reklama

Beckenbauer: Není to fér, Neuerovy úspěchy se asi nepočítají

Manuel Neuer na Zlatém míči 2014 Manuel Neuer na Zlatém míči 2014 autor: Reuters
V zemi úřadujících mistrů světa zavládlo po vyhlášení Zlatého míče FIFA zklamání.

Berlín - V zemi úřadujících mistrů světa zavládlo po vyhlášení Zlatého míče FIFA zklamání. Němci doufali, že ocenění pro nejlepšího fotbalistu za uplynulý rok získá brankář zlatého týmu z Brazílie Manuel Neuer, ten ale odjel z Curychu s prázdnou.

Cenu v pondělí potřetí v kariéře obdržel Cristiano Ronaldo z Realu Madrid a před oporu Bayernu Mnichov Neuera se vešel ještě Lionel Messi z Barcelony.

Osmadvacetiletému Neuerovi se přitom v souboji se dvěma útočnými hvězdami dávaly slušné šance. Rodák z Gelsenkirchenu podával loni vynikající výkony na mistrovství světa, pomohl Bayernu k zisku domácího double a v podzimní části bundesligy pustil v 17 zápasech jen čtyři góly.

"Myslím, že to není fér. Vypadá to, že v téhle anketě se moc úspěch nepočítá," uvedla německá fotbalová legenda Franz Beckenbauer. "Brankáři jsou v těžké situaci. Fanoušci chtějí vidět góly, ne lidi, kteří gólům zabraňují," dodal muž, jenž dovedl Německo k titulům na MS jako kapitán i jako trenér.

Nebýt Neuerova třetího místa, mohli Němci v Curychu posbírat všechny hlavní trofeje. Ocenění získal kouč mistrů světa Joachim Löw, nejlepší fotbalistkou byla vyhlášena Nadine Kesslerová a nejlepším trenérem v ženském fotbale Ralf Kellermann.

"Jsem z toho kvůli Manuelovi trochu zklamaný. Na mistrovství světa totiž předváděl úplně jinou úroveň chytání, něco, co tu ještě nebylo," uvedl Löw.

Pro Neuera nicméně nehlasovali ani všichni jeho spoluhráči z Bayernu, například polský kapitán Robert Lewandowski dal na prvního místo Ronalda. "Byla to ode mě chyba. Dnes bych volil Manuela, ale hlasoval jsem někdy v srpnu," uvedl kanonýr, jenž byl do června hráčem Dortmundu.

Neuer ovšem potvrdil pověst muže, jehož nic nerozhází, a zklamání na sobě nedal znát. "Odjíždím s velkým úsměvem na tváři. Dnes pro mě bylo vítězství a úspěch už to, že jsem byl mezi nejlepšími třemi. Rok 2014 mi přinesl hodně radosti a zůstane navždy v mých vzpomínkách," řekl.

reklama