Vyloučením oslabená Mladá Boleslav prohrála v Makedonii. Liberec otočil zápas s Admirou

Aktualizováno 28. 7. 2016 23:59
Mladá Boleslav nezačala cestu za postupem do Evropské ligy vůbec dobře. Na hřišti makedonského Tetova prohráli svěřenci Karla Jarolíma 2:0. Vítězství Makedonců se zrodilo po vyloučení mladého stopera Lukáše Hůlky. Slovan Liberec vyhrál nad rakouskou Admirou 2:1, o což se dvěma góly postaral záložník Egon Vůch.
Egon Vůch
Egon Vůch | Foto: ČTK

Tetovo - Fotbalisté Mladé Boleslavi prohráli v makedonském Tetovu 2:0 a v odvetě 3. předkola Evropské ligy budou čelit brzkému vyřazení. Makedonci vstřelili obě branky až po změně stran, kdy se nechal vyloučit mladý stoper Boleslavi Lukáš Hůlka.

Slovan Liberec s rakouskou Admirou brzy prohrával, ale na úvodní branku zápasu okamžitě zareagoval povedenými nůžkami Egon Vůch. Krajní záložník přidal ve druhém poločase ještě jednu branku a rozhodl o konečné výhře Liberce 2:1.

Liberec vylepšil dojem českého fotbalu

Zápas byl v druhém poločase kvůli výpadku světel hned třikrát přerušen. Poprvé se nehrálo více než půlhodinu, poté necelých devět minut a nakonec v závěru asi pět minut. Mezitím srazil domácí Toni Vastic Jana Navrátila a byl vyloučen.

Liberec jako jediný z pěti českých pohárových zástupců dokázal evropské scéně v tomto týdnu zvítězit. Odveta je na programu příští středu na severu Čech.

"Určitě je příjemné se takhle trefit, ale jsme teprve v poločase. Nic není zdaleka hotové. Hlavně bychom měli zůstat nohama na zemi," řekl novinářům Vůch.

Liberecký trenér Jindřich Trpišovský postavil mezi tyče čerstvou posilu slovenského brankáře Dúbravku, který se k týmu připojil teprve ve středu. Naopak nejzvučnější letní akvizice útočník Baroš začal jen na lavičce a na hrotu nastoupil další nový hráč Komličenko.

Slovan začal svůj první soutěžní zápas sezony aktivně a hned v úvodu Ševčíkovu střelu v poslední chvíli zblokoval obránce. V sedmé minutě ale ze své první akce udeřila Admira. Knasmüllner se zbavil obou hostujících stoperů a přízemní střelou ke vzdálenější tyči rozjásal necelé dvě tisícovky domácích fanoušků.

Liberec ale rychle odpověděl. V jedenácté minutě se od Ševčíka odrazil míč před branku a Vůch parádními nůžkami překonal gólmana Admiry Kutinna. "Nejhezčí gól kariéry? Asi jo, dejme tomu," uvedl Vůch.

Na hřišti nebylo vůbec vidět, že Admira má na rozdíl od Slovanu za sebou už šest soutěžních zápasů v sezoně, navíc s bilancí pěti výher a remízy. Severočeši dobře kombinovali a ve 24. minutě mohli otočit stav. Pokorný však hlavičkoval jen do tyče a Coufal promáchl před prázdnou brankou.

V přestávce musel kvůli zranění skončit hlavní sudí Özkahya a nahradil ho čtvrtý sudí Palabiyik. Problémům ale nebyl konec a v 56. minutě vypadlo na stadionu v městečku Maria Enzersdorf na předměstí Vídně osvětlení. Po 33 minutách domácí činovníci závadu opravili a znovu se začalo hrát.

Zprvu se zdálo, že pauza pomohla Admiře, ale v 69. minutě udeřilo na druhé straně. Po centru od Coufala hlavičkoval Vůch do tyče, míč se k němu odrazil zpět a liberecký záložník ho napálil do odkryté branky. "Nejlepší zápas kariéry to nebyl. Pro mě je vždy nejlepší zápas, když si můžu dělat kraviny, to taky nejde pořád," podotkl Vůch.

Technické potíže však pokračovaly a za tři minuty se ponořil stadion do tmy znovu. Tentokrát domácí opravili závadu rychleji a po necelých devíti minutách se mohlo hrát. Incidentům nebyl konec a v 83. minutě pro změnu vběhl na trávník neukázněný divák.

Nevídaný zápas měl vyvrcholení krátce po uplynutí 90. minuty. Světla zhasla opět a vzápětí dostal Vastic červenou kartu za inzultaci protihráče. Po pěti minutách duel znovu odstartoval opět, Liberec už výhru udržel a připravil Admiře první soutěžní porážku sezony.

"Něco takového jsem nezažil. Kromě toho, aby tu přistál vrtulník, tu bylo asi všechno. Měl jsem trošku strach chodit po hřišti, říkal jsem si, co se ještě stane. Takže byl to takový bláznivý zápas. Jsem hlavně rád za to, jaký výkon jsme podali," řekl Trpišovský.

