reklama

Bílek: Plzeňáci mohli slavit v sobotu, dnes už musí trénovat

Michal Bílek věří, že fotbalisté Plzně budou v neděli schopní se v neděli zúčastnit tréninku národního týmu, přestože v sobotu dlouho do noci slavili ligový titul. Michal Bílek věří, že fotbalisté Plzně budou v neděli schopní se v neděli zúčastnit tréninku národního týmu, přestože v sobotu dlouho do noci slavili ligový titul. Foto: CPA
S velkou statistickou podporou v zádech půjde česká fotbalová reprezentace do pátečního kvalifikačního zápasu v Praze na Letné proti Itálii.

Praha - S velkou statistickou podporou v zádech půjde česká fotbalová reprezentace do pátečního kvalifikačního zápasu o mistrovství světa v Praze na Letné proti Itálii.

Češi, respektive Čechoslováci prohráli na domácím hřišti s Italy jen jeden z 11 zápasů, navíc to bylo v roce 1937. Z deseti zbylých duelů hned devětkrát vyhráli, navíc všech pět domácích utkání po roce 1945 vyhráli. Celkem pak mají oba týmy shodnou bilanci 10-10-10.

"Jde nám o všechno. Potřebujeme mít silnou mentalitu. V hlavě totiž máme, že jsme nikdy doma s Italy po válce neztratili ani bod a že s nimi máme naprosto vyrovnanou bilanci," uvedl na nedělní tiskové konferenci české týmu jeho manažer Vladimír Šmicer, jenž jako hráč proti Itálii vyhrál oba zápasy, do nichž nastoupil.

"Italové ale už nejsou tím týmem, který umí jen bránit, už na Euru ukázali svou obrovskou sílu dopředu. V pátek proti San Marinu sice nastoupili v hodně kombinované sestavě, přesto prokázali svou velkou sílu dopředu," doplnil jej trenér týmu Michal Bílek.

Bílek: Ani remíza nemusí být ztráta

I Bílek proti Itálii jako hráč nastoupil, v roce 1990 na mistrovství světa právě v Itálii však byl přítomen na hřišti prohře 0:2. Naopak Šmicer byl jak u výhry 2:1 na Euru 1996, tak u vítězství 1:0 v přátelském zápase v Praze na Letné v roce 2002, kterou zařídil vítězným gólem.

A stejný výsledek by si jak on, tak Bílek přáli i v pátečním zápase.

"Vítězství by bylo velmi cenným ziskem, výrazně by nám to pomohlo v boji o postup minimálně do baráže. Ale ani remíza by nemusela v konečném pořadí znamenat ztrátu, to je ale ještě předčasné předjímat," uvedl Bílek.

"Prohra by sice úplný konec nadějí ještě neznamenala, už by bylo ale obrovsky těžké postoupit," doplnil.

"Italové neberou zápas jako přípravu"

Italy na rozdíl od českého týmu čeká po zápase ještě Pohár FIFA v Brazílii, Bílek si však nemyslí, že by Italové brali zápas v Praze jen jako přípravu na turnaj osmi nejlepších týmů světa.

"Italové rozhodně neberou páteční zápas jen jako přípravu na Pohár FIFA, rozhodně ten zápas nepodcení. Ani my ale nejsme myšlenkami na dovolené, bereme to jako vrchol sezony," přiznal trenér českého týmu.

Zároveň bere páteční zápas i jako souboj dvou dlouhodobě nejlepších brankářů na světě.

"(Gianluigi) Buffon i Petr Čech, to je brankářská extratřída, věřím ale, že bude mít větší radost Petr," doufá Bílek.

"Plzeňáci budou muset být fit"

Už na nedělním odpoledním tréninku počítá i s fotbalisty Plzně, kteří v sobotu slavili triumf v Gambrinus lize.

"Jarda Drobný, který ještě vyřizoval smlouvu v Hamburku, přijede spolu s Plzeňáky odpoledne a už se zúčastní dnešního tréninku. Plzeňáci si to včera normálně užili a dneska už budou muset být fit, protože nás čeká v pátek klíčový zápas kvalifikace," uvedl Bílek.

Situaci mu komplikuje současné deštivé počasí a především zprávy o záplavách v Česku.

"To počasí je hodně velkou komplikací, na druhou stranu byl na Strahově vždycky dobrý terén a podmínky pro trénink," podotkl.

Současné počasí je ale obrovskou komplikací hlavně pro obyčejné lidi. Moc soucítíme s těmi, které záplavy postihly nebo jim hrozí. Přesto doufáme, že i za těchto podmínek přijdou fanoušci v pátek na Letnou a bude vyprodáno," doplnil Bílek.

reklama