Berbrův kůň Rogoz v nesnázích, Klesa asi promluvil o korupci

Luděk Mádl Luděk Mádl
3. 7. 2013 5:00
Skandál spojený se zápasem České Budějovice-Příbram podle všeho nevyšuměl, policie zahájila trestní stíhání. Mluví se o Romanu Rogozovi
Roman Rogoz, sportovní manažer FK Příbram. Chytil se do policejní smyčky?
Roman Rogoz, sportovní manažer FK Příbram. Chytil se do policejní smyčky? | Foto: CPA

Praha - Český fotbal = úplatky. Sotva fanoušci začali pozapomínat na Ivana Horníka, už aby se učili nové jméno: Roman Rogoz.

Policie v úterý zveřejnila, že stíhá korupčníka, co nabídkou 50 000 korun manipuloval hráče, aby v některém utkání Gambrinus ligy ročníku 2012/13 zahrál špatně a ovlivnil tak průběh utkání (více zde).

Jisté to není, ale zřetelná vodítka vedou k tomu, že otazníky v téhle policejní tajence by mohla zaplnit jména Romana Rogoze, sportovního manažera Příbrami, a Michala Klesy, útočníka Českých Budějovic.

To všechno v kulisách skandálního jarního duelu Č. Budějovice-Příbram (0:1), v němž sudí Drahoslav Drábek "exceloval" takovým způsobem, že byl za své představení vyškrtnut z listiny sudích I. a II. ligy. Údajně na přímý příkaz předsedy svazu Miroslava Pelty.

Z jihu ho vyhnali, v Příbrami vítali

Jistého není nic, protože policie nesmí a Rogoz nechce potvrdit, že právě on je oním obviněným. "Jsem na dovolené, vrátím se příští týden," řekl jen a praštil s telefonem.

Ale tím nic nekončí, naopak začíná. Z české korupční bažiny se opět vynořila řada otazníků. Tak se pokusme alespoň na některé z nich odpovědět.

1) Souvisí celý případ s aférou Křetínského tašky?

Nepřímo. Je-li správný odhad, že se aktuální obvinění týká jarního mače Českých Budějovic s Příbramí, který se hrál zkraje dubna 2013, pak tuto kauzu logicky nemohl mít šéf Sparty Daniel Křetínský ve své tašce na Strahově už v září 2012 (více zde). Ale Rogozova pověst byla už tehdy taková, že prakticky v žádné spekulaci o třeskutém obsahu sparťanské kabely tohle jméno nescházelo.

V prosinci se šéf svazu Miroslav Pelta nechal slyšet, že objel vlastníky klubů, aby je informoval o tom, kdo z jejich zaměstnanců dělá nekalé věci, které už Pelta nadále nemíní tolerovat (více zde).

Nikoho nejmenoval, ale zrovna v té době Rogoz po pěti letech skončil v Českých Budějovicích. Jenže se vzápětí přesunul do svého předchozího působiště, tedy do Příbrami. Spekulovalo se, že tuhle operaci přikryl jeho zákulisní ochránce Roman Berbr.

2) Jaký je vztah mezi Berbrem a Rogozem?

Vřelý. Rogoz údajně velkému kmotrovi říká "Taťko". A takhle o Rogozovi smýšlí český místopředseda FAČR Roman Berbr:

„Znám ho dobře, počítám tak pětadvacet let, ještě když byl v Prachaticích. Je to šíleně pracovitej funkcionář, řekl bych, že patří mezi deset nejmocnějších ve fotbale. A není to, jak jsem někde četl, o práci s rozhodčími. On jede na schůzku s Chovancem, s druhým Chovancem, s tímhle s tamtím, dělá s lidma celej rok, ne jenom, když je potřebujete, jako to dělají slabí funkcionáři, co si myslí, že to za ně někdo všechno vyřídí.“

Alespoň tak se Berbr o Rogozovi vyjádřil v rozhovoru pro knihu Kmotr Fotbal. Rogoz patří mezi jeho nejbližší spojence.

3) Proč je za muže stíhaného policií považován právě Rogoz?

Jsou tu v zásadě dvě vodítka. Tím prvním je informace, že právě u Rogoze proběhla v minulém týdnu policejní prohlídka.

Druhým pak slova Rogozova šéfa Jaroslava Starky. Ten sice nepotvrdil, že je Rogoz obviněn, ale přiznal, že jej policie vyšetřuje v souvislosti s jarním zápasem jeho klubu v Českých Budějovicích.