Mladá Boleslav se po vyloučení sesypala

Svěřenci nového kouče české reprezentace Karla Jarolíma sice v první půli měli několik šancí, po červené kartě však zápas patřil Škendiji. Ta početní převahu využila v 69. a 75. minutě góly Stenia Júniora a Ferhana Hasaniho. Mladou Boleslav tak příští týden ve čtvrtek od 19:00 čeká v odvetném zápase velice náročný úkol.

"Odehráli jsme docela dobrý první poločas, kdy jsme si vypracovali pár solidních situací, ale nedokázali je proměnit. S výsledkem nejsme spokojení, ale odveta je 90 minut a nic nevzdáváme. O postup se ještě popereme. Doma pro to uděláme maximum," prohlásil po utkání Jarolímův asistent Boris Kočí.

V úvodních minutách hrozila více Škendija, brankář Jakub Diviš musel dvakrát zasahovat. To nebezpečná akce českého týmu přišla až po pětadvaceti minutách. Golgol Mebrahtu dostal na penaltě přihrávku od Miljana Vukadinoviče, australská posila však trefila pouze gólmana Kostadina Zahova. První velká šance hostů nicméně otočila obraz hry, Makedonci byli místy pod velkým tlakem.

"Do šancí jsme se tady dostávali, takže nevidím důvod, proč by to nešlo doma. V našem prostředí jsme schopni jim vstřelit tři branky a postoupit. V našich silách to je," souhlasil s Kočím mladoboleslavský gólman Diviš.

Klíčový okamžik utkání ale přišel v 53. minutě, když Hůlka fauloval unikajícího kapitána domácích Ferhana Hasaniho a za zmaření gólové příležitosti dostal červenou kartu. Kouč Jarolím následně stáhnul útočníka Jana Chramostu, který byl na hřiště vyslán teprve o poločase.

"Nevím, v jaké pozici Lukáš byl, zda mohl ještě zkusit udělat dva rychlé kroky a dostat se na úroveň soupeře. Řešil to skluzem. Dostal se do těžké situace, běžecky soupeře nezvládl a musel zasáhnout tak, jak zasáhl," okomentoval situaci Kočí.

V 69. minutě narůstající tlak makedonského celku vyvrcholil gólem po spolupráci dvou Brazilců. Střídající Juffo si naběhl na přihrávku za obranu a posunul míč na Júniora, který zakončoval do odkryté branky.

"O nábězích soupeře jsme věděli, hráče jsme na to připravovali. Hasani, Ibraimi i Júnior jsou silní na míči a umí si přihrát, a to se potvrdilo. V našem oslabení, kdy jsme už tolik nepodrželi míč, se jejich síla projevila," dodal Kočí.

Červená karta mladoboleslavský celek prakticky vyřadila ze zápasu, krátce po prvním gólu navíc přidal z malého vápna po centru zprava další zásah Hasani a zařídil tak pro svůj tým velice výhodnou pozici do odvety v Mladé Boleslavi.

Úvodní utkání 3. předkola fotbalové Evropské ligy:

Škendija Tetovo - Mladá Boleslav 2:0

Branky: 69. Stenio Júnior, 75. Hasani. Rozhodčí: Kučin - Bělskij, Chodin (všichni Kaz.). ŽK: Todorovski (Škendija). ČK: 53. Hůlka (Mladá Boleslav).

Škendija: Zahov - Todorovski, Bejtulai, Cuculi, Demiri - Alimi (66. Juffo), Vujčič - Radeski (46. Taipi), Hasani, Stenio Júnior - Ibraimi (81. Imeri). Trenér: Akrapovič.

Mladá Boleslav: Diviš - Pauschek, Kúdela, Hůlka, Fleišman - Rada, Jánoš - Vukadinovič, Magera (82. Takács), Kalabiška - Mebrahtu (46. Chramosta, 59. Keresteš). Trenér: Jarolím.

FC Admira Wacker Mödling - Slovan Liberec 1:2 (1:1)

Branky: 7. Knasmüllner - 11. a 69. Vůch. Rozhodčí: Özkahya (46. Palabiyik) - Satman, Kan (všichni Tur.). ŽK: Toth, Vastic, Strauss - Breite. ČK: 90.+2 Vastic. Diváci: 2245.

Admira: Kuttin - Zwierschitz, Strauss, Wostry, Ebner - Lackner, Toth (56. Spiridonovic) - Sax, Knasmüllner, Bajrami (56. Vastic) - Starkl. Trenér: Lederer.

Liberec: Dúbravka - Coufal, Hovorka, Pokorný, Sýkora - Breite, Folprecht - Bartl (80. Nitrianský), Ševčík, Vůch (88. Navrátil) - Komličenko (60. Baroš). Trenér: Trpišovský.