reklama

Beckenbauer před volbou MS 2006 písemně slíbil výhody Warnerovi

Franz Beckenbauer Franz Beckenbauer autor: Reuters
O existenci dokumentu, který nasvědčuje možné korupci při volbě organizátora finálového turnaje, dnes informoval dočasný šéf Německého fotbalového svazu (DFB) Rainer Koch.

Mnichov - Legendární německý fotbalista a trenér Franz Beckenbauer před přidělením pořadatelství mistrovství světa v roce 2006 podepsal smlouvu s tehdejším šéfem severo- a středoamerické konfederace CONCACAF Jackem Warnerem, ve které byly kontroverznímu funkcionáři z Trinidadu a Tobaga přislíbeny různé služby a výhody. O existenci dokumentu, který nasvědčuje možné korupci při volbě organizátora finálového turnaje, dnes informoval dočasný šéf Německého fotbalového svazu (DFB) Rainer Koch.

Německo čelí podezření z existence tajného fondu se sumou 6,7 milionu eur, díky níž si údajně koupilo klíčové čtyři hlasy při volbě pořadatele MS před devíti lety. Podezřelé transakce mezi svazem a FIFA dosud Němci nebyli schopni věrohodně vysvětlit, nyní vyšla najevo další přitěžující okolnost.

Speciální kontrakt s Warnerem za Německo podepsal Beckenbauer jako tehdejší šéf organizačního výboru. Čtyři dny nato, 6. července 2000, se Německo stalo hostitelem světového šampionátu, když o jediný hlas porazilo Jihoafrickou republiku.

"V té dohodě nejsou přislíbeny přímo peníze, ale různé služby a výhody jako přátelské zápasy, podpora trenérů CONCACAF a vstupenky na mistrovství světa," uvedl Koch, který společně s Reinhardem Rauballem vede německý svaz po pondělní rezignaci předsedy Wolfganga Niersbacha.

"Nevíme, zda byla tato dohoda opravdu naplněna a jestli vedla ke konkrétnímu jednání Jacka Warnera při volbě pořadatele mistrovství světa 2006," přidal Koch. Podle něj však Beckenbauer neměl takovou pravomoc, aby kontrakt podepsal sám bez schválení organizačního výboru. Dlouholetá opora německé reprezentace a Bayernu Mnichov už dříve odmítla obvinění z nakupování hlasů na podporu německé kandidatury.

Warner je jednou z hlavních postav rozsáhlého korupčního skandálu Mezinárodní fotbalové federace. Bývalý místopředseda a člen výkonného výboru FIFA dostal na konci září od etické komise doživotní zákaz působení ve fotbale.

reklama