9. 8. 2012 20:55
Sparta a Plzeň postupili v Evropské lize dál, Boleslavští končí
Leo Kweuke svými dvěma góly udržel Spartu nad vodou
Leo Kweuke svými dvěma góly udržel Spartu nad vodou | Foto: Jakub Šafránek

Praha/Plzeň/Ml. Boleslav - Týmy pražské Sparty a Viktorie Plzeň postoupily do play off Evropské ligy. Zato působení fotbalistů Mladé Boleslavi v soutěži mělo jepičí život.

Sparta sice před týdnem vyhrála ve Vídni 2:0, ale na Letné v ní v odvetě hrklo, když šla Admira do vedení. Dvěma góly pak vše zachránil Kweuke, duel skončil 2:2 a to Spartě bohatě stačilo.

Plzeň nemělla s Ruchem Chorzów nejmenší problém, po výhře 2:0 v Polsku deklasovala v Doosan Areně soupeře 5:0, když se hattrickem blýskl Ďuriš.

Mladá Boleslav prohrála s Enschede podruhé 0:2 a v "Evropě" končí.

Play off Evropské ligy se losuje již dnes, od 13.30 h. V osudí bude vedle Sparty a Plzně také Slovan Liberec, který sem "propadl" z kvalifikace Ligy mistrů.

Pár minut se sparťané třásli

Přestože si z Vídně přivezli náskok 2:0, stejně se Pražané dostali v odvetě do tísnivé situace. To když ve 20. minutě brankář Vaclík vyboxoval míč za šestnáctku, kde se do míče opřel Thürauer - a teč Švejdíka poslala balon do Vaclíkova protipohybu - 0:1.

Další Vaclíkovo chybné vyražení míče před sebe pak hosté nepotrestali, protože je zastavil ofsajdový praporek.

Gólman hostí však ve 36. minutě udělal ještě větší chybu, Švejdík posunul zprava balon Kweukemu a ten poloprázdnou branku bystře trefil.

A byl při chuti, takže když mu chvilku nato Kadlec šikovně posunul míč do běhu, trefil Kweuke z hranice šestnáctky technicky přesně k tyči.

Dvacet minut před koncem Sulimani vyrovnal tečovanou střelou z trestného kopu, ale na víc už se hosté nezmohli.

"Mám smíšené pocity. Postup nás těší, ale znovu jsme hráli pod naše možnosti i očekávání," zhodnotil zápas kouč Sparty Vítězslav Lavička.

Sparta Praha - Admira Mödling 2:2

Branky: 36. a 39. Kweuke - 19. vlastní Švejdík, 69. Sulimani. Rozhodčí: Banti - Di Fiore, Petrella (všichni It.). ŽK: Kadeřábek - Plassnegger, Schrott. Diváci: 8732. První zápas: 2:0, postoupila Sparta.

Sparta: Vaclík - Vidlička, Švejdík, Jarošík, Pamič - Kadeřábek (81. Grajciar), Holek, Hušbauer, Přikryl (50. Skalák) - Kadlec (89. Kerič), Kweuke. Trenér: Lavička.

Admira: Tischler - Plassnegger, Pöllhuber, Schrott, Weber - Seebacher, Mevoungou (62. Schachner), Thürauer, Sabizer - Sulimani (80. Schwicker), Schwab (64. Hosiner). Trenér: Kühbauer.

Ďuriš pálil jako z kulometu

Do pohárové sestavy Plzně se konečně vrátil útočník Bakoš, který až dosud pykal za jarní vyloučení na Schalke.

I Bakoš se sice do branky Chorzúowa trefil, hlavní hvězdou zápasu však byl Ďuriš, kterému se podařilo vstřelit tři góly v rozpětí druhé a dvacáté osmé minuty zápasu.

V prvním případě mu k tomu pomohla teč soupeře, sudí původně označili gól jako vlastní, nakonec ho ale přeci jen připsali Ďurišovi. Další dvě trefy však už připsali Ďurišovi.

Skóre pak v závěru uzavřel Hanousek, kterého si Plzeň koupila už v zimě, ale na celé jaro ho ještě nechala hostovat v Dukle Praha.

V Doosan Areně bylo vyprodáno, podobně jako v předchozím kole proti gruzínskému Rustavi.

"Jsem rád, že jsme oba zápasy zvládli dobře a zaslouženě postoupili. Skóre 7:0 je něco, na co můžeme být pyšní," řekl po utkání domácí kouč Pavel Vrba.

Viktoria Plzeň - Ruch Chorzów 5:0

Branky: 2., 12. a 28. Ďuriš, 54. Bakoš, 87. Hanousek. Rozhodčí: Jug - Kogej, Rojko (všichni Slov.). ŽK: Štípek - Lisowski, Djokič. Diváci: 11.651. První zápas: 2:0, postoupila Plzeň.

Plzeň: Bolek - Rajtoral, Ševinský, Procházka, Limberský (70. Řezník) - Horváth (75. Hanousek), Darida - Ďuriš, Kolář, Fillo (60. Štípek) - Bakoš. Trenér: Vrba

Chorzów: Peškovič - Djokič, Stawarczyk, Sadlok, Szyndrowski - Zieňczuk, Panka, Malinowski, Lisowski (82. Lewczuk) - Piech (78. Kuswik), Jankowski (64. Janoszka). Trenér: Fornalik.

