Evrop. liga: Schalke - Bilbao 2:4, Atletico - Hannover 2:1
Athletic Bilbao se raduje z vítězství nad Manchesterem United.
Athletic Bilbao se raduje z vítězství nad Manchesterem United. | Foto: Reuters

Gelsenkirchen - Fotbalová Evropa obdivuje novou senzaci. Baskové z Athletica Bilbao podruhé za sebou v Evropské lize šokovali velkého favorita.

Po vyřazení slavného Manchesteru United si vyšlápli také na německé Schalke. V Gelsenkirchenu vyhráli 4:2 a hodně důrazně nakročili do semifinále soutěže.

Těsnými výhrami si lepší pozici do odvety vypracovali také fotbalisté Sportingu Lisabon, Alkmaaru a Atlética Madrid.

Liga mistrů nadále bez videa? Brankoví sudí jsou lepší
United i City v Evropské lize končí, Schalke jde dál

Bilbao se proti přemožiteli plzeňské Viktorie ujalo vedení po dvaceti minutách hry. Z brejku nadvakrát dorážel kanonýr Llorente za záda nejistého Hildebranda.

Schalke ovšem bleskově vyrovnalo zásluhou Raúla Gonzálese. Španělská legenda po přestávce dokonce duel otočila svým druhým gólem, v závěru ovšem domácím chyběly síly.

Baskové předvedli závěrečnou smršť. Nejprve v 73. minutě Llorent po rohu hlavou vyrovnal, v 81. minutě De Marcos rozhodl a v samotném závěru Muniain dokonal famózní obrat.

Další tři zápasy skončily výsledkem 2:1. Sporting Lisabon vedl nad Charkovem 2:0, může ovšem litovat nastaveného času. V něm totiž ukrajinský celek z penalty vstřelil gól naděje.

Předloňský vítěz Evropské ligy Atlético Madrid porazilo stejným výsledkem Hannover. Na úvodní gól Falcaa sice Diouf stihl odpovědět, minutu před koncem však rozhodl Salvio.

Stejný vývoj měl zápas v Alkmaaru, kam přijela Valencie. Domácí Holman v nastavení první půle poslal nizozemský celek do vedení, po poločase ale srovnal stav hostující Topal. Zápas nakonec rozhodl Alkmaar díky gólu Martense.

Úvodní utkání čtvrtfinále fotbalové Evropské ligy:

Alkmaar - Valencie 2:1 (1:0)
Branky: 45.+1 Holman, 79. Martens - 53. Topal. Rozhodčí: Atkinson (Angl.).

Schalke - Bilbao 2:4 (1:1)
Branky: 22. a 60. Raúl - 20. a 73. Llorente, 81. De Marcos, 90.+3 Muniain. Rozhodčí: Proenca (Port.).

Sporting Lisabon - Metalist Charkov 2:1 (0:0)
Branky: 51. Izmajlov, 64. Insúa - 90. Xavier z pen. Rozhodčí: Stark (Něm.).

Atlético Madrid - Hannover 2:1 (1:1)
Branky: 9. Falcao, 89. Salvio - 38. Diouf. Rozhodčí: Lannoy (Fr.).