O pohár Romana Rogoze

Starka také sám od sebe hovoří o Michalu Klesovi, který měl údajně o úplatku na policejním výslechu promluvit.

Vzhledem k tomu, že po skandálním utkání s Příbramí šéf jihočeského klubu Karel Poborský hovořil o tom, že před utkáním jeho hráče kdosi z Příbrami obvolával, zdá se, že tahle sklíčka mozaiky by mohla zapadat. Pokud tedy jeden z těch telefonátů směřoval na Klesu.

4) Co se dělo kolem utkání České Budějovice-Příbram (0:1)?

Vzhledem k postavení obou klubů v tabulce bylo jasné, že kdo prohraje, už se v lize těžko zachrání. Což se i potvrdilo.

Atmosféra utkání byla elektrizující už mnoho hodin dopředu. O tom svědčí fakt, že když autor tohoto článku pověsil na facebookovou stránku Luděk Mádl - Aktuálně.cz satiricky míněnou poznámku o tom, že se večer hraje O pohár Romana Rogoze, volal mu kvůli tomu nahněvaný Jaroslav Starka. (Více detailů v knize Kmotr Fotbal.)

Večer pak vzal vše do rukou sudí Drahoslav Drábek. Jihočeši byli jeho výkonem naprosto konsternováni. Vyloučil domácího Řezníčka poté, co mu dal jedno napomínání za simulantský pád (asi oprávněně), druhé pak za zakopnutí míče.

Největším problémem však byl pokutový kop, který nařídil proti domácím poté, co byl balon odpálen ze šestnáctky do středového kruhu. Objektiv kamery ho následoval - a tak údajný faul uvnitř pokutového území viděl jen Drábek. Pilík penaltu proměnil a hosté díky tomu vyhráli 1:0. (více zde)

Spolumajitel domácího klubu Karel Poborský pak mluvil o tom, že pokud budou rozhodčí pískat takhle, můžou se výsledky rovnou napsat do tabulky. "A nemusíme si kazit víkendy," dodal.

Klesův výkon? Vychytal ho Hruška

Následně pak pro deník Sport přidal informaci, že hráče Dynama před utkáním kdosi z Příbrami obvolával. "Před zápasem za mnou přišli někteří hráči a říkali mi: Hele, byl jsem kontaktovaný, aby ten zápas dopadl blbě." (více zde) Kvůli tomuto svědectví se případem začaly zabývat orgány činné v trestním řízení. A v úterý oznámené trestní stíhání může být jeho důsledkem.

5) Jak v utkání figuroval Michal Klesa?

Nastoupil v základní sestavě domácího týmu s číslem 10, na hřišti vydržel do 80. minuty, kdy ho střídal Ivo Táborský.

Soudě dle sestřihu z pořadu České televize Dohráno byl nejnebezpečnějším hráčem domácích. Dvakrát se mu podařilo uvolnit se přes zkušeného obránce Pleška a dostat se do střelecké pozice před brankářem Hruškou.

Ani jednou jej sice neprostřelil, ale záběry rozhodně nevypadají tak, že by koncovku na něčí objednávku mařil úmyslně. Šlo opravdu o výtečné zákroky brankáře Hrušky. Kdyby měl Klesa v úmyslu snahu budějovického týmu bojkotovat, nejspíš by byl pasivnější už v předchozím průběhu akce.

Zdá se tedy, že údajnému korupčnímu vábení Klesa nepodlehl.

6) Proč by si vybrali zrovna Klesu?

To je jednoduché. Mezi příbramským a budějovickým klubem pulzuje čilý personální provoz. Tak jako barvy obou klubů měnil Rogoz, vystřídal je i Michal Klesa. V Příbrami působil šest let, v létě 2011 zamířil na jih.

Šéf příbramského klubu Jaroslav Starka mu nyní nemůže přijít na jméno. Klesa prý je darebák a z klubu musel odejít, protože se v kabině ztrácely věci. Jak už jsme zmínili, působil přitom Klesa v Příbrami celých šest let.

Suma 50 000? To není zrovna raketa

Ale metoda ostrého slovního útoku je Starkovi blízká. V dubnu po inkriminovaném utkání zaútočil na Karla Poborského s výtkami, že celý skandál je způsoben jen tím, že má bývalý reprezentant v klubu nepořádek, protože jen hraje golf a vůbec se Dynamu nevěnuje.

