reklama

Blatter neuspěl. Domenech byl na koberečku v parlamentu

Raymond Domenech Raymond Domenech autor: Reuters
Spolu s Domenechem se zpovídal i šéf svazu

Paříž - Odstupující trenér francouzské fotbalové reprezentace Raymond Domenech a exprezident fotbalového svazu Jean Pierre Escalettes dnes před parlamentní komisí vysvětlovali důvody krachu národního týmu na mistrovství světa v JAR.

Přestože slyšení mělo být původně veřejné, nakonec se schůzka fotbalových činovníků s politiky odehrála za zavřenými dveřmi.

Setkání v parlamentu se uskutečnilo i přes varování předsedy FIFA Seppa Blattera.

Čtěte také:
Francii hrozí vyloučení z FIFA. Kvůli Sarkozymu a spol
Nová hesla francouzské revoluce: rebélie, bída, ostuda
Francie povstane, neumírá, hlesl Domenech. On odchází
Blamáž Francie hojí irské rány. Adieu, Les Misérables
Potvrzeno: Laurent Blanc je novým trenérem Francie

Ten totiž v úterý Francii pohrozil, že pokud se tamní politici v čele s prezidentem Nicolasem Sarkozym nepřestanou vměšovat do ryze fotbalových záležitostí, vyloučí FIFA její národní tým z mezinárodních soutěží a kluby nebudou smět hrát evropské poháry.

Mluvčí vlády však popřel, že by politické špičky chtěly ovlivňovat dění ve francouzském fotbale.

"Nikdy nešlo o to, že by se francouzská vláda míchala do záležitostí fotbalové federace. Pro členy parlamentu je ale normální, že chtějí zjistit, co se přesně stalo, protože to je téma, které hýbe Francií," řekl mluvčí vlády Luc Chatel.

Domenech s Escalettesem dorazili do budovy Národního shromáždění v Paříži zadním vchodem, aby se vyhnuli čekajícím novinářům.

Francie na mistrovství světa v Jihoafrické republice skončila už v základní skupině s jedinou remízou ze tří zápasů.

Tým na sebe strhl pozornost i tím, že kouč Domenech během turnaje vyřadil z kádru útočníka Nicolase Anelku, který ho údajně vulgárně urazil. Fotbalisté pak na Anelkovu podporu demonstrativně odmítli absolvovat jeden z tréninků.

"Escalettes nám řekl, že se spolu s Domenechem snažili přesvědčit hráče, aby trénovali, ale marně.

Narazil prý na zeď odporu, kterou nemohl zdolat, což nezažil za 50 let působení ve fotbale. V ten den se pro něj něco zlomilo," interpretoval slova pětasedmdesátiletého Escalettese jeden z členů komise Lionel Tardy.

Domenech po mistrovství skončil a nahradí jej Laurent Blanc, o jehož jmenování se rozhodlo už před MS. V pondělí rezignoval i Escalettes.

reklama