Bezzubá Sparta: jediná střela, jediný roh. S Partizanem doma zaslouženě prohrála

17. 2. 2022 22:56
Fotbalisté pražské Sparty podlehli doma v úvodním duelu 2. kola Evropské konferenční ligy Partizanu Bělehrad 0:1. V 78. minutě rozhodl Queensy Menig. Letenští za celý zápas vystřelili jedinkrát mezi soupeřovy tyče, svůj první - a jediný - roh kopali až v nastaveném čase.
Queensy Menig rozhoduje jediným gólem o vítězství Partizanu Bělehrad nad pražskou Spartou | Foto: Reuters

Domácí trenér Pavel Vrba poslal do utkání hned čtyři teenagery. Suchomel, který nahradil na pravém kraji obrany vykartovaného Wiesnera, si odbyl debut v evropských pohárech. Stoperskou dvojici s Čelůstkou vytvořil Vitík a v záloze nechyběli ani Karabec s Hložkem. Na hrotu útoku nastoupil jednadvacetiletý Čvančara.

Už ve čtvrté minutě vyzkoušel Markovič zpoza vápna pozornost gólmana Holce. O chvíli později ho neprostřelil ani Menig. Na druhé straně brankář Popovič vytáhl Hanckovu skákavou hlavičku. V 15. minutě Karabcův kroucený přímý volný kop skončil těsně vedle.

To byla na dlouhou dobu poslední větší šance, jelikož od té doby se hrálo především ve středu hřiště. Více na míči byli domácí, ale obrana Partizanu zastavila veškeré jejich útočné snahy.

V 78. minutě udeřili hosté. Zdjelar výstavním dalekonosným centrem našel Meniga, který přehodil vyběhnutého Holce. Pro sparťany mohlo být ještě hůře. Střídající Milovanovič přiťukl míč Jojičovi, ale srbský záložník tváří v tvář domácímu brankáři neuspěl. V nastavení mohli srovnat po rohovém kopu Panák s Pavelkou, ale na zadní tyči na balon nedosáhli.

Zápas navštívilo kvůli omezením proti šíření koronaviru pouze 1000 diváků, jelikož Sparta neobdržela výjimku k polovičnímu naplnění stadionu. Srbský celek přijelo podpořit několik desítek fanoušků.

Sparta si odbyla debut v EKL, kam se kvalifikovala po podzimním třetím místě ve skupině Evropské ligy. Naopak celek ze srbské metropole zvládl tři předkola EKL a v hlavní fázi soutěže skončil druhý. Letenští se v jarní části evropských pohárů představili po pěti letech, "černobílí" po čtyřech.

Sparta potvrdila, že se jí proti srbským soupeřům v evropských pohárech nedaří, v posledních šesti zápasech je porazila v jediném. Partizan na čtvrtý pokus v pohárech na hřišti českého týmu po předchozích třech prohrách premiérově zvítězil.

Odveta na hřišti aktuálního lídra srbské ligy je na programu za týden.

Úvodní utkání 2. kola fotbalové Evropské konferenční ligy:

Sparta Praha - Partizan Bělehrad 0.1 (0:0)

Branka: 78. Menig. Rozhodčí: Ekberg - Culum, Hallberg (všichni Švéd.). ŽK: Hložek, Ladislav Krejčí I - Markovič, Vujačič, Terzič. Diváci: 1000 (omezený počet).

Sparta: Holec - Suchomel, Vitík, Čelůstka (79. Panák), Hancko - Pešek (66. Ladislav Krejčí I), Sáček, Pavelka, Karabec (56. Haraslín), Hložek - Čvančara (66. Dočkal). Trenér: Vrba.

Partizan: Popovič - Miljkovič (57. Živkovič), Vujačič, Miletič, Uroševič - Zdjelar, Jojič - Markovič (63. Jovič), Natcho (46. Jevtovič), Menig (83. Terzič) - Gomes (63. Milovanovič). Trenér: Stanojevič.