Boleslav ve šlágru přetlačila Slavii, Olomouc zase prohrála a je na sestup

Aktualizováno 5. 3. 2016 20:03
Ve 20. kole Synot ligy porazila v moravském derby Zbrojovka Brno Zín 2:0. Bohemians 1905 se rozešli smírně s Teplicemi 1:1 a Jihlava na svém trávníku zdolala Olomouc 2:1.
Lukáš Magera dal už dvanáctý gól a je top střelcem Synot ligy.
Lukáš Magera dal už dvanáctý gól a je top střelcem Synot ligy. | Foto: ČTK

Praha - Fotbalisté Mladé Boleslavi v důležitém utkání Synot ligy na domácím hřišti přetlačili Slavii 2:1 a mají lepší výchozí pozici v boji o evropské poháry.

Skóre otevřel v 57. minutě Lukáš Magera z penalty po zákroku Michala Frydrycha, který dostal červenou kartu. Pojistku přidal v 85. minutě Jakub Rada, v závěru už jen snížil Muris Mešanovič. Boleslav neprohrála se Slavií v lize pojedenácté za sebou a pojistila si třetí místo v tabulce. Pražané ztrácejí z páté příčky na svého soupeře pět bodů.

Oba trenéři, kteří dříve úspěšně působili v soupeřově klubu, neměli k dispozici nejsilnější sestavu. Za domácí místo zdravotně indisponovaného Kysely nastoupil na pravém beku Jánoš, scházeli i Pauschek a Polom. Trest za vyloučení si odpykal Baroš, ale na hrotu útoku hrál Chramosta.

Slavii kvůli dohodě klubů chyběli Vukadinovič s Štohanzlem a zranění Bílek, Bořil a se svalem brankář Berkovec. Poprvé po příchodu z Ostravy tak v soutěžním utkání za Pražany chytal Pavlenka a hned ve třetí minutě jeho pravou tyč těsně minul Čermák.

Ochotný penaltový pád Chramosty

V první půli byli aktivnější Mladoboleslavští, kteří lépe kombinovali a drželi míč v úctyhodných 79 procentech času. Ščukovu střelu v šesté minutě vyrazil Pavlenka a další Čermákův pokus skončil těsně vedle.

Na druhé straně v 21. minutě šel do brejku po chybě domácích v rozehrávce Škoda, ale vracející se Čmovš stačil zasáhnout. Domácí pokračovali v převaze. Chramostovo zakončení zablokoval obránce a těsně před pauzou hlavičkoval po rohu těsně mimo Čmovš.

Do vedení se domácí dostali až dvanáct minut po přestávce. Chramosta se ve vápně při pokusu o střelu po kontaktu s Frydrychem skácel na zem, Ardeleánu odpískal penaltu a slávistického stopera, jenž měl jednu žlutou kartu, vyloučil.

Magera z pokutového kopu poslal Pavlenku na druhou stranu a připsal si 50. ligový gól. Proti verdiktu sudího protestoval kouč Slavie Uhrin tak vehementně, že ve svém bývalém působišti musel na tribunu.

Hosté navzdory oslabení poslali na trávník ke Škodovi a Železníkovi třetího útočníka Mešanoviče a v polovině druhé půle dvakrát marně žádali penaltu. Na druhé straně protáhl Pavlenku Čermák.

Mešanovič hru hostů výrazně rozhýbal a dostal se do tří šancí. V té největší ale v 77. minutě mířil mimo. Slavia v oslabení začala hrát svůj nejlepší fotbal a vyrovnání měl na noze Souček, který ale na tři góly z minulého kola nenavázal, protože ho vychytal Šeda.

V 85. minutě naopak domácí přidali pojistku, když se po Čermákově přiťuknutí z dálky pěkně trefil Rada. V poslední minutě ještě zdramatizoval závěr hlavičkou po Kenijově centru střídající Mešanovič, ale první jarní prohru Slavie už neodvrátil. Kenija z poslední šance minul.