Boleslavský lazaret bez šance na úspěch

Boleslav nastoupila do soutěže jako náhradník za vítěze domácí pohárové soutěže Sigmu Olomouc. Tu nepustila UEFA do svých soutěží z toho důvodu, že byla v průběhu minulé sezony trestána za korupci.

Mladoboleslavské v úvodu sezony přepadla nevídaná marodka a oslabený tým nebyl hostům schopen efektivně čelit.

Tím spíš, že už v 9. minutě po Kyselově ztrátě míče zaúřadovala dvojice Fer-Chadi. A bylo to 0:1. Právě tahle "dvojka" se blýskla i po půlhodině hry. Chadi zacentroval, Fer míč ulíznul a Šeda si šel pro balon podruhé do sítě.

Hosté hráli v exhibičním rytmu. Ve druhé půli šli dokonce ve dvou sami na bránu, načež ovšem balon skončil na tyči...

FK Mladá Boleslav - Twente Enschede 0:2

Branky: 9. Chadli, 31. Fer. Rozhodčí: Lajuškin - Lebeděv, Voroncov (všichni Rus.). ŽK: Mareš, Johana, Sivrič, Ondřejka - Schilder. Diváci: 3077. První zápas: 0:2, postoupilo Twente.

Boleslav: Šeda - Kysela, Johana, Zbrožek - Bořil, Brunclík (79. Opiela), Kúdela, Šírl - Sivrič, Magera (22. Ondřejka), Mareš (60. Nešpor). Trenér: Koubek.

Twente: Fernandes - Rosales, Douglas, Bjelland, Schilder (77. Wisgerhof) - Brama, Fer, Janssen - Tadič (61. Gutiérrez), Bulykin (64. Verhoek), Chadli. Trenér: McClaren.

Odvety 3. předkola Evropské ligy:

Elfsborg (Švéd.) - Horsens (Dán.) 2:3 (2:3), první zápas 1:1, postoupil Horsens, FC Aktobe (Kaz.) - Genk 1:2 (1:1), první zápas 1:2, postoupil Genk, Omonia Nikósie - Crvena Zvezda Bělehrad 0:0, na pen. 5:6, první zápas 0:0, postoupila Crvena Zvezda,

Dinamo Moskva - Dundee United 5:0 (3:0), první zápas 2:2, postoupilo Dinamo, Slaven Koprivnica (Chorv.) - Athletic Bilbao 2:1 (1:0), první zápas 1:3, postoupilo Bilbao,

Metalurg Doněck - Tromsö (Nor.) 0:1 (0:1), první zápas 1:1, postoupilo Tromsö, Aalesund (Nor.) - APOEL Nikósie 0:1 (0:1), první zápas 1:2, postoupil APOEL,

Rosenborg Trondheim - Servette Ženeva 0:0, první zápas: 1:1, postoupil Rosenborg, Legia Varšava - Ried (Rak.) 3:1 (1:0), první zápas: 1:2, postoupila Legia.

Young Boys Bern - Kalmar (Švéd.) 3:0 (1:0), první zápas: 0:1, postoupil Bern, Gent - Videoton (Maď.) 0:3 (0:1), první zápas: 0:1, postoupil Videoton, Spartak Trnava - Steaua Bukurešť 0:3 (0:1), první zápas: 1:0, postoupila Steaua,

Mura (Slovin.) - Arsenal Kyjev 0:2 (0:1), první zápas: 3:0 kontumačně, postoupila Mura, PAOK Soluň - Bnei Jehuda Tel Aviv 4:1 (0:1), první zápas: 2:0, postoupil PAOK,

Lech Poznaň - AIK Stockholm 1:0 (0:0), první zápas: 0:3, postoupil Stockholm, Zeta Golubovci (Č. Hora) - FK Sarajevo 1:0 (1:0), první zápas: 1:2, postoupila Zeta, Vitesse Arnhem (Niz.) - Anži Machačkala (Rus.) 0:2 (0:2), první zápas: 0:2, postoupila Machačkala,

Rapid Bukurešť - Heerenveen 1:0 (1:0), první zápas: 0:4, postoupil Heerenveen, Bursaspor - KuPS Kuopio (Fin.) 6:0 (3:0), první zápas: 0:1, postoupil Bursaspor, Hannover - Saint Patrick's Athletic (Ir.) 2:0 (1:0), první zápas: 3:0, postoupil Hannover.

Olympique Marseille - Eskisehirspor 3:0 (2:0), první zápas: 1:1, postoupila Marseille, Inter Milán - Hajduk Split 0:2 (0:1), první zápas: 3:0, postoupil Inter,

Liverpool - FC Gomel (Běl.) 3:0 (2:0), první zápas: 1:0, postoupil Liverpool, Rapid Vídeň - Vojvodina (Srb.) 2:0 (0:0), první zápas: 1:2, postoupil Rapid,

Marítimo (Port.) - Asteras Tripoli (Řec.) 0:0, první zápas: 1:1, postoupilo Marítimo, Anorthosis Famagusta - Dila Gori (Gruz.) - v 83. minutě za stavu 0:3 předčasně ukončeno kvůli výtržnostem fanoušků, první zápas: 1:0.