Jablonec v zápase obratů udolal Votroky a jde na první místo

24. 11. 2012 20:35
Fotbalisté Mladé Boleslavi vyhráli v 16. kole Gambrinus ligy na hřišti Českých Budějovic 1:0 a po třetí výhře v řadě ztrácejí na v tabulce čtvrtou Olomouc už jen tři body.
David Lafata dvěma góly rozhodl o tom, že Jablonec bude minimálně do neděle v čele ligové tabulky | Foto: ČTK

Praha - Fotbalisté Baumitu Jablonec vyhráli v zápase dvou obratů v 16. kole Gambrinus ligy nad Hradcem Králové 3:2 a díky tříbodovému zisku se minimálně do neděle dostali na první místo tabulky před Viktorii Plzeň a pražskou Spartu.

Hlavní podíl na výhře Jablonce měl David Lafata, který vstřelil první a poté i vítězný gól zápasu a se 13 trefami se dostal do čela tabulky ligových střelců. Naopak Hradec, který hrál od 47. minuty o deseti, už na další obrat neměl síly.

Mladá Boleslav vyhrála na hřišti Dynama České Budějovice 1:0 a po třetí výhře v řadě ztrácí na v tabulce čtvrtou Sigmu Olomouc už jen tři body.

Sigma totiž "jen" remizovala na hřišti 1.FC Slovácko 1:1, a nevyhrála tak už třetí ligový zápas v řadě.

Jablonec vedoucí branka uspala

Fotbalisté Jablonce vstupovali do zápasu s Hradcem s tím, že jsou sice nejlepším týmem na soupeřových hřištích, v domácím prostředí však dosud vyhráli jen jeden z posledních šesti zápasů.

Už v 6. minutě však hradecký Šisler neuhlídal po Kovaříkově rohu na přední tyči Lafatu a jednatřicetiletý útočník s pomocí tyče otevřel skóre.

Poté se však Jablonec prakticky až do konce poločasu vytratil ze hřiště a gólové šance si od té chvíle vypracovávali jen hosté.

V 16. minutě se na pravé straně uvolnil kolem obránce Jablonského bosenský křídelník Haris Harba a nepovedenou střelou překonal brankáře Valeše.

O 11 minut později už Hradec vedl, když si na Hochmeisterův centr z pravé strany naběhl bosenský útočník Emir Halilovič a hlavičkou k tyči opět nedal Valešovi šanci zasáhnout.

Hradec poté mohl vedení zvýšit, Šisler však ani jednu ze svých šancí neproměnil.

Hradec srazil dvojitý trest

Velmi špatnou obranu Jablonce ve 37. minutě postihla další rána, když po hlavičkovém souboji s Fukalem utrpěl otřes mozku obránce Vít Beneš a musel vystřídat.

Střídající Jakub Štochl však ve druhé minutě nastavení prvního poločasu dokázal vyrovnat, když po sraženém míči poslal levačkou míč přesně k tyči Koubkovy brány.

Klíčová situace celého zápasu se zrodila hned po rozehrání druhé půle, Kopic po průniku po pravé straně odcentroval před bránu, kde hradecký obránce Tomáš Holeš stáhl k zemi Jana Kovaříka.

Pro Hradec vzápětí přišel dvojitý trest. Nejenže byl Holeš vyloučen, nařízený pokutový kop navíc proměnil Lafata, který se tak proti Hradci trefil už podeváté.

Po úniku Šislera mohl Hradec vzápětí vyrovnat, rozhodčí však nesprávně posoudili, že míč už přešel brankovou čáru. Poté už si Jablonec náskok bezpečně držel a Hradec až do konce zápasu k ničemu nepustil.

Plíšek: Sráží nás individuální chyby

"Bohužel nás opětovně srazily individuální chyby. Podařilo se nám sice výborně do zápasu vrátit, v podstatě se ale dá říct, že se v poslední minutě prvního poločasu a v první minutě druhého se zápas rozhodl," litoval trenér Hradce Jiří Plíšek.

"Herní výkony jsme měli ve většině utkáních velmi dobrý, sráží nás ale množství individuálních chyb," dodal pro Českou televizi.

Nespokojený s výkonem s vého týmu byl i přes vítězství trenér Jablonce Václav Kotal.

"Dostaneme se do vedení, je to hrozná škoda, že ho neudržíme a sami naopak inkasujeme. Do poločasu se nám ale podařilo vyrovnat, v úvodu otočit a pak jsme měli ještě hodně šancí, které jsme ale nevyužili. Nakonec jsme zaplaťpánbůh dotáhli zápas do vítězného konce," zhodnotil zápas.

