Brankáři mají zvláštní požadavky, úplně jiný svět, smějí se oba kustodi české jednadvacítky

David Janeczek David Janeczek
23. 6. 2017 6:15
Kustodi české fotbalové reprezentace do jednadvaceti prozradili netradiční požadavky brankářů. "Brankáři jsou jiní. To je úplně jiný svět," směje se kustod Ondřej Vdovjak.
Radost české fotbalové reprezentace včetně realizačního týmu.
Radost české fotbalové reprezentace včetně realizačního týmu. | Foto: Milan Kammermayer

Tychy (od našeho zpravodaje) - O komfort českých hráčů na Euru do jednadvaceti let se stará dvojice kustodů. Aby měli fotbalisté vše nachystáno se starají Jaroslav Farář a Ondřej Vdovjak.

Čeští mladíci podle slov dvou mužů, kteří dbají o veškeré vybavení fotbalistů, ale nemají žádné hvězdné manýry a požadavky. Přesto jeden post základní jedenáctky má opravdu zvláštní návyky. 

"Třeba brankáři Patriku Macejovi nestačí pouze dlouhé elasťáky, na ty dlouhé musí mít ještě i druhé a krátké. Gólman Lukáš Zima zase na trénink neobleče jiné tepláky než ty, které ustřihneme na kraťasy," směje se Farář. "Brankáři jsou jiní. To je úplně jiný svět," dodává Vdovjak.

Oba kustodi ale zvláštní potřeby brankářů berou s úsměvem. "Samozřejmě jim to nezazlíváme. Víme, že se brankáři potřebují připravovat sami, nemají kolem sebe tak hodně lidí, kteří do nich sypou taktické pokyny," zastává se gólmanů Vdovjak.

Kustod se během Eura nezastaví

"Kdysi dávno se říkalo, že v celé jedenáctce jsou dva divní hráči. Gólman a levé křídlo. No a teď už se tolik na levá křídla nehraje, takže v tom zůstali brankáři sami," pokračuje s úsměvem od ucha k uchu Farář. "To je pravda, brankáři tu odlišnost dodržují zodpovědně," přidává se i Vdovjak.

Někteří sportovní fanoušci mají o práci kustoda příliš zkreslené představy. Ale během podobných turnajů jako je ten v Polsku se kustodi téměř nezastaví. "Vytížení je asi podobné jako mají kluci u hokejového týmu. Začínáme hodinu a půl před tréninkem nebo srazem. Během tréninku jsme