reklama

Kouč Chelsea má v hlavě počítač a na disko se Šmicrem nešel

Rafael Benítez, provizorní trenér, kterého si fanoušci Blues nezamilovali Rafael Benítez, provizorní trenér, kterého si fanoušci Blues nezamilovali autor: Reuters
Dnes přiletí do Prahy Chelsea. Jejího trenéra Rafaela Beníteze zná nejlépe Vladimír Šmicer.

Praha - Říkají o něm, že neumí vypnout. Počítačový mozek Rafaela Beníteze si taktické varianty na virtuálním hřišti přehrává a vyhodnocuje snad i ve spánku.

Takže schrupne-li si dnes španělský expert při leteckém přesunu do Prahy, dost možná se mu hlavou bude točit rozestavení Chelsea ve čtvrtečním duelu Evropské ligy na Spartě.

"Jeho taktický rozbor soupeře je opravdu mimořádný," podtrhává Benítezův největší odborný klad (a dost možná i zápor) Vladimír Šmicer, chlapík, který ho zná ze všech Čechů nejlépe. Však pod jeho taktovkou v barvách Liverpoolu vyhrál i Ligu mistrů!

"Ještě si pamatuju, že jsme pod ním měli hrozně dlouhé tréninky, tak hodinu a tři čtvrtě. To jsem s jiným trenérem nezažil," vzpomíná Šmicer.

Přílet Chelsea = tajná operace

Šmicer je teď na horách a za výpravou Chelsea se nechystá, ale možná i pro něj by nebylo úplně jednoduché dnes londýnskou výpravu v Praze objevit a navštívit.

Veškeré informace o pobytu týmu, vyjma času večerního tréninku v Generali Areně, jsou totiž přísně utajeny.

Pohled na letový řád v Ruzyni naznačuje, že oním vyhlíženým příletem patrně může být charter z londýnského letiště Gatwick, který má v Ruzyni dosednout ve 12.55 (a odlétat z Prahy ve čtvrtek večer). Je každopádně dost dobře možné, že Chelsea před fanoušky i novináři prchne nepřístupnou VIP-zónou. I jméno hotelu, kde se ubytuje, zatím zůstává v obálce s nápisem Přísně tajné.

Tohle ale Rafu Beníteze rozhodně netrápí. Má jedinou starost: postup. I když... Ani kdyby celou Evropskou ligu vyhrál, nejspíš by mu to na prodloužení brigády na Stamford Bridge nestačilo.

Dočasný brigádník, seznamte se

Brigády? Ano, 22. listopadu loňského roku jej po vyhazovu Roberta Di Mattea jmenovali dočasným koučem Chelsea. Na jednu stranu ideální příležitost připomenout na ostře sledované adrese jméno, které začínalo lehce ztrácet kredit. Na stranu druhou perspektiva rovnající se nule.

A k tomu všemu permanentní odsudek fanoušků Chelsea, jimž se někdejší manažer konkurenčního Liverpoolu u jejich týmu pranic nelíbí.

Plných šest sezon vedl Španěl FC Liverpool. Ligu mistrů vyhrál hned v té první, anglický titul nikdy. "Jednou byli druzí, ale nedotáhli to. Pak se poškorpil s vlastníky klubu a byl konec," sledoval Šmicer na dálku Benítezovo pokračování a konec na Anfield Road.

Důvod hádky byl zřejmý: Benítez do klubu neustále přiváděl nové hráče - a výsledky nepřicházely. Účetní bilance šla prudce do minusu a klub se i vinou Benítezových neustálých experimentů dostal do ekonomické krize.

Sestava jako posledně? Ale kdeže...

Už jsme zmínili, že schopnost dokonalého rozboru hry protivníka je největším Benítezovým darem i prokletím. Je tedy nejvyšší čas vysvětlit tu zkázonosnou půlku výroku.

