reklama

Berbrův muž Vaňkát se zapletl s albánským gangem, co chtěl vykrást politikovu vilu

Rozhodčí a policista Zdeněk Vaňkát se přimotal do zločinu, který vyšetřoval útvar pro potírání organizovaného zločinu Rozhodčí a policista Zdeněk Vaňkát se přimotal do zločinu, který vyšetřoval útvar pro potírání organizovaného zločinu autor: Jakub Plíhal
Zdeňěk Vaňkát, prvoligový sudí a muž blízký Romanu Berbrovi, je ve vyšetřovací vazbě kvůli plánu albánského gangu vykrást vilu bývalého náměstka pražského primátora Rudolfa Blažka.

Praha - Policista Zdeněk Vaňkát patřil mezi ligové rozhodčí, dokonce šéfoval ústeckému krajskému fotbalovému svazu. Patří mezi lidi nejbližší Romanu Berbrovi, místopředsedovi Fotbalové asociace ČR. Nyní vyšlo najevo, proč Vaňkát poslední měsíce trávil ve vyšetřovací vazbě.

Podle idnes.cz je Vaňkát obviněn z toho, že se měl spolupodílet na akci albánského gangu, který loni v listopadu chystal přepadení vily Rudolfa Blažka, bývalého náměstka pražského primátora, který v minulosti působil i v roli náměstka ministra obrany.

Loupež měli naplánovat Albánec Adil Alija, Makedonec Agim Buchmayer, Kosovan Florio Selmanaj a Srb Bekim Thaqi. Vycházeli prý z toho, že v trezoru ve vile najdou až 8 milionů eur. Policie však gang infiltrovala a pozatýkala, když jel k Blažkově vile.

Gang údajně sháněl někoho, kdo by měl přístup k radiovému provozu na služebních frekvencích a mohl zloděje případně varovat, kdyby se blížila zásahovka. Ten člověk měl také po přepadení uklidit na místě činu stopy.

Jeden z albánských členů gangu měl po svém zatčení označit jako tuto osobu právě policistu Zdeňka Vaňkáta. 

Zdeněk Vaňkát byl zatčen letos v dubnu, od té doby tráví život ve vyšetřovací vazbě. Státní zástupce Vladimír Pazourek, který kauzu dozoruje, však opakovaně odmítal deníku Aktuálně.cz zpřesnit, z jakého důvodu. S odkazem na to, že vyšetřování stále probíhá.

Dali Haindlové nominaci, přišel trest

Jméno Zdeňka Vaňkáta se stalo širší veřejnosti známé v květnu 2013. Co se stalo? Před volební valnou hromadou sháněla Markéta Haindlová, předsedkyně České asociace fotbalových hráčů takzvané nominace, aby mohla kandidovat na pozici předsedkyně Fotbalové asociace ČR proti Miroslavu Peltovi.

Jednu z nominací jí dal klub Malše Roudné, který hrál vzápětí divizní zápas v Rokycanech. Místo původně nominovaných německých rozhodčích však dorazili na zápas jiní sudí, v čele s hlavním Zdeňkem Vaňkátem.

Ten pak Roudnému vyloučil tři hráče, nařídil proti němu penaltu - a když po zraněních hráčů Roudného klesl počet fotbalistů na hrací ploše pod předepsané minimum, nebyl zápas dohrán a Roudné prohrálo 0:4.

Podobné věci se o tom víkendu děly i s dalšími kluby, jež Haindlové nominaci poskytly. Nominaci jí dal i Převýšov (ČFL) nebo divizní celky z Doubravky a Nového Strašecí. O víkendu prohrály všechny, celá čtveřice úhrnným skóre 1:15 a vyloučeno jim bylo celkem 10 hráčů. Více o těch to utkáních zde.

Haindlová nakonec stejně potřebný počet nominací nezískala a na valné hromadě FAČR na žádnou funkci nekandidovala.

Zato Zdeněk Vaňkát byl za svůj výkon záhy paradoxně odměněn postupem na listinu sudích pro první a druhou ligu, na níž působil jako asistent.

Letos v březnu se pak podílel na převratu v Ústeckém KFS, kde byl svržen dosavadní předseda, člen výkonného výboru FAČR a bývalý poslanec za ČSSD Josef Tancoš. A rolí řízení KFS byl pověřen právě Vaňkát.

Několik týdnů poté byl Vaňkát zatčen a obviněn. Jak už nyní víme kvůli plánovanému útoku na Blažkovu vilu.

reklama