A co na to všechno říká Klesa? "K mediálním spekulacím a vyjádřením osob v médiích se nebudu vyjadřovat," napsal v SMS. Budějovický klub mu pak ve svém prohlášení vyjádřil plnou podporu.

7) Týkala se celá akce jenom Klesy?

Tady můžeme opravdu jen spekulovat a skládat si střípky.

Tak za prvé: Karel Poborský použil množné číslo, když hovořil o větším počtu hráčů, kterým měl někdo před zápasem s Příbramí volat. Je otázkou, zda jim ten někdo jen dělal šrouby do hlavy, nebo i něco nabízel. Proskočila nepotvrzená spekulace, že Klesovi měli v onom telefonátu slibovat i angažmá pro další sezonu v Příbrami (navzdory tomu, že je teď podle Starky darebák a zloděj).

Za druhé: Údajně nabízená suma 50 000 korun, o níž teď hovoří policie, není, řečeno hantýrkou fotbalového zákulisí, žádná raketa. Nabízí se tedy úvaha, zda tedy podobných balíčků bankovek nelétalo tehdy v dubnu éterem víc. Tím spíš, že Klesa je útočník a může tedy výsledek ve prospěch soupeře ovlivnit méně efektivně nežli hypoteticky brankář či třeba stopeři.

Za třetí: Nejviditelněji nejskandálnější výkon podal hlavní sudí Drábek. Pak je tedy otázkou, zda někdo mohl kombinovat manipulaci sudím i hráči.

Vozábal za neználka, Poborský mlčí

"Tenkrát to šlo úplně mimo mě. Vůbec nevím, jakých hráčů se to případně mělo týkat," dělá neználka současný manažer budějovického klubu Martin Vozábal. A Karel Poborský, dlící na dovolené, mlčí.

8) Jak dopadl sudí Drahoslav Drábek?

Komise rozhodčích ho vyškrtla z listiny sudích pro I. a II. ligu. Údajně na základě osobní intervence Miroslava Pelty.

Drábek tedy spadnul o patro níž, ale rozhodně se z něj nestala odepsaná "mrtvola", v závěru České fotbalové ligy mu byly svěřovány klíčové zápasy soutěže.

Pikantní je, že Drahoslav Drábek funguje jako předseda Okresního fotbalového svazu Pardubice. Na volební valné hromadě FAČR se tedy 8. června vesele promenádoval mezi delegáty, jež do nového vedení svazu zvolili opětovně Miroslava Peltu s Romanem Berbrem.

Ještě pikantnější pak je, že mimo trávníky pracuje Drábek jako policista.

9) Co s případem udělá Disciplinární komise FAČR?

O tom rozhodne její nový předseda Richard Baček, právník společnosti Siemens, kterého Pelta do této fotbalové funkce inauguroval po valné hromadě FAČR.

Nyní platný disciplinární řád mu v této věci staví tyto mantinely: "V případech souběhu disciplinárního a trestního řízení může DK rozhodnout, a to i opakovaně, o přerušení disciplinárního řízení na určitou dobu, zpravidla ohraničenou tzv. přípravným řízením podle trestního řádu, pokud dospěje k závěru, že to je s ohledem na další průběh a výsledek disciplinárního řízení účelné."

Chřestýší kauza u ledu

V případu Křetínského tašky bylo toto ustanovení aplikováno tak, že se vyšetřování kauzy na fotbalové půdě pozastavilo a čeká se, zda bude nějaká osoba obžalována.

Orgány činné v trestním řízení oznámily, že v v souvislosti s úplatky v Gambrinus lize 2011/12, stíhají tři osoby. Pánové Martin Svoboda alias Chřestýš, Tomáš Adámek a Pavel Býma sice odmítají, že by jim bylo sděleno obvinění, podle hodnověrného zdroje deníku Aktuálně.cz jsou ale skutečně obviněni právě tito tři. Do fáze obžaloby se však státní zastupitelství pro Prahu-západ ještě nedostalo.

Připomeňme, že Adámek obvinil Svobodu, že jej jako rozhodčího zápasu Jablonec-Plzeň (0:2) oslovil s úplatkem 200 000 korun, když hosté vyhrají. Býma pak potvrzuje, že se Adámek se Svobodou v průhonickém motelu v této věci opravdu setkal.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy