reklama

Barošův stav se zlepšil, zůstane ale nejspíš na lavičce

Start Milana Baroše proti Černé Hoře je stále nejistý. Start Milana Baroše proti Černé Hoře je stále nejistý. autor: Reuters
O nasazení Baroše do barážového utkání stále není rozhodnuto

Praha - Nejnovější zprávy z českého tábora hlásí, že stav Milana Baroše se sice významně zlepšil, přesto však od první minuty proti Černé Hoře pravděpodobně nenastoupí. Šanci v útoku nejspíš dostane Tomáš Pekhart.

Potvrzují se tak původní informace, že Baroš není po dlouhé pauze způsobené svalovým zraněním připraven tak dobře, aby mohl podat optimální výkon v plné zátěži, jako hráč základní sestavy.

V průběhu dneška se pak objevovaly signály, že se hráčův zdravotní stav zlepšil natolik, že by ho trenér Bílek přeci jen mohl poslat do boje od úvodní minuty. Nejčerstvější informace se ale vracejí k původní verzi.

"Milan by měl být připraven jako žolík," sdělil Aktuálně.cz před 16. hodinou dobře informovaný zdroj, který je s Barošem v kontaktu. Vedení českého týmu doufá, že do úterní odvety v černohorské Podgorici už by mohl být Baroš natolik fit, že by mohl hrát od prvního hvizdu.

Co se týče Petra Čecha, kterého trápí zlomený nos, mělo by stále platit rozhodnutí, že proti Černé Hoře bude s přilbou a speciálním chráničem chytat, byť zraněné místo je stále velmi citlivé.

O baráži Česko - Černá Hora čtěte více:

Čech se rozhodl, že proti Černé Hoře nastoupí
Online s Petrem Jiráčkem: Bez Čecha či Baroše by to bylo horší
Vučinič: Musíme hrát, jako by šlo o náš poslední zápas
Čech trénoval s maskou naplno, v pořádku je i Baroš
Koheze! To je to, čím Češi rozbijí v baráži Černohorce

Milan Baroš, útočník Galatasaray, toho v posledních dnech zažil hodně. Narození syna, otravu žaludku zkaženým sushi, svalové zranění, cesty mezi Istanbulem a Prahou... Ale až v průběhu reprezentačního týdne začal po delší pauze znovu trénovat.

"Bude připraven k utkání," řekl sice trenér Michal Bílek na čtvrteční tiskovce, tou dobou však podle informací Aktuálně.cz už tušil, že s ním bude moci počítat  jenom na lavičku.

Sestava českého celku by tedy podle všeho měla vypadat takto: Čech - Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Pudil - Jiráček, Plašil - Rezek, Rosický, Pilař - Pekhart (Baroš).

Zatímco z Černé Hory přijede soupeř surfující na vlně obrovského nadšení, plynoucího z nečekané šance malinké a mladé země z Balkánu postoupit hned ve druhém kvalifikačním cyklu na velký turnaj, v Česku je atmosféra výrazně chladnější. Dokumentuje to i fakt, že včera odpoledne bylo ještě k prodeji přes 3000 vstupenek.

Pro srovnání: v Černé Hoře žije pouhých 625 000 obyvatel, ale asociace dostala na odvetu v Podgorici 65 000 žádostí o vstupenku.

Uhrinovi schází větší nažhavenost

"V těch zápasech půjde úplně o všechno, tady musí všichni vnitřně hořet - hráči, fanoušci, všichni. Ale nic takového tady necítím, a to je špatně," rmoutí se Dušan Uhrin, kouč vicemistrů Evropy z roku 1996.

To Černohorci žhnou. "Musíme bojovat, jako by to byl náš poslední zápas v kariéře. Ta šance se nemusí nikdy opakovat," nechal se slyšet Mirko Vučinič, kanonýr balkánského celku.

Čech s maskou trénoval, brankářský Zorro je připraven na Černou Horu Čech s maskou trénoval, brankářský Zorro je připraven na Černou Horu Prohlédněte zde

Uvnitř českého týmu se přes týden místo burcování řešily spíše medicínské problémy spojené s Čechem a Barošem. Vzhledem k disciplinárním trestům Tomáše Hübschmana a Romana Hubníka má trenér Michal Bílek velmi limitované možnosti variovat sestavu.

