reklama

Blatter: Platini rozplakal výhrůžkami o vězení mého bratra

Sepp Blatter a Michel Platini. Sepp Blatter a Michel Platini. autor: Reuters
Odcházející prezident FIFA Sepp Blatter tvrdí, že mu šéf UEFA Michel Platini během květnového volebního kongresu vyhrožoval vězením.

Amsterodam - Odcházející prezident FIFA Sepp Blatter tvrdí, že mu šéf UEFA Michel Platini během květnového volebního kongresu vyhrožoval vězením.

Současný uchazeč o pozici šéfa světového fotbalu Platini tím chtěl Švýcara spojovaného s korupcí donutit k odstoupení z boje o prezidentskou funkci. Blatter byl do čela FIFA znovuzvolen, ale čtyři dny nato oznámil nečekaně odchod.

Šéf FIFA si postěžoval v Nizozemsku

Blatter v rozhovoru pro nizozemský deník de Volkskrant uvedl, že mu Platini vyhrožoval prostřednictvím jeho osmdesátiletého bratra Petera. "Při obědu seděl vedle mého bratra. Řekl mu: 'Vyřiď Seppovi, ať před volbou odstoupí, nebo půjde do vězení,'" řekl listu Blatter. Jeho bratr prý po těchto slovech propukl v pláč.

Platini, jenž patřil k nejhlasitějším Blatterovým kritikům, se k jeho obvinění odmítl vyjádřit. "Tahle vymyšlená historka je další ze série pokusů Curychu (vedení FIFA) odvrátit pozornost od skutečných problémů, kterým FIFA čelí. Prezident UEFA nehodlá na taková směšná obvinění reagovat," řekl deníku zdroj z Platiniho okolí.

Dva dny před květnovou volbou prezidenta FIFA nechaly americké úřady kvůli podezření z korupce zatknout sedm vysokých funkcionářů světové federace v curyšském hotelu. Navzdory skandálu byl Blatter znovuzvolen do čela organizace, které vládl od roku 1998.

"Nevinný" Blatter se bojí cestovat

Čtyři dny poté však překvapivě oznámil, že dá svou funkci k dispozici. V rozhovoru pro de Volkskrant nyní popřel, že by to bylo v souvislosti s údajnými Platiniho výhružkami. Chtěl prý pouze ochránit svou rodinu a FIFA "před útoky".

Blatterův nástupce bude zvolen 26. února příštího roku a Platini už oznámil, že se bude o funkci ucházet. Federaci bude do té doby šéfovat Blatter, jenž hodlá kvůli americkým úřadům v příštích šesti měsících omezit své cestování.

"Není na mě vydán zatykač, nejsem vyšetřován ani vyzván k podání svědectví. Nicméně systém funguje tak, že člověk může být vydán, když navštíví zemi, kde mají Američané vliv. Před pár týdny Američané zatkli švýcarského bankéře v Itálii a o 24 hodin později byl v Miami. Takže nepojedu nikam," uvedl devětasedmdesátiletý Švýcar.

reklama