reklama

Baroš Spartu odmítl, Lafatu ale získala. Za 20 milionů

Ne, do české ligy se nevrátím, řekl Milan Baroš emisarům pražské Sparty Ne, do české ligy se nevrátím, řekl Milan Baroš emisarům pražské Sparty autor: Eduard Erben
Útočník Galatasaray odmítl variantu návratu do české nejvyšší soutěže

Praha - Část vedení fotbalové Sparty chtěla v zimě přivést na Letnou Milana Baroše. Bývalý útočník reprezentace však návrat do české ligy odmítl.

Sparta však ve čtvrtek pozdě večer získala do svého útoku jinou posilu. David Lafata přichází z Jablonce za 20 milionů korun. To je suma, na které se podle informací Aktuálně.cz nakonec domluvili Daniel Křetínský, šéf Sparty - a jeho jablonecký protějšek Miroslav Pelta.

David Lafata ještě dnes absolvuje zdravotní prohlídku, a pokud uspěje, podepíše Sparta s tímto 31letým útočníkem smlouvu na 3,5 roku. Mělo by ovšem jít jen o formalitu.

Peníze neřešili, zpátky nechtěl

Zpět k Barošovi. Deník Aktuálně.cz získal hodnověrné svědectví muže, který byl velmi blízko jednáním Sparty právě s tímto útočníkem Galatasaray.

Ta proběhla v uplynulých dnech v Praze. "Milan se ale hned na zčátku jednoznačně vyjádřil v tom smyslu, že nemá v úmyslu vracet se do nejvyšší české soutěže. Tím bylo vše jasné, takže na diskusi například o finanční stránce věci vůbec nedošlo," říká zdroj.

Zdá se, že ve snaze získat Baroše, nebylo vedení Sparty sjednocené. Celé jednání s hráčem tedy mohlo být do značné míry soukromou iniciativou jen části vedení letenského klubu.

Celá tato operace každopádně proběhla tajně. Barošův agent Pavel Paska ji nepotvrzuje, ani nevyvrací. "Je zbytečné o tom mluvit," prohodil pouze úsečně.

Kouč Lavička chtěl Lafatu

"Naší prioritou je David Lafata," řekl Vítězslav Lavička, trenér Sparty, jednoznačně na startu zimní přípravy. Byl v tom zajedno i se sportovním ředitelem klubu Jaroslavem Hřebíkem.

Zatímco "variantu Baroš" škrtnul v samém zárodku sám hráč, u Lafaty byl problém v odstupném. Šéf Jablonce Miroslav Pelta totiž od léta, kdy proběhlo první kolo těchto rozhovorů, neslevil ani pětikorunu z požadované sumy 20 milionů korun.

Daniel Křetínský na ni podle informací Aktuálně.cz nakonec přistoupil. Součástí transferu by neměla být žádná hráčská kompenzace.

Zpět k Barošovi. Ten se po Euru 2012 rozloučil s českou reprezentací - a teď by rád opustil i Galatasaray. Tam mu totiž po celý podzim pšenka vůbec nekvetla, byl postaven mimo kádr A-týmu, vůbec nehrál - a dovypršení kontraktu ještě zbývá půl roku.

Kam teď? Palermo? Arabské země?

Potíž je v tom, že v tureckém velkoklubu inkasuje Baroš v přepočtu zhruba 70 milionů korun ročně - a nechce se mu příliš slevovat.

Před půlrokem na tom padly šance na angažmá v Číně či americké MLS. teď je údajně ve hře italské Palermo nebo možnost přestupu do některé z arabských zemí.

Možnost vrátit se po 11 letech do české ligy Baroše zjevně neoslovila. Navíc je odchovancem ostravského Baníku, jehož fanoušci by patrně jen těžko přenesli přes srdce, kdyby "jejich Milan" oblékal barvy klubu, který nenávidí nejvíc, tedy pražské Sparty.

Otava: Nejlepší střelec českého fotbalu

To David Lafata, Barošův spoluhráč z Eura 2012, takový blok rozhodně neměl. Po dohodě šéfů obou klubů jednal ve čtvrtek večer osobně v Praze o podmínkách svojí smlouvy - a k dohodě došlo po 21. hodině večer.

"Davidův příchod je pro nás výjimečnou událostí, podařilo se nám získat dlouhodobě nejlepšího kanonýra v českém fotbale. Není tajemstvím, že jsme o něj měli zájem delší dobu, a proto jsme rádi, že se nám nyní tento transfer podařilo dotáhnout," řekl Jakub Otava, člen představenstva Sparty.

Lafatův odchod budou muset nyní řešit v Jablonci. "Už jsme s tím samozřejmě tak nějak museli počítat. Větší šanci teď bude v sestavě dostávat Lukáš Třešňák. David střílel hodně gólů, musíme je nějak nahradit. Vedle Třešňáka se teď na tom asi budou muset podílet i další hráči, budeme tomu trochu muset uzpůsobit styl hry," říká jablonecký trenér Václav Kotal.

Rozstřílel se pod Ještědem

Lafata je odchovancem českobudějovického fotbalu. Absolvoval dvě krátká zahraniční angažmá - ve Škoda Xanthi a v Austrii Vídeň, ale díru do světa tam neudělal.

Zato se mu velmi vydařilo angažmá v FK Jablonec. Na sever přišel v létě 2008 - a propracoval se tam až do Klubu ligových kanonýrů.

V sezoně 2010/11 dal 19 ligových branek, v té následující už 25 zásahů a na teď podzim se trefil třináctkrát.

Svých 23 startů v reprezentaci opentlil 5 brankami, naposledy v přípravě proti Slovensku se trefil dvakrát.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama