reklama

Bílek: Vydra? Mimořádný talent! Místo Pekharta zkusím Tecla

Matěj Vydra, nový mladý spasitel českého fotbalu? Matěj Vydra, nový mladý spasitel českého fotbalu? autor: CPA - Eduard Erben
Bílkovi před Tureckem komplikují život jen Hübschmanovy plané neštovice

Praha - Vrací se mu do kádru Rosický, v Anglii se rozstřílel Vydra, takže Michal Bílek může k přípravnému zápasu české reprezentace v Turecku vzhlížet s optimismem.

Hraje se ve středu 6. února v Manise, zápas by od 19.15 měl vysílat kanál ČT4. Tomáš Rosický se v národním týmu představí poprvé od Eura 2012, kdy odkulhal v poločase utkání proti Řecku.

V Manise půjde o jedinou přípravu před březnovými zápasy kvalifikace MS 2014, které Češi sehrají v Olomouci proti Dánsku a v Jerevanu proti domácí Arménii. Nominaci na zápas v Turecku najdete zde.

Pane Bílku, jak důležitý je pro vás Rosického návrat do týmu?

"Je to pro nás samozřejmě klíčový hráč. Po Euru dlouho pauzíroval, pak naskočil i v evropském poháru, dal gól a byl mužem zápasu (Liga mistrů na Olympiakosu). Pak u něj ale nastaly další komplikace, byl nastydlý, měl problémy s lýtkem... Pro jeho psychiku to samozřejmě není nejlepší, když se na něj zranění valí takhle po sobě. Ale snad už to má teď vybráno na delší dobu."

Ve druhé anglické lize se v dresu Watfordu rozstřílel Matěj Vydra. Bude to vaše tajná zbraň pro jarní část kvalifikace?

"Viděl jsem ho hrát už úvodu sezony a už tenkrát na mě hodně zapůsobil. Proto jsem se ho nebál vzít na kvalifikační zápas v Dánsku. Je to hráč mimořádných kvalit a svůj talent teď ukazuje v plné kráse. Prosazuje se, dal tuším už 18 branek, to je vynikající vysvědčení. Ani Championship není jednoduchá soutěž a on se v ní prosazuje naplno, finální část řeší v naprostém klidu. Navíc ho teď nelimitují žádné zdravotní problémy jako v minulosti."

Vydra? Hrot, nebo křídlo

Na jakou pozici na hřišti s ním počítáte?

"V Dánsku jsme hodně bránili, teď potřebujeme využít jeho kvalit v ofenzivě, kterou umí oživit, dostávat se do nebezpečných situací. Když je zdravý Tomáš Rosický, máme s ním vyřešenou pozici podhrotového hráče. Pro Matěje v ten moment zbývá pozice přímo na hrotu, anebo role hráče útočícího ze strany. Myslím, že pro něj není problém hrát tam i tam. Teď ve Watfordu hrává spíše druhého útočníka, ale jemu je to úplně jedno."

Několik hráčů z podzimní sestavy se vám do nominace tentokrát nevešlo. Například Pekhart. Proč?

"Chci vyzkoušet Tecla. Měli jsme v úmyslu pozvat ho už na duel se Slovenskem, ale byl zraněný. Uvidíme, v jakém světle se ukáže v národním týmu. To samé Ordoš, který už naskočil proti Slovensku. U Pekharta mě těší, že v bundeslize nastupuje, prosadil se i gólově - tak uvidíme, jaká bude forma všech útočníků v březnu."

Reprezentanti se vám postupně uzdravují, kromě dlouhodobých marodů Pilaře a Necida tentokrát ze zdravotních důvodů chybí jen Hübschman. Proč vlastně?

"Počítal jsem s ním, ale asi se tak trochu vrátil do dětských let a chytil plané neštovice. Co mám zprávy o Tomáši Necidovi, tak začal vyklusávat, Venca Pilař by měl naskočit tak na přelomu března a dubna, pro blížící se kvalifikační dvojzápas ještě určitě k dispozici nebude."

Plzeňáci cestují rovnou do Turecka

Reprezentační akce se kryje s finální fází přípravy Plzně a Sparty na pohárová utkání s Neapolí, resp. Chelsea. Nenastaly v tomto bodě nějaké rozpory s oběma kluby?

"Domluvili jsme se úplně v pohodě, nenastal problém. Plzeňáci z Kypru, kde mají klubové soustředění, pocestují přímo do Turecka, z Izmiru se spolu s Tomášem Sivokem (hráč istanbulského Besiktase) přemístí do Manisy. Sparťané přiletí v pondělí normálně na sraz do Prahy."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama