reklama

Boj o titul. Hladový Liberec, sytá Plzeň a marná Sparta

Jiří Štajner, hlavní star Liberce Jiří Štajner, hlavní star Liberce autor: Dalibor Sosna
Liberci stačí pětkrát vyhrát - a bude mistrem

Praha - V zatáčce U Nisy je sice Sparta naremplovala na hrazení a poodjela. Jenže na nejbližší rovince už je zase liberecká "formule Štajner" o nos vpředu.

Stačilo málo. V motoru nejdražšího monopostu v závodech o fotbalový titul to zase zakuckalo, od zimního repasování je pořád mizerně vyladěný.

Mohl se k němu zezadu významně přiblížit i stroj v plzeňských barvách, ale ten jakoby teď také nějak ztrácel absolutní rychlost...

O fotbalu čtěte více:

Stručně a jasně: O víkendu to vypadalo, jako by Sparta nebo Plzeň fotbalový titul ani nechtěly. Sebraly totiž jen po bodu. To Liberec za to v Ostravě vzal a výhra 3:1 ho zase šoupla do čela tabulky.

Šilhavý: Pět výher a titul? Jen matematika

Jaký mají los

SLOVAN LIBEREC

d Žižkov, v Č. Budějovice, d Slovácko, v Jablonec, d Plzeň

SPARTA PRAHA

v Ml. Boleslav, d Olomouc, d Bohemians 1905, v Dukla, d Č. Budějovice

VIKTORIA PLZEŇ

v Hradec, d Slavia, v Ml. Boleslav, d Příbram, v Liberec

"Že nám stačí pětkrát vyhrát a máme titul? To je sice matematicky pravda, ale realita asi bude jiná," tuší Jaroslav Šilhavý, kouč Liberce přeci jen dramatičtější zápletku.

Záležet bude ovšem i na soupeřích. "S takovým fotbalem, jako předvedla s Teplicemi Sparta ligu prostě vyhrát nemůže," shoduje se s bývalým reprezentačním koučem Uhrinem i internacionál Ladislav Vízek.

"Jednoznačně nejlépe propracovanou ofenzivní fázi má v lize Liberec. A jako bonus Štajnera. Ten z Liberce i ve svém věku dělá top tým. V Plzni plní podobnou roli Horváth. A Sparta proti těm dvěma žádný ekvivalent nenabízí," míní Zdeněk Ščasný, který má trenérské zkušenosti ze Sparty, ale třeba i Panathinaikosu Atény.

Stačilo pokrýt Krejčího a Sparta byla nahraná

"Sparta rupne s Příbramí, pak slavně vyhraje v Liberci, a pak ji zase zaskočí Teplice, to je jak na houpačce, žádná stabilita. Petru Radovi, co trénuje Teplice, stačilo pořádně pokrýt Krejčího - a bylo to. Sparta je jasně čitelná, to na ně stačí," míní Vízek.

OBRAZEM Bazaly fandily marně. Baník na Liberec neměl OBRAZEM Bazaly fandily marně. Baník na Liberec neměl Prohlédněte zde

"Zápas v Liberci sparťané ubojovali. Dobře tam Liberecké napadali, dali do utkání sílu, efektivně pokryli Breznaníka. Obrovsky jim pomohlo, že v tom týdnu před zápasem měl Śtajner zdravotní potíže a jeho výkon to velmi ovlivnilo, navíc tam Liberci chyběl další klíčový hráč Janů," vysvětluje Ščasný týden starý sparťanský úspěch, po němž zase přišlo trápení.

"Jak potom ale mají sparťané hrát do zavřenější obrany, tak s tím mají problém. Kvalita jejich ofenzivní fáze a té liberecké je prostě někde jinde," dodává Ščasný.

"Dva Kweukeho góly, kterými proti Teplicím nakonec Sparta vyrovnala, to byla záležitost štěstí," míní Vízek.

Podle něj má nejkvalitnější herní projev v lize Plzeň. "Teď na Žižkově moc potřebovali vyhrát, ale nezvládli to. Asi nějaká momentální krize, nevím. Fotbalově na to určitě mají, ale měli tam smůlu v koncovce."

Po Lize mistrů je už tohle "jenom" liga?

Ščasný u Plzně tuší zásadnější problém. "Plzeňáci vyhráli loni titul, zahráli si Ligu mistrů. Znám to z Řecka: po zápasech Champions League už ti fotbalisté mají v hlavách, že tohle je 'jenom' liga. A z té hlavy jim to nedostanete."

To Liberec v Ostravě ukázal, že hladu po úspěchu má dostatek. A navíc mu ani nečiní problém dát gól. Sotva v Ostravě inkasoval, hned našel odpověď. Na jaře se mu v lize stalo jedinkrát, že by v zápase neskóroval.

OBRAZEM U Nisy létaly jiskry i dýmovnice. Ve válce obstála Sparta OBRAZEM U Nisy létaly jiskry i dýmovnice. Ve válce obstála Sparta Prohlédněte zde

"Nevýhodou Liberce je fakt, že nemá úplně snadný los. Hodně bude záležet na tom, o co bude hrát ještě v posledním kole Plzeň, která končí právě pod Ještědem," přemítá Ščasný. "A velký problém je liberecké ohrožení žlutými kartami."

Karty kam se podiváš. A jeden trumf proti

Vácha jich má sedm, Štajner, Breznaník a Rilke po třech. Pro každého z nich tedy platí, že další žluté napomínání znamená zápasovou stopku, u Váchy dvě.

"A kdyby se jim to případně mělo nějak sejít  v jednom zápase, měli by asi problémy," tuší Ščasný.

Na druhé straně má Liberec na Spartu v rukávu připravený jeden protitrumf: lepší bilanci vzájemných zápasů. Ligu sice před Letenskými vede o jeden bod, ale Sparta do konce sezony musí někde splašit o dva bodíky více než Liberec, aby ho v tabulce předstihla.

reklama