reklama

Boleslav čelí klubu, který vychoval budoucího Messiho

Martin Ödegaard Martin Ödegaard autor: twitter.com
Mladá Boleslav si to v Evropské lize rozdá s týmem, který se dosud v pohárech trápil.

Praha - Už existují 108 let, ale fotbalová Evropa tyhle Vikingy poznala pořádně, až když letos v zimě prodali 16letý talent Realu Madrid. Norský Strömsgodset bude ve čtvrtek v 2. předkole Evropské ligy čelit Mladé Boleslavi.

Sportovní oddíl sdružující házenou, fotbal a méně známou míčovou hru bandy se narodil v šedesátitisícovém městě Drammen v roce 1907. Na zeleném pažitu se Strömsgodsetu ovšem začalo pořádně dařit až v 60. a 70. letech minulého století. Tehdy poprvé vyhrál nejvyšší norskou soutěž a třikrát i domácí pohár.

Ale v Evropě to nějak ne a ne vyjít. Zato si ale "Rödgata Boys", jak se týmu tehdy přezdívalo, zahráli parádní zápasy. Síly změřili například s Arsenalem nebo Liverpoolem, od kterého ale v Poháru vítězů pohárů dostali nášup 11 gólů.

V týmu je Maďar, Ghaňan i Francouz

V posledních letech jde sláva norského klubu opět nahoru. Před dvěma lety vyhrál norskou ligu a opět pravidelně nastupuje v evropských pohárech. Na nějaký výraznější průlom ovšem stále čeká.

Skladba kádru se opírá především o domácí hráče, ale najdou se i cizinci. Už tři roky působí v klubu maďarský útočník Péter Kovács, v záloze je Ghaňan Mohammed Abu a v obraně zase pravidelně nastupuje Francouz Florent Hanin.

Předloni na Strömsgodset ve 3. předkole Evropské ligy narazil Jablonec, a i když vedle postupu slavil i dvě vítězství, byla to dřina. Hlavně v odvetě na umělé trávě v Drammenu mohli Severočeši děkovat brankáři Špitovi, který polapil několik gólovek.

Od té doby se v provinčním norském klubu udála spousta věcí. Například se tu zrodil talent, který uchvátil zahraniční skauty. Martin Ödegaard nakoukl do nejvyšší soutěže už v 15 letech a v 11 zápasech nastřílel tři góly.

V květnu vyměnili trenéra

Následující sezonu jeho výkony rostly, a tak není divu, že kolem něj začali létat fotbaloví giganti. Jeho velkým vzorem je Lionel Messi, přesto nakonec mladý středopolař přestoupil do Realu Madrid za zhruba 2,3 milionu liber.

Od jabloneckého vítězství se už vyměnili i dva trenéři. Po dlouholetém lodivodovi Ronnym Deilovi se na lavičce ani rok neohřál někdejší dánský útočník David Nielsen. V květnu ho vystřídal Björn Petter Ingebretsen, který v klubu dřív působil jako asistent.

"Má svou vlastní filozofii. Hrajeme teď víc dopředu a častěji útočíme, s Davidem jsme na polovině soupeře mnohem více kombinovali," vysvětluje rozdíly pod novým koučem útočník Strömsgodsetu Gustav Wikheim.

Co zápas, to gól

Pravdou je, že od května tým nezahrál utkání, ve kterém by nedal alespoň jeden gól, i když to třeba nakonec na vítězství nestačil. Tedy až na červnový zápas 3. kola domácího poháru, kde za bezbrankového stavu rozhodovaly penalty a svěřenci Ingerbretsena je nezvládli.

V Norsku se totiž hraje systémem jaro - podzim, a tak je Strömsgodset právě uprostřed ligového ročníku, ve kterém si v posledních kolech nevede vůbec špatně. Vyhrál čtyři z posledních pěti zápasů a formu prokázal i v prvním kole Evropské ligy, když 3:1 a 1:0 přehráli albánský Partizan Tirana.

Mladá Boleslav rozehraje první zápas na domácí půdě ve čtvrtek od 19 hodin. Odveta se odehraje o týden později na umělé trávě v Drammenu.

reklama