"Musíme hrát zodpovědně do obrany, připravujeme se sice na rychlé útočníky, ale na hřišti děláme úplně něco jiného. Hrajeme doma moc na riziko, proto ztrácíme tolik bodů domů, je to škoda. Pokud nebudeme doma lépe bránit, nemáme šanci se na špičce tabulky udržet," dodal Kotal.

Výhru Boleslavi znovu zařídil Johana

Stejně jako v posledním kole proti pražské Dukle zařídil fotbalistům Mladé Boleslavi i na hřišti Českých Budějovic výhru stoper Petr Johana.

Zatímco hlavičku budějovického obránce Riegela v úvodní desetiminutovce na brankové čáře gólman Boleslavi Miller chytil, Johana na druhé straně nedal po Brunclíkově rohu brankáři Daňkovi šanci.

Boleslav tak bodovala popáté za sebou, z toho počtvrté vyhrála. Budějovice naopak podruhé v řadě prohrály a pokud Teplice v neděli vyhrají nad Brnem, Jihočeši klesnou na sestupové příčky.

V sestavě Budějovic podle očekávání nebyl stoper Tomáš Řepka, jemuž vypršel disciplinární trest po urážce sudího po zápase 10. kola v Jablonci.

Olomouc zahazovala na slovácku šance

Fotbalisté Olomouce doplatili na hřišti Slovácka na zahazování gólových šancí, v závěru zápasu za to mohli pykat, ale Slovácko svou šanci nevyužilo.

Vedoucí branku sice vstřelil ve 25. minutě domácí útočník Milan Kerbr, o šest minut později však srovnal skóre útočník Sigmy Martin Doležal a od té doby měla Sigma výraznou územní převahu.

Sigma však své šance zahazovala, v 76. minutě například trefil střídající olomoucký útočník Hubník břevno.

V závěru na to mohla Sigma doplatit brankář Zlámal však Valentovu střelu vyrazil nad břevno.

1. FC Slovácko - Sigma Olomouc 1:1 (1:1)

Branky: 25. Kerbr - 31. Doležal. Rozhodčí: Matějek - Dobrovolný, Urban. ŽK: Daníček, Kuncl, Došek - Hořava, Škerle, Navrátil. Diváci: 5043.
Slovácko: Melichárek - Kuncl, Trousil, Mezlík, Reinberk (81. Košút) - Hlúpik, Daníček, Valenta, Kerbr (87. Volešák) - Došek, Kovář (59. Trávník). Trenér: Habanec.
Olomouc: Zlámal - Janotka, Dreksa, Škerle, Rossi - Hořava - Schulmeister, Pospíšil, Navrátil, Petr (76. Hubník) - Doležal. Trenér: Pivarník.

Dynamo České Budějovice - FK Mladá Boleslav 0:1 (0:1)

Branka: 11. Johana. Rozhodčí: Příhoda - Kordula, Vysloužil. ŽK: Otepka, Machovec, Linhart - Ščuk, Opiela, Bořil. Diváci: 1825.
Č. Budějovice: Daněk - Riegel, Halama, Lengyel, Machovec - Klesa, Javorek, Otepka (46. Linhart), Rakovan, Sandro (46. Hanzlík) - Markovič (87. Němec). Trenér: Soukup.
M. Boleslav: Miller - Kysela, Johana, Kúdela, Bořil - Ščuk, Brunclík (17. Opiela, 90.+3 Zbrožek) - Mareš (89. Fillo), Magera, Štohanzl - Nešpor. Trenér: Minář.

Baumit Jablonec - FC Hradec Králové 3:2 (2:2)

Branky: 6. a 47. z pen. Lafata, 45.+2 Štochl - 16. Harba, 27. Halilovič. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Kotík. ŽK: Kopic - Halilovič, Zelený, Poděbradský. ČK: 47. Holeš (Hradec).
Jablonec: Valeš - Kysela, Beneš (37. Štochl), Novák - Kopic (79. Třešňák), Čížek, Piták (87. Simerský), Loučka, Jablonský - Lafata, Kovařík. Trenér: Kotal.
Hradec: Koubek - Holeš, Jánošík, Fukal, Poděbradský - Harba, Šisler (85. Zec), Hochmeister (87. Pávek), Strnad (71. Zelený), Štěpán - Halilovič. Trenér: Plíšek.

1. Jablonec 16 9 5 2 29:16 32
2. Plzeň 15 9 4 2 26:11 31
3. Sparta 15 9 3 3 23:12 30
4. Olomouc 16 7 6 3 24:15 27
5. Mladá Boleslav 16 7 3 6 19:20 24
6. Dukla 16 5 7 4 26:22 22