"Benítez neustále uzpůsobuje způsob hry svého týmu tomu, jak hraje soupeř. A používá k tomu pokaždé jiné hráče. Někdo spočítal, že Liverpool v jeho éře snad 50x za sebou nastoupil vždy v jiné sestavě než předtím. A to mu často vyčítali," říká Vladimír Šmicer.

Sám má pro Beníteze jen slova uznání, i když... "Končila mi tenkrát v Liverpoolu smlouva, já měl zájem ji ještě o sezonu prodloužit, ale s Benítezem jsme se na tom nedomluvili. Z jeho strany to bylo ovšem naprosto korektní jednání, neměl jsem mu to za zlé," říká současný manažer české reprezentace.

Ten podle Benítezových not sehrál i nejslavnější part své fotbalové kariéry. Na kalendáři visel list s nápisem 25. května 2005 - a tu úžasnou show viděl turecký Istanbul a s ním celý fotbalový svět.

Istanbulský zázrak

Ve finále Ligy mistrů tam totiž AC Milán vedl v půli nad Liverpoolskými už 3:0. Jenže...

"Jenže Benítez udělal v půli zásadní taktické změny. Změnil rozestavení ze 4-4-1-1 na 3-5-2- a ke Kaká, co přihrál na dva soupeřovy góly, postavil Didiho Hamanna. A ono to fungovalo," směje se dnes Šmicer.

V 60. minutě bylo vyrovnáno, přičemž druhý gól anglického týmu vstřelil Šmicer osobně. A pak se někdejší slávista stal i autorem poslední penalty proměněné v napínavém rozstřelu. Andrej Ševčenko při své exekuci neuspěl - a Šmicer s Barošem mohli jako první Češi v historii slavit vítězství ve slavné Champions League!

"Jak to s námi slavil trenér Benítez? Ona tam žádná velká oslava neproběhla. V kabině jsme byli úplně vysílení. Jen jsme seděli a zpívali. A když jsme pak přijeli na hotel, už tam na Beníteze čekala rodina. On ani není takový typ, aby po někom stříkal šampaňským nebo slavil s týmem někde na diskotéce," usmívá se Šmicer.

Trofeje, kam se podíváš

Možná si mnozí neuvědomují, co všechno už Benítez v kariéře dokázal. S Valencií zvládl v konkurenci Realu i Barcy dvakrát vyhrát španělskou ligu, triumfoval s ní i v Poháru UEFA.

Liverpool? To je už vzpomínaný triumf v Lize mistrů v představení zvaném "Istanbulský zázrak". Ale také FA Cup či anglický i evropský Superpohár.

S Interem Milán už to bylo slabší. Zdědil po Mourinhovi tým vítěze Ligy mistrů, se kterým vzápětí vyhrál MS klubů - ale jinak to byla bída.

Šanci u Blues dostal po dvou letech bez práce. A jeho rozjezd do "post-dimatteovské éry" byl mírně řečeno nepřesvědčivý.

Nula nula s Manchesterem City, to se ještě snese, ale stejný výsledek s Fulhamem a porážka 1:3 na West Hamu, to už je série, která nevoní.

Palba 6:1 do sítě dánského Nordsjaellandu sice nahodila tým na lepší koleje, ale ty už nevedly do vyřazovací části Ligy mistrů, nýbrž do Evropské ligy, v níž se ve čtvrtek v prvním duelu prvního jarního vyřazovacího kola postaví týmu Chelsea jako soupeř Sparta.

Swansea, Brentford, Sparta?

Benítezův tým je plný slavných jmen a nese si s sebou auru úřadujícího šampiona Ligy mistrů. Jenže v lednu ho z ligového poháru vyřadila Swansea, v FA Cupu si pak opakovaný duel vynutil Brentford.

Rafa Benítez už si určitě v hlavě míchá takové varianty sestavy, aby jeho tým na Letné nepotkalo další faux pas. Příznivci Sparty to samozřejmě vidí naopak. Jak známo, zázraky se dějí a někdy i na úkor Chelsea. Tak uvidíme ve čtvrtek.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama