maj
3. 4. 2008 22:35
Leverkusen - Petrohrad 1:4, Bayern - Getafe 1:1
Čtyři inkasované góly. Takovou bilanci nemůže brankář Adler pochopit.
Čtyři inkasované góly. Takovou bilanci nemůže brankář Adler pochopit. | Foto: Reuters

Mnichov/Leverkusen - Německé týmy nevstoupily do čtvrtfinále Poháru UEFA vůbec ideálně. Ačkoliv Bayer Leverkusen i Bayern Mnichov hráli ve čtvrtek na vlastním stadionu, ani jeden klub nedokázal zvítězit.

Kouč aktuálně vedoucího celku Bundesligy Ottmar Hitzfeld měl před duelem s Getafe ještě na paměti poslední zápas s Norimberkem, a proto v sestavě udělal několik změn. Na lavičku posadil mimo jiné van Buytena, Lella a Kloseho.

Velkoklub z Bavorska přesto začal v Allianz Areně podle očekávání, svého soupeře tlačil do defenzivy a vypracoval si několik šancí. V 26. minutě přišla první branka, když kanonýr Toni překonal po hlavičce brankáře Ustariho.

Jenže zatímco v prvním poločasu měli domácí jasnou převahu, po přestávce se obraz hry změnil. Bayern začal více bránit a byl to celek z madridského předměstí, kdo se tlačil před bránu. Mezi třemi tyčemi se objevil Oliver Kahn, jenž dlouho držel nulu.

Legenda mezi gólmany měla také i štěstí, když po jeho chybě nedokázal zamířit přesně střídající Manu. Aktivita španělského týmu přinesla přece jen na konci zápasu kýžené vyrovnání.

V nastaveném čase šokoval domácí fanoušky Contra, po jehož trefě na konečných 1:1 se postupové šance přiklonily spíše na stranu Getafe. V odvetě, která se hraje za týden, bude muset Bayern zvítězit, nebo uhrát remízu 2:2 a vyšší.

Šírl pomohl Petrohradu k nadějné výhře

Petrohrad nastoupil proti Leverkusenu s úmyslem vstřelit branku. To se mu povedlo hned ve dvacáté minutě, když kanonýr Aršavin využil zaváhání švýcarského reprezentanta Barnetty. Svěřenci Dicka Advocaata, mezi nimiž byl i Radek Šírl, vedli 1:0.

Po půlhodině hry sice vyrovnal Kiessling, jenže to bylo ze strany německého celku vše. Ačkoliv si přemožitel pražské Sparty ze základní skupiny vytvořil značný tlak, byl to právě on, kdo znovu inkasoval.

Zasloužil se o to v 52. minutě nejlepší střelec letošního Poháru UEFA Pogrebňak, jenž zaznamenal už svou osmou trefu a má stejně branek jako mnichovský Toni. Krátce nato přidali další góly Anjukov a Denisov, čímž stanovili konečný výsledek na 1:4 pro hostující tým.

Petrohrad tak rázně nakročil k postupu do semifinále.

Koevermans srovnal a hned byl vystřídán

Do utkání proti Eindhovenu se v dresu Fiorentiny zapojil i Tomáš Ujfaluši
Do utkání proti Eindhovenu se v dresu Fiorentiny zapojil i Tomáš Ujfaluši | Foto: Reuters

Tomáš Ujfaluši je druhým a zároveň posledním českým fotbalistou v Poháru UEFA. Jeho Fiorentina se ve čtvrtek utkala s nizozemským PSV Eindhovenem, tedy celkem, jenž stejně jako ona zdolala v osmifinále anglický tým až v penaltovém rozstřelu.

Český reprezentant nechyběl v základní sestavě svého mužstva. Italský klub se sice relativně snadno dostával před bránu soupeře, ale velké ohrožení z těchto akcí nevzniklo. Snad jen po půlhodině to byl právě Ujfaluši, kdo ohrozil gólmana Gomese.

Na první trefu čekali diváci až do 56. minuty, kdy se prosadil navrátilec Adrian Mutu. Radost domácích diváků nevydržela příliš dlouho, o sedm minut později vyrovnal Koevermans. Úspěšný střelec skóroval ve chvíli, kdy bylo připraveno jeho střídání.

Kouč Vergoossen názor nezměnil, záložníka stáhl ze hřiště a do konce utkání se již na remíze 1:1 nic nezměnilo. PSV Eindhoven tak má před odvetou lepší pozici.

Poslední čtvrtfinálový souboj mezi Glasgow Rangers a Sportingem Lisabon skončil bezbrankovou remízou. Duel příliš fotbalové krásy nenabídl, ale udržel naději na postup oběma klubům.

Bayer Leverkusen - Zenit Petrohrad 1:4