reklama

Bon Jovi vydělá Edenu miliony, duel Chelsea s Bayernem nic

Arjen Robben vyhrál s Bayernem Ligu mistrů, proto by se měl 31. srpna objevit v Edenu na Superpoháru Arjen Robben vyhrál s Bayernem Ligu mistrů, proto by se měl 31. srpna objevit v Edenu na Superpoháru autor: Reuters
Společnost, která vlastní stadion v Edenu, bere Superpohár UEFA jako příležitost ke zvýšení prestiže. Říká ale, že finančně na ní nevydělá.

Praha - V pátek tu Slavia rozehraje ligu s Baníkem, v úterý se Eden zaplní příznivci Depeche Mode - a za měsíc, v sobotu 31. srpna vyběhnou na trávník hvězdy Bayernu Mnichov a Chelsea.

Vítěz Ligy mistrů a nejlepší tým Evropské ligy změří síly v boji o Superpohár UEFA. Kolik na tom společnost, jež stadion v Edenu vlastní a provozuje, vydělá? Prý nic.

"Výdělek nepokryje náklady. Vnímáme tu akci jako sice finančně méně výhodnou, zato mimořádně prestižní. A věříme, že právě z té prestiže budeme do budoucna profitovat," říká Jakub Dlouhý z agentury Concept One, která zajišťuje komunikační servis pro vlastníka stadionu.

Tím je sice fakticky podle jeho vlastních slov i nadále právník Václav Slavíček, vlastnictví stadionu bylo ale nedávno z E Side převedeno na jinou jeho firmu Vinet a.s.

V rámci restrukturalizace došlo i k narovnání vztahů s velkými věřiteli, kterými byly Česká spořitelna a stavební firmy Strabag a Hochtief.

Prodat stadion Řebíčkovi? Kdepak

Tradičním uživatelem stadionu je fotbalová Slavia. A vlastník Edenu se nijak netají tím, že by jako stálého nájemce rád uvítal i nějaký další fotbalový klub. Jenže žádný takový není na obzoru: Bohemians 1905 se vrátili do Ďolíčku, Sparta asi nyní nemá důvod stěhovat se z Letné. A Dukla, Žižkov či střížkovská Bohemka by při "šíři" své fanouškovské základny kasu stadionu asi také úplně nezachránily.

"Naším hlavním sportovním partnerem je každopádně Slavia," zdůrazňuje Slavíček, který by si však v dohledné době rád sednul se šéfem červenobílého klubu Alešem Řebíčkem, aby spolu nějak inovovali nájemní smlouvu Slavie. Tu uzavírali ještě Slavíčkovi předchůdci a aktuálnímu vlastníkovi stadionu se nezdá dvakrát výhodná.

Možnost, že by od něj Řebíček stadion kupoval, prakticky vylučuje. "Ne, nic takového nepředpokládáme," říká Slavíček, a to navzdory tomu, že v dohledném době vstup velkého investora do společnosti, která stadion provozuje, avizuje. Řebíček to ale nejspíš nebude, vlastnické scelení stadionu a klubu tedy rozhodně není na pořadu dne.

Jako když pronajmete na léto byt

Firma, provozující Eden, prodělávala v posledních letech vždy po 50 milionech za rok. Své hospodaření hodlá oživit tím, že bude pořádat víc atraktivních koncertů.

"Měli jsme tu Bon Jovi, přijedou Depeche Mode, Iron Maiden... Kolik na takových Bon Jovi vyděláme? Zjednodušeně řečeno se ten zisk může pohybovat v řádech jednotek milionů," říká Jakub Dlouhý.

Oproti tomu na Superpoháru prý Eden nevydělá ani korunu. To vše na základě smluv z minulosti, které uzavřelo bývalé vedení stadionu s UEFA.

"Sázíme ale na prestiž té akce. Specifická bude v tom, že poběží zcela v režii UEFA. Ta si od nás pronajme stadion - asi tak, jako když jedete do ciziny a na krátký čas někomu pronajmete byt," říká Dlouhý. Z obchodního pohledu jde o to, že veškeré reklamní panely si na stadionu instaluje UEFA a bude z nich také čerpat veškerý zisk.

Synot Tip Arena, jak se stadion v Edenu nazývá, se proto v době konání Superpoháru bude jmenovat Arena Eden. Synot smí svůj brand prezentovat jen při domácích akcích. Mimochodem, smlouva se sázkařskou společností Ivo Valenty byla prodloužena. Ale zatím ne nadlouho. "Do konce tohoto roku s opcí," prozrazuje Dlouhý.

Lístky na Superpohár? Malý zázrak

Co Eden v souvislosti se Superpohárem čeká? "Položíme nový trávník, vylepší se světelný park," vypočítává Dlouhý.

"A na dobu konání akce jsme se museli domluvit i s firmami, které jsou na stadionu v nájmu, jako banka, McDonalds... Ti nakrátko na stadionu podle smlouvy s UEFA fungovat nemohou. Jakub použil přirovnání, že UEFA propůjčíme byt, ale my jí vlastně propůjčíme celý dům," dodává Václav Slavíček.

Jak už deník Aktuálně.cz informoval, dostat se ke vstupenkám na Superpohár, bude pro českého fanouška velmi obtížné. "Většinu lístků dostanou přes své kluby fanoušci Bayernu a Chelsea, další významnou část si podrží UEFA pro sebe a své partnery. Další fanoušci mají šanci získat lístky v prodejním systému UEFA, ale řádově je jich tam k dispozici jen omezené množsví," vysvětluje Dlouhý.

Půjde podle všeho maximálně dva tisíce vstupenek. Pro fanoušky z celého světa...

reklama