reklama

Bílek vzývá 9 bodů. Počítá, že na baráž by stačily. Jen aby

Kouč Michal Bílek a kapitán Tomáš Rosický. Propluje tahle dvojka do baráže? Kouč Michal Bílek a kapitán Tomáš Rosický. Propluje tahle dvojka do baráže? autor: CPA Eduard Erben
Českým fotbalistům nemusí zajistit účast v baráži kvalifikace o MS 2014 ani druhé místo ve skupině B

Praha - Stačí jim zavřít oči a ponořit se do snu o mulatkách vlnících se v rytmu samby na rozpálených píscích Copacabany. Rosický a spol. ještě brazilskou cestu na MS 2014 zdaleka nevzdali. Ale bodů už poztráceli hodně. Je otázkou, kolik jich ještě z kapsy vytratit smějí, aby se dostali alespoň do baráže.

Zbývají čtyři mače: páteční v Edenu s Arménií a pak přijde brutální nálož tří duelů venku. V úterý v Turíně proti Itálii a v říjnu na Maltě a v Bulharsku.

Končit třemi zápasy venku je sebevražda, která jde proti všem principům, s nimiž v roli reprezentačních koučů chodili do tvrdých jednání o termínech třeba Dušan Uhrin nebo Karel Brückner. Už v listopadu 2011 na to upozornil deník Insider.

Nicméně s "jízdním řádem" skupiny, který po losu kvalifikace odkývali manažer reprezentace Vladimír Šmicer a trenér Michal Bílek, už nikdo nic neudělá. A s nečekanými domácími bodovými ztrátami proti Bulharsku či Dánsku také ne.

Jednoho z "druhých" baráž mine

Je tedy potřeba přivézt ty body zpět. Teď jde o to, kolik je jich potřeba.

Ve skupině B mají všechny týmy odehráno 6 zápasů. První v tabulce je Itálie (14 bodů), před Bulharskem (10), Českem (9), Arménií (6) a Dánskem (6). Poslední je Malta (3).

Přímo na šampionát postupují vítězové 9 skupin. Celky ze druhých míst kvalifikačních tabulek čeká baráž. Ale pozor! Jen osm z nich, protože ten s nejslabší bilancí dostane černého Petra, do baráže se nevejde.

Přičemž 8 skupin má po 6 účastnících a jedna z nich jen 5. Proto se při porovnávání "druhých" týmů jednotlivých tabulek nebudou brát v potaz výsledky, jichž v šestičlenných skupinách dosáhli "druzí" v duelech s největším outsiderem, tedy s posledním celkem tabulky.

Pokud by tedy byli Češi druzí ve skupině a poměřovali se s konkurencí na druhých místech dalších kvalifikačních tabulek, škrtly by se pro tento účel patrně jejich výsledky s Maltou. V Teplicích Češi vyhráli 3:1, odveta teprve přijde.

Michal Bílek se domnívá, že na baráž by mělo stačit, když jeho tým ve finiši kvalifikace získá 9 bodů.  "To znamená porazit Arménii a vyhrát na Maltě a v Bulharsku. Pokud bychom něco uhráli v Itálii, tak by to bylo super, ale moc s tím nepočítáme," řekl reprezentační trenér. A Tomáš Rosický, kapitán týmu, to vidí podobně.

Tak se na to podívejme blíž. Pomůže nám výpis zbývajících zápasů:

6. 9. Česko-Arménie, Itálie-Bulharsko, Malta-Dánsko.

10. 9. Malta-Bulharsko, Itálie-Česko, Arménie-Dánsko

11. 10. Arménie-Bulharsko, Dánsko-Itálie, Malta-Česko

15. 10. Bulharsko-Česko, Dánsko-Malta, Itálie-Arménie

Možných kombinací výsledků je nyní, tedy "čtyři rundy" před koncem, ještě nepočítaně, proto lze postupové modely konstruovat jen velmi nahrubo. A musíme brát v úvahu, že případné šokující výsledky typu Dánsko-Arménie 0:4 mohou všechny teorie ještě pořádně překopat.

Ještě dodejme, že při rovnosti bodů v konečné tabulce rozhoduje mezi dvěma týmy jako první kritérium rozdíl celkového skóre, nikoli bilance vzájemných utkání, jak tomu bývá v soutěžích řízených UEFA.

Jak být druzí ve skupině

Jedno je jisté: První místo a přímý postup na MS se pro český tým jeví jako velmi nepravděpodobné. Taková varianta by předpokládala výhru Bílkova týmu ve všech zbývajících mačích (včetně toho v Turíně) a navíc další prohru Italů, například v Dánsku.

Vraťme se do reálnějšího světa. Třeba ke scénáři "tři výhry a bod z Itálie". Ten by byl hezký. To by pak totiž Češi měli 19 bodů a Bulhaři už by nemohli získat víc, leda stejně, i kdyby sami v Itálii nakrásně vyhráli. A víme, že Dánové už neposbírají víc než 18 bodů.

Podívejme se teď z hlediska bojů o druhé místo ve skupině B na "Bílkovu variantu" počítající se ziskem 9 bodů, z nichž 3 by se urodily v Bulharsku. Tato varianta by uzavřela český účet na 18 bodících. To by stačilo, kdyby Bulhaři ztratili ještě někde jinde než s Čechy, například v Itálii. Jak jsme již konstatovali, Dánové už víc než 18 bodů v součtu nevykřešou, momentálně mají o 5 gólů horší skóre než Češi - a ztratit asi také mohou s Itálií, ovšem hrají proti ní doma, to je jejich výhoda.

Pokud by Češi ve zbytku kvalifikace získali méně než 9 bodů, druhé místo ve skupině B by asi teoreticky ještě nějak uhrát mohli, třeba kdyby Bulharům či Dánům brali body Arméni či Malta. Jenže taková bilance by asi takřka jistě nestačila na úspěšné srovnávání s "druhými" týmy jiných kvalifikačních tabulek.

Jak nedostat černého Petra

Odhadovat v této fázi soutěže, jak to z hlediska této bilance dopadne v dalších osmi skupinách, je pochopitelně velmi komplikovaná věc. Vytušit se však dá, že onen černý Petr, tedy nepostupové druhé místo, zbude patrně na někoho z "naší" skupiny B, nebo ze skupin C, D, případně E.

Připomeňme, že Bulhaři teď mají 10 bodů, Češi 9.

Ve skupině C o druhé místo bojují Rakousko, Švédsko a Irsko (všichni po 11 bodech), ve skupině D Maďarsko (11) a Rumunsko (10), v "éčku" Albánie (10) a Island (9).

Většina potenciálních konkurentů je tedy na tom nyní na první pohled lépe než Češi, kteří si přesto věří, že i při porážce v Itálii by nakonec mohli mít v "předbarážovém" srovnání s někým z nich navrch.

Možné to každopádně je. Namátkou takové Švédsko už má vítězně odehrány oba zápasy s Faerskými ostrovy, takže v hypotetickém redukovaném srovnání s Čechy má vlastně aktuálně o bod méně než Bílkovi hoši (Češi by teď z 9 bodů při výběru do baráže škrtali 3, Švédové by z 11 odepisovali 6 bodů). A co takové Švédsko ještě čeká? Teď hraje v Irsku a Kazachstánu, pak s Rakouskem a Německem... Ztratí ještě něco? A skončí pak navzdory tomu ve své skupině druhé?

Tady už by všechny zbývající varianty musel vyhodnocovat nějaký superpočítač. Každopádně se výsledný (neredukovaný) český zisk 18 bodů ve skupině B jeví jako výsledek na hraně toho, jestli by na baráž mohl stačit, nebo ne.

V ostatních skupinách se zdá, že jejich účastníci aspirující na druhé příčky už jsou z hlediska několikrát zmiňovaného černého Petra spíše za vodou. Druhé pozice teď v dalších skupinách drží Chorvati (16 bodů), Rusové (12), Řekové (13), Angličané (12) - a v pětičlenné skupině, kde se při hledání účastníků baráže nebudou druhému odečítat body ze zápasů s outsiderem, pak Francouzi (10).

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama