Berbrova perestrojka: Celostátní II. lize zvoní umíráček

Luděk Mádl Luděk Mádl
16. 12. 2013 8:45
Na ligovém shromáždění se bude řešit návrh spojení druhé nejvyšší soutěže ve fotbale s ČFL a MSFL. Důvod? Úspory
Roman Berbr by rád spojil I. FNL s ČFL a MSFL a vytvořil novou soutěž hranou v české a moravské skupině
Roman Berbr by rád spojil I. FNL s ČFL a MSFL a vytvořil novou soutěž hranou v české a moravské skupině | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Druhou ligu sice před časem přejmenovali na I. Fotbalovou národní ligu, ale že by tenhle marketingový trik nasytil hladové a napojil žíznící, to se jistě říct nedá.

Přemalování cedule trýznivé ekonomické problémy klubů druhé nejvyšší soutěže rozhodně nevyřešilo. Na stole už proto leží návrh na razantnější řešení problému.

Skupina kolem Romana Berbra, českého místopředsedy Fotbalové asociace ČR, přišla už před mnoha měsíci s tímto nápadem:

Mezi Gambrinus ligou a divizemi najdete nyní dvě patra. Jedno tvoří II. liga (FNL), druhé Česká a Moravskoslezská fotbalová liga (ČFL a MSFL). Návrh spočívá v tom udělat z těchto dvou pater jediné.

Prostor mezi Gambrinus ligou a divizemi by pak tedy vyplňovala jediná soutěž, která by se ovšem nehrála celostátně, ale ve dvou regionálních skupinách: jednu by tvořily týmy z Čech, druhou ty moravské.

Jistota postupu = výhoda Moravy

Právě některým moravským klubům se tento návrh údajně velmi líbí, protože by předpokládal, že nahoru, tedy do Gambrinus ligy, by postupval vždy vítěz české i moravské skupiny. Moravské kluby přitom v obou nejvyšších soutěžích pomalu začínají připoménat vymírající druh, takže tahle jistota jednoho postupujícího by jim vyhovovala.

V Gambrinus lize je teď moravských celků šest, všechny od 8. místa níže ve FNL jsou jen čtyři, stlačené pod 9. příčkou.

Že se o reorganizaci soutěží uvažuje, není, jak už jsme zmínili, úplná novinka. Nové je to, že věci se už daly do pohybu a kluby by o tom právě dnes měly poprvé reálně jednat. Že věc bude už dnes na programu ligového shromáždění, na to upozornil jako první hattrick.cz.

"Rozhodně se ale nepředpokládá, že by v té věci mělo hned padnout nějaké rozhodnutí, půjde o zahájení diskuse," říká Daniel Hajný, mluvčí Ligové fotbalové asociace.

Návrh počítá s tím, že by se jeho aplikace případně rozjela až od sezony 2015/16. Podle zákulisních ohlasů to ovem vypadá spíš tak, že touto cestou se kluby nevydají.

Druhá cesta: poloprofesionalismus

"Týmy druhé ligy se sejdou už o hodinu dřív než zástupci nejvyšší soutěže. Budeme se bavit o naší situaci, která není růžová a souvisí s řadou faktorů, spojených třeba s příjmy z televizních práv a podobně. Navíc UEFA tlačí, aby se i v českém fotbale zaváděli u hráčů zaměstnanecké smlouvy, to by byla další velká komplikace v rozpočtech (více zde). Nabízí se otazník, kde by se dalo ušetřit. A třeba tahle úprava geografického rozdělení soutěží by mohla být jedním z možných řešení. Uvidíme, informací je málo, budeme se o tom bavit v podstatě poprvé," říká Karel Kula, ředitel třineckého klubu.

Dušan Svoboda, šéf Ligové fotbalové asociace, předpokládá, že si kluby vyberou spíše nějakou jinou cestu.

"Já říkám dlouhodobě, že model 16+16, tedy 32 profesionálních klubů ve dvou soutěžích je asi dlouhodobě neudržitelný. Ale jsou tu jiné možnosti, zejména ta, spočívající v úpravě statutu FNL. Je tu možnost hrát ji poloprofesionálně, i s hráči, kteří by měli nechráněné, jen amatérské smlouvy," říká Svoboda.

S dodatkem, že by se pak mohly změnit i podmínky licenčního manuálu. Ty i pro kluby druhé ligy předepisují jisté podmínky například v souvislosti s vybavením stadionů, i tady by se mohlo uvažovat o snížení požadovaného standardu.

Na ligovém shromáždění se povede řeč také o procesu osamostatnění nejvyšší soutěže, kterou by Ligová fotbalová asociace ráda už od příštího ročníku vedla s mnohem větší autonomií na Fotbalové asociaci ČR. Následně o tom budou diskutovat i vlastníci klubů nejvyšší soutěže na své schůzce v Praze.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy