reklama

Bezmocný Pekhart: Hra Španělů byla jako z jiné planety

Kanonýr Tomáš Pekhart na Euru na gól stále čeká Kanonýr Tomáš Pekhart na Euru na gól stále čeká autor: Lukáš Drštička
Čeští fotbaloví mladíci prohráli se Španělskem 0:2

Viborg - Druhý zápas na mistrovství Evropy, stále bez vstřeleného gólu a s jedinou šancí na kontě. Nepříliš výrazný je zatím zápis útočníka fotbalové reprezentace do 21 let Tomáše Pekharta na šampionátu v Dánsku.

Při středeční porážce se Španělskem, kdy strávil na hřišti jen první poločas, prý na hřišti cítil bezmoc: téměř se nepotkal s míčem a v jediné své příležitosti zamířil nad branku.

Pekhart připouští, že zatím sám neprožívá příliš dobrý turnaj. "Dneska jsem 45 minut běhal bez balonu a měl jednu šanci. S Ukrajinou jsme hráli na jednoho útočníka a byl jsem dost odříznutý, ale s tím jsem počítal, i když i to vzalo dost sil. Stejně jako dneska. Bez míče se žádnému útočníkovi nehraje dobře," řekl Pekhart.

"Proti Španělům jsem čekal, že to bude lepší, ale stejně jsme se k míči moc nedostali," hořce se po utkání pousmál Pekhart, kterého v poločase vystřídal Libor Kozák.

Čtěte také:
Žalostný výkon. Mladí Češi na výborné Španěly neměli
Euro 21´ ŽIVĚ: Češi nestačili na Španěly, prohráli 0:2

Trpkost Pekhart, který se po ME jednadvacítek bude hlásit v novém angažmá v bundesligovém Norimberku, vůbec necítil. Mrzelo ho jen to, že těsně před poločasem ve své jediné příležitosti nezužitkoval centr Ondřeje Čelůstky a nevyrovnal na 1:1.

Fotbalová škola hrou. Čeští mladíci se svezli na španělském kolotoči Fotbalová škola hrou. Čeští mladíci se svezli na španělském kolotoči Prohlédněte zde

"Škoda, kdyby to šlo do brány, brankář by asi nereagoval. Třeba by to mělo vliv na vývoj celého zápasu. Ale těžko říct. Španělé dnes proti nám předvedli fotbal z jiné planety," řekl Pekhart, který v uplynulé sezoně v české lize nastřílel v Jablonci a Spartě sedmnáct gólů.

Lítat a kazit presinkem nešlo

V utkání se Španělskem se Pekhart měl bít na hrotu společně s Adamem Hlouškem. Nasazení dvou hrotových útočníků měl být trumf trenéra Jakuba Dovalila, který věřil, že Češi rychlým napadáním rozehrávky soupeře zaskočí. Ale Pekhart brzy pocítil, že si Španělé nenechají vnutit český styl hry.

ME 21: Česko - Španělsko (Morávek, Muniain) Foto: Reuters

"Snad poprvé v kariéře jsem poznal, že jsme na někoho neměli. Proti lepšímu týmu jsem nehrál," uvedl Pekhart. "Musím před nimi smeknout. Zvolili jsme systém, při kterém jsme chtěli na hřišti lítat a kazit jim rozehrávku presingem. Riskli jsme otevřený fotbal, ale moc to nevyšlo. Ale oni si to pokaždé obehráli okolo a přenesli to na druhou stranu," vyprávěl Pekhart.

Volit optimální taktiku prý bylo obtížné, i hluboký obranný blok Španělé podle Pekharta lehce překonávali. "Když jsme se stáhli, tak jejich záložník Thiago vzal balon a přešel třeba přes čtyři lidi. Pokud to přeženu, tak člověk se občas musí smát, co dokážou. Rozdíl mezi námi a nimi byl obrovský. Nevím, jak by to dopadlo, kdybychom s nimi hráli jen zataženě," prohlásil Pekhart.

Mladé Čechy podle Pekharta neúspěch nezlomí. Do klíčového nedělního duelu s Anglií prý mužstvo půjde s optimismem. "Musíme zvednout hlavy. Protože po dnešním zápase si ani moc věcí vyčítat nemůžeme. S Anglií se, doufám, poměříme jako rovný s rovnějším," dodal Pekhart s úsměvem.

reklama