Brno si poradilo se Zlínem

Zbrojovka Brno v utkání 20. kola Synot ligy porazila na svém trávníku Zlín 2:0 a napravila tak porážku od Jablonce z minulého kola. Naopak hosté na jaře ještě nevyhráli a nadále se propadají tabulkou. Vítěznou branku zápasu vstřelil kapitán domácích Pavel Zavadil.

Fotbalisté Bohemians 1905 stále drží jarní neporazitelnost. V zápase proti trápícím se Teplicím ale Klokani přišli v závěru o vítězství, když v 94. minutě srovnal na konečných 1:1 Roman Potočný.

Souboj celků ze spodních pater tabulky se odehrál v Jihlavě, kam přijela Olomouc. Důležitý zápas nakonec vyhráli domácí 2:1, když nepříznivý vývoj zápasu otočil dvěma góly Petr Hronek. Sigma po další porážce ztrácí na záchranu už čtyři body.

Aktualizujeme...

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

20.kolo první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav - Slavia Praha 2:1 (0:0)

Branky: 57. Magera z pen., 85. Rada - 90. Mešanovič. Rozhodčí: Ardeleánu - Wilczek, Kotík. ŽK: Ščuk, Chramosta, Jánoš - Frydrych, Piták. ČK: 90.+1 Kúdela - 56. Frydrych. Diváci: 5000 (vyprodáno).

M. Boleslav: Šeda - Jánoš, Kúdela, Čmovš, Fleišman - Ščuk, Rada - Kalabiška (83. Přikryl), Magera (89. Takács), Čermák - Chramosta (75. Baroš). Trenér: Jarolím.

Slavia: Pavlenka - Mikula, Frydrych, Deli, Jablonský - Mihalík (62. Mešanovič), Souček, Hušbauer, Zmrhal (78. Kenija) - Železník, Škoda (87. Piták). Trenér: Uhrin ml.

Zbrojovka Brno - Fastav Zlín 2:0 (1:0)

Branky: 44. Zavadil, 57. Hyčka. Rozhodčí: Paták - Vlasjuk, Hrabovský. ŽK: Pašek - Hájek, Matejov, Živulič, Janíček. Diváci: 4342.

Brno: Melichárek - Hyčka, Košťál, P. Buchta, Keresteš - Pašek (80. Chrien), Zavadil, Malík, Lacko (90. R. Buchta), Lutonský (70. Škoda) - Řezníček. Trenér: Kotal.

Zlín: Holý - Pazdera, Jugas, Hájek, Matejov (46. Hubáček) - Vukadinovič, Živulič (56. Holík), Janíček, Koreš - Poznar (70. Fantiš), Diop. Trenér: Páník.

Bohemians Praha 1905 - FK Teplice 1:1 (1:0)

Branky: 28. Schick - 90.+4 Potočný. Rozhodčí: Jech - Dobrovolný, Kubr. ŽK: Jirásek, Bartek, Havel - Ciskaridze. Diváci: 4633.

Bohemians: Zlámal - Čögley, Krch, Šmíd, Havel - Švec - Acosta (46. Jirásek), Hubínek, Čížek, Bartek (89. Akulinin) - Schick (65. Mikuš). Trenér: Pivarník.

Teplice: Chudý - Hora, Lüftner, Ciskaridze, Krob - Kodeš - Gregáň (80. Nivaldo), Kukec (71. Táborský), Vachoušek, Fillo - Kapolongo (56. Potočný). Trenér: Vavruška.

Vysočina Jihlava - Sigma Olomouc 2:1 (1:1)

Branky: 40. a 48. Hrobek - 33. Falta. Rozhodčí: Jílek - Urban, Pochylý. ŽK: Voltr - Houska, Štěrba. Diváci: 2893.

Jihlava: Hanuš - Kryštůfek, Krejčí, Šourek, Urdinov - Kučera, Šulek - Voltr (90. Jungr), Hronek, Vaculík (82. Kukol) - Dvořák (59. Bazal). Trenér: Hipp.

Olomouc: Buchta - Hála, Štěrba, Radakovič, Vepřek - Houska, Šindelář (56. Plšek) - Navrátil (67. Chorý), Petr (58. Ordoš), Falta - Mahmutovič. Trenér: Jílek.