Rozpačitý Ščasný: Čech není stoprocentní

Litva - Česko (Rezek, Kadlec) Foto: Reuters

"Mě třeba mrzí, že se v nominaci neobjevil liberecký Štajner. Někdo řekne, že je starý, ale v těch zápasech mohl odvést užitečnou práci. Má výbornou formu a hlavně je to typ hráče, který si umí otevřít obranu. To Baroš, ale ani Pekhart či Lafata nedokážou, ti jsou na dorážku, když jim předtím šanci někdo připraví," přemítá Uhrin.

Brankář Petr Čech se nakonec podle všeho rozhodl proti Černohorcům nastoupit. To se příliš nelíbí Zdeňku Ščasnému, který v minulosti trénoval Spartu či Panathinaikos Atény.

"Takový zápas by měl chytat stoprocentně zdravý a připravený brankář. A to teď Petr není. Ti další kluci, co jsou v týmu, by ten zápas určitě také odchytali dobře. Velmi nepříjemné by bylo, kdyby třeba Petr Čech musel v průběh utkání, například kvůli bolestivému zásahu do toho nosu, odstoupit. To by pro jeho náhradníka byla velmi složitá situace."

Uhrin podotýká: "Černohorci o tom Petrově handicapu dobře vědí a budou se snažit toho využít." Lze očekávat, že hlava gólmana, který bude v přilbě a chrániči nosu kapku připomínat Hannibala Lectera, bude terčem nejen černohorských střel, ale třeba i loktů či úderů hlavou.

"Tak snad alespoň Tomáš Rosický bude v pořádku, na něm to tradičně bude stát," pojmenovává klíčovou personu utkání Ladislav Vízek, olympijský vítěz z Moskvy. "Černohorci budou u nás zalezlí a pokusí se o něco až doma. Budeme hrát do plných a na Tomášovi bude, abychom je nějak překombinovali."

Experti věří rychlým křídlům, hlavně Pilařovi

"Česká síla by tentokrát mohla být v křídelních prostorech. Viděl bych tam Rezka a Pilaře, zejména Pilař teď v Plzni ukazoval dobrou formu," upozorňuje Uhrin. "Každopádně bude potřeba, abychom doma nějaké góly dali. Já myslím, že je potřebná výhra alespoň o dva góly. Jeden gól náskoku by nám do odvety stačit nemusel."¨

Ohledně hráčů s disciplinárním trestem vidí experti problém v absenci Hübschmana.  "Na Letné zase až tak chybět nebude, tam budeme hrát dopředu. Ale v odvetě v Podgorici bude jeho absence citelná. Defenzivní soukolí s ním počítá a rovnocennou náhradu nevidím. Bude to holt muset dvakrát zvládnout Jiráček," míní Uhrin.

Černá Hora vs Anglie Takhle Černohorci po remíze s Anglií slavili postup do baráže. Foto: Reuters

A teď pozor, v karetním ohrožení jsou Baroš, Jiráček, Pekhart a Pospěch. Žlutá karta na Letné = absence v úterý v Podgorici. Ovšem Černohorci jsou na tom v tomto ohledu mnohem hůř. Žlutá hrozba visí dokonce nad 12 (!) hráči  soupeře včetně hvězdného Jovetiče.

Právě podhrotový, mimořádně šikovný hráč Fiorentiny je spolu se střelcem Vučiničem, oporou Juventusu a dříve AS Řím, zářící megastar soupeřova výběru. "I díky nim má soupeř v ofenzivě ohromnou sílu. Ačkoli pouhých sedm branek vstřelených v kvalifikaci v tomto ohledu může mást," prohodil trenér Michal Bílek.

Černá Hora: zázrak kvalifikace

Černá Hora hraje teprve druhý kvalifikační cyklus. A to, co předváděla v úvodu bojů o EURO 2012, šokovalo celý kontinent. Výhry nad Walesem, v bulharské Sofii a nad Švýcarskem (vždy 1:0) doprovodily totiž následné remízy v Anglii a s Bulharskem. Následovala sice menší krize, kterou neustál trenér Kranjčar, ale jeho nástupce Brnovič potřebný zbývající bod uhrál v Podgorici s Anglií a kapesní zemička jménem Černá Hora explodovala nadšením.

"Upřímně: v tom, že Černohorci budou v nadcházejících dvou zápasech ze vší té euforie výrazně přemotivovaní, vidím největší šanci přeci jen zkušenějšího českého výběru," podotýká Ščasný.

Pravda leží na hřišti. První zápas na Letné začíná dnes ve 20.15 h a Aktuálně.cz z něj přinese online přenos.

Krásky, hrdinové i mažoretky. Tak se fandilo na Španělsku Krásky, hrdinové i mažoretky. Tak se fandilo na Španělsku Prohlédněte zde

reklama