reklama

Bílek: Baroš si kritiku nezaslouží. Pořád je jednička

Michal Bílek Michal Bílek autor: Jakub Šafránek
Milan je na tom ze všech útočníků jasně nejlépe

Praha - Michal Bílek a Milan Baroš. To jsou dva největší současní nepřátelé českého fotbalu. Tedy aspoň podle fanoušků, kteří oba muže vyzývali během pátečního kvalifikačního zápasu o Euro 2012 se Španělskem (0:2) k demisi.

Hesla "Bílek ven" a "Baroš ven" vyvolávali čeští fanoušci na stadionu Sparty v Praze na Letné už v prvním poločase a v tom druhém se ještě více stupňovala.

Trenér české reprezentace Bílek však na pozápasové tiskové konferenci novinářům sdělil, že o své rezignaci neuvažuje a že špatný výkon nepřipraví o post útočné jedničky v jeho výběru ani Baroše.

Čtěte také:
Na Letné se zázrak nekonal. Čechy srazil špatný úvod
Slováci podlehli Rusku a na Euro se nepodívají

"Máme tu tři útočníky (Baroš, David Lafata, Tomáš Pekhart) a každý je úplně jiný. Milan je však na tom jednoznačně nejlíp. I proto má nadále moji důvěru. Pořád je to útočník, na kterého hodně sázím," řekl důrazně Bílek.

Jak vám je, když na vás vlastní fanoušci víc než poločas pořvávají?
Je nepříjemné, když něco takového slyšíte. Já už jsem si ale zvykl. Když si vezmete celou dobu, co jsem ve funkci reprezentačního trenéra, tak tohle není ojedinělé. Setkávám se s tím často. Ale samozřejmě je velmi nepříjemné něco takového slyšet od vlastních fanoušků. Nedá se ale nic dělat.

FOTO Španělé rozzářili Letnou. Baroš skrýval hlavu v dlaních FOTO Španělé rozzářili Letnou. Baroš skrýval hlavu v dlaních Prohlédněte zde

A jak jste vnímal hromadné skandování proti Milanu Barošovi?
Opravdu nemůžu souhlasit s tím, když stadion křičí, aby šel Milan ven. Byl bych rád, aby nás lidé povzbuzovali i ve chvílích, kdy nám to nejde. Milan přece není hráčem, který by si takovou reakci zasloužil.

Takže pořád trváte na svém dřívějším prohlášení, že je Milan Baroš jasnou útočnou jedničkou?
Dneska to ale měli všichni hráči těžké. Vždyť jsme hráli proti mistrům světa. Tihle hráči hrají v Barceloně, Realu Madrid, Chelsea a jiných velkoklubech. Když vezmu tři možnosti, které jsme dnes měli na výběr, tak jednoznačně je Milan volba nejrychlejšího hráče. Stále v něj mám důvěru. Že se Milan neprosadil, jak bychom si přáli, to neznamená, že bych s ním přestal počítat.

Pojďme k zápasu. Proč jej Španělé tak jednoznačně ovládli?
Byl vidět obrovský kvalitativní rozdíl. Byli po celý zápas nad námi, zatímco my místo držení středu hřiště tam odsud už v úvodu inkasujeme. Navíc soupeř se dokázal z každé složité situace okamžitě vykombinovat.

S jakými pokyny hráči vstupovali do utkání?
Chtěli jsme především dostat hru soupeře ze středu hřiště do stran, odkud jsme neměli problémy stahovat vysoké centry. Jenže v šesté minutě právě odsud přišla přihrávka, která skončila gólem.

Nešlo tomu předejít?
My jsme ale věděli, kde je jejich největší síla. Připravovali jsme se na to. Ale třeba situace před prvním gólem vyplynula z toho, že (Michal) Kadlec opustil prostor a nevěděl, kdo je za ním. Před druhou brankou jsme zase prohráli souboj na levé straně. Chyby se dělají a pokud ji uděláte proti Španělům, tak ti ji potrestají.

Vy jste se ale v útoku neprosadili, i když už za stavu 0:2 nebylo co bránit...
Měli jsme sice jednu standardku, která byla trochu nebezpečná, ale do jiné šance jsme se nedostali. Soupeř byl jednoznačně lepší ve všech směrech a my dopředu nevytvořili vůbec nic.

Byl jste tedy ale spokojen s nasazením a bojovností svých hráčů?
Ano, s nasazením jsem byl spokojen. Co vám na to mám víc říct? Nemůžu říct, že by mě hráči zklamali tím, že by se nesnažili, že by neodvedli dobrou práci. V tomhle zápase jsme ale prostě na víc neměli.

Jak je to možné? Vždyť Skotové i Litevci hráli doma proti Španělům mnohem ofenivněji...
Jenže naše utkání se nevyvíjelo dobře, brzy jsme inkasovali.

Proč jste tedy nezvolil stejnou taktiku jako v prvním utkání v Granadě? I podle trenéra Del Bosquého jste tam hráli mnohem lépe... 
To si nemyslím. Tam jsme jenom utkání dobře rozehráli. Z jedné střely jsme vytěžili branku a udrželi nadějný stav do půle. Také jsme nechybovali, soupeř nás nemohl trestat jako dneska.

Neovlivní tak jednoznačný průběh zápasu hráče před klíčovým duelem v úterý v Litvě?
Nemám strach, že by hráče dnešní zápas a výsledek rozhodily. Prohráli jsme se soupeřem, který je nad námi. Pro nás se nic nemění. Věděli jsme předem, že v Litvě musíme uspět. Přece jen tohle byl jiný soupeř a rozhodovat se bude až v úterý.

reklama