Boleslav penaltou vyloupila Jihlavu, Liberec jen remizoval

27. 7. 2014 18:55
Fotbalisté Mladé Boleslavi vyhráli v prvním kole Synot ligy v Jihlavě 1:0 díky proměněné penaltě.
Radost fotbalistů Mladé Boleslavi - ilustrační
Radost fotbalistů Mladé Boleslavi - ilustrační | Foto: ČTK

Jihlava - Úspěšný vstup do české nejvyšší soutěže mají za sebou fotbalisté Mladé Boleslavi, kteří v rámci 1. kola Synot ligy vyhráli v Jihlavě1:0. O jediný gól se postaral kapitán Jasmin Ščuk z pokutového kopu a a zařídil pro Středočechy premiérové ligové vítězství na Vysočině.

Další účastník pohárů Slovan Liberec neudržel vedení v Českých Budějovicích a jen remizoval 1:1.

Středočeši potvrdili formu z pohárů

Mladá Boleslav od začátku častěji držela míč, ale k přímému ohrožení jihlavské branky se příliš nedostávala. V šesté minutě Ďurišův pokus vdobré pozici zblokoval obránce Šourek.

Mnohem hůře si ve 25. minutě vedl jeho spoluhráč Marek, který v šestnáctce srazil pronikajícího Vukadinoviče a nařízený pokutový kop s přehledem proměnil bosenský záložník Ščuk.

Domácí po přestávce přidali na aktivitě, jenž kromě rohových kopů brankáře Hrušku nezaměstnávali. Středočeši si hlídali náskok a do větších ofenzivních akcí se dlouho nepouštěli.

Mladoboleslavští ožili až v úplném závěru. Nejprve ránu střídajícího Šultese vyrazil gólman Hanuš. Nad jeho branku poté zamířil Skalákův přímý kop a slušnou šanci zahodil i další náhradník Milla.

Jihlava se na závěrečný tlak nevzmohla a ani na čtvrtý pokus v prvním ligovém kole nezvítězila. Tým Petra Rady doma v lize prohrál poprvé od březnového utkání s Libercem. Naopak Boleslav vyhrála i třetí soutěžní duel v nové sezoně.

"V prvním poločase nám chybělo úplně všechno. Boleslav nás přehrávala, kontrolovala hru, držela balon. Hráli jsme ve vlažném tempu a takhle se fotbal hrát nedá. Byl jsem na hráče rozzlobený," řekl trenér Jihlavy Petr Rada.

Nováček ligy Slovan potrápil

Dynamo vstoupilo do prvního utkání po návratu do ligy s velikým elánem a už po čtyřech minutách mohlo vést. Koreš centrem z levé strany našel nabíhající Horu, který z bezprostřední blízkosti hlavičkoval jen do gólmana Hrošša. Domácí záložník pak vrátil odražený balon k Benátovi a jeho střelu směřující do prázdné branky odvrátil na čáře Sackey.

Po čtvrthodině hry zahrozil také Liberce, Luckassen ale po brejku těsně minul Křížkovu tyč. V 21. minutě už hosté udeřili. Pavelka se oklepal z bolestivého souboje, kličkou se zbavil bránící Klesy a ranou pod břevno otevřel skóre. Liberecký záložník navázal na střeleckou formu z minulé sezony, skóroval v pátém ligovém utkání za sebou.

Po půlhodině hry mohli hosté zvýšit, Šuralův křížný pokus ale vykopl Křížek. Jinak ovšem domácími inkasovaný gól příliš nezatřásl, pokračovali v aktivní hře a nerozhodilo je ani nucené střídání zraněného kapitána Herzána. Ještě do pauzy Jihočeši srovnali. Sackey ve 43. minutě nakopl míč vysoko na sebe, Hroššo jej nedůrazně vyrazil před sebe a Koreš neměl příliš práce s tím, aby dal premiérový gól v jihočeském dresu.

Hora smolařem večera

Kvalitní fotbal s šancemi na obou stranách pokračoval i po pauze. Slovan na rozdíl od Jihočechů už odehrál dva soutěžní duely, na hřišti to ale nebylo vidět. Dynamo hrálo s účastníkem pohárů naprosto vyrovnanou partii a chvílemi bylo dokonce aktivnější.

V 53. minutě se domácí marně dožadovali penalty po souboji Karišika s Lengyelem, za dalších devět minut spálil další tutovou šanci Horu, když sám před Hroššem mířil nad. Slovan hrozil rychlými brejky, po jednom z nich pálil v těžké pozici na malém vápně mimo Luckassen.

Horovi nebylo přáno, v 72. minutě těsně minul horní roh branky. V závěru se oba týmy snažily strhnout výhru na svou stranu, blíž k tomu měli domácí, ale Hroššo vychytal samostatný únik střídajícího Škody. Slovan se tak na čtvrteční duel s Astrou Giurgiu v Evropské ligy naladil remízou.

1. kolo první fotbalové ligy:

Vysočina Jihlava - FK Mladá Boleslav 0:1 (0:1)

Branka: 25. Ščuk z pen. Rozhodčí: Ardeleánu - Štěrba, Peřina. ŽK: Marek - Skalák, Smejkal, Navrátil, Hruška, Ďuriš. Diváci: 3105.

Jihlava: Hanuš - Vidlička, J. Krejčí, Šourek, Vaculík - T. Marek (70. Mešanovič), Koloušek (46. Jungr) - Kliment (78. Kosak), Kučera, Kukol - Harba. Trenér: Rada.

M. Boleslav: Hruška - Bořil, Smejkal, Navrátil, Rosa - Ščuk, Šisler (61. Milla) - Skalák, Magera (78. Šultes), M. Vukadinovič (85. Štohanzl) - Ďuriš. Trenér: K. Jarolím.

Dynamo České Budějovice - Slovan Liberec 1:1 (1:1)

Branky: 43. Koreš - 21. Pavelka. Rozhodčí: Franěk - Vlasjuk, Dobrovolný. ŽK: Hora (Č. Budějovice). Diváci: 3234.

Č. Budějovice: Křížek - Klesa, Lengyel, Podstavek, Hanzlík - Brunclík - Hora, Benát, Herzán (36. Machovec), Koreš (82. Hála) - Kalod (56. Mich. Škoda). Trenér: Urban.

Liberec: Hroššo - Mudra, Rajnoch, Karišik, Fleišman - Sackey (62. Obročník) - Delarge, Pavelka, Šural - Hadaščok (62. Frýdek), Luckassen (78. Hamulák). Trenér: Slovák.

1. Jablonec 1 1 0 0 2:0 3
2. Slavia 1 1 0 0 2:1 3
Sparta 1 1 0 0 2:1 3
4. Mladá Boleslav 1 1 0 0 1:0 3
5. Plzeň 1 0 1 0 2:2 1
Příbram 1 0 1 0 2:2 1