Blamáž na úvod kvalifikace. Češi prohráli doma s Litvou

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
7. 9. 2010 22:35
Česko - Litva 0:1

Praha - Česká fotbalová reprezentace vězí v daleko větší krizi, než se kterýkoliv z fanoušků bál pomyslet. Národní tým pod vedením trenéra Michala Bílka si připsal na úvod kvalifikace o Euro 2012 do svého seznamu blamáží další zápis, když prohrál s Litvou 0:1.

Jedinou branku vstřelil ve 25. minutě po rychlém kontru a centru ze strany trestuhodně neobsazený Šernas.

Češi, kteří měli logicky po celý zápas převahu, mohli před přestávkou vyrovnat. Jenže z vymyšlené penalty neuspěl Baroš.

Zápas Česko - Litva jsme sledovali ŽIVĚ zde
Galásek: Jsem rád, že se můžu loučit doma, na Moravě
Rosický: Nechceme zase něco pořád honit jako minule

Domácí tým nepředvedl vyloženě špatný výkon, měl vytrvalou převahu i množství šancí, ovšem utkání připomínalo spíš zápas Gambrinus ligy, než bitvu o mistrovství Evropy.

Akce českého týmu mnohdy působily kostrbatě, obrana měla do spolehlivého výkonu daleko, centry ze zálohy svého adresáta často nenacházely a když míč prošel až do šance, neměli střelci seřízená mířidla.

Úvodní tlak, při němž se do častého zakončení dostávalo především útočné duo Baroš-Fenin, rezultoval sice ve velký počet náznaků šancí a rohových kopů, ovšem ne do stoprocentních příležitostí.

Zformovaná obrana Litevců si tak v průběhu prvního poločasu na soustavný tlak českého týmu navykla a nedělalo jí příliš problémy nájezdy Bílkových svěřenců odvracet. A navíc ve 25. minutě sami Šernasem udeřili, když převaha obránců si nedokázala s duem útočníků hostů poradit.

Spravedlnost zapracovala: Baroš vymyšlenou penaltu neproměnil

Všemu nasadila korunu velmi přísně odpískaná penalta za údajný nedovolený zákrok na Fenina a následný Barošův neproměněný pokutový kop.

I ve druhé půli si domácí celek vytvořil několik dobrých příležitostí, ovšem důslednost i přesnost v zakončení byly na Andrově stadionu nedostatkovým zbožím. Nepomohlo ani trojí posílení ofenzivy Necidem, Štajnerem a Bednářem.

V hektickém závěru se při snaze o vyrovnání vydal do pokutového území Litvy i brankář Čech, ale ani jeho pomoc k bodovému zisku nevedla, a tak česká reprezentace vstoupila vůbec poprvé do kvalifikačního cyklu porážkou.

Utkání kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2012 v Olomouci:

Česká republika - Litva 0:1 (0:1)
Branka:
25. Šernas. Rozhodčí: Jefet - Štejf, Nahmias (všichni Izr.). ŽK: Hubník - Šernas, E. Česnauskis, Šemberas. Diváci: 12.038.

ČR: Čech - Pospěch, Hubník, Kadlec, Pudil (83. Bednář) - Plašil, Hübschman, Polák (68. Štajner), Rosický - Fenin (58. Necid), Baroš. Trenér: Bílek.
Litva: Karčemarskas - Stankevičius, Skerla, Kijanskas, Radavičius - E. Česnauskis, Panka, Šemberas, Mikoliunas (78. Lukša) - Danilevičius (90. Ivaškevičius), Šernas (60. Poškus). Trenér: Žutautas.