euru v Polsku a na Ukrajině. Důležitá bude v tomto směru dozajista i atmosféra v týmu a kolem něj.

"Chceme, aby se na turnaji hráči cítili dobře. Dostanou třeba od nás nějaká doporučení, kdy a kam mají nebo nemají ve Vratislavi chodit, ale víme, že jsou natolik zkušení a zodpovědní, že nebudou žádné problémy," říká Vladimír Šmicer, manažer reprezentace.

Manželky přijedou po postupu

Tým bude mít vyhrazené vlastní křídlo vratislavského hotelu Monopol. Právě ve Vratislavi sehraje tým všechny tři zápasy v základní skupině (s Ruskem, Polskem a Řeckem).

Česko vs Španělsko (Bílek) Foto: Jakub Šafránek

"To křídlo bude uzavřené, rozhodně tam z toho nechceme mít průchoďák. Je nám jasné, že na zápasy bude jezdit spousta rodinných příslušníků hráčů, ale na hotelu chceme mít klid," řekl Bílek, který přinejmenším po dobu základní skupiny nepustí do hotelu ani manželky a přítelkyně reprezentantů.

Tým se před Eurem sejde 20. května a odcestuje na soustředění do Rakouska. Trenér Bílek před týdnem ještě nevěděl, jestli tam vezme 23 hráčů, tedy počet fotbalistů, kteří smějí být ve finální nominaci, nebo o několik hráčů více a výběr potom zúží.

"Nyní se kloním k tomu, že do Rakouska pojede 23 fotbalistů," říká Bílek.

Osmnáct mužů má u Bílka jistotu

Na otázku, kolik reprezentantů už má v jeho plánech nominaci v podstatě stoprocentní, odvětil: "Nemám teď ta jména před sebou, ale zhruba osmnáct lidí má v podstatě jistotu."

Pořadatelům turnaje se konečná nominace musí nahlásit nejpozději 29. května.

"Společně s Vláďou teď budeme mapovat aktuální formu všech kandidátů startu na Euru, budeme hodně jezdit na jejich zápasy, každý týden chceme vidět aspoň jednoho," říká Bílek.

"Je důležité, aby hráči cítili, že o ně máme zájem, aby se na Euro už teď pořádně těšili," podotýká Šmicer.

FOTO Fotbalové šlágry. Češi válčili v Irsku, Nizozemci vyloupili Anglii FOTO Fotbalové šlágry. Češi válčili v Irsku, Nizozemci vyloupili Anglii Prohlédněte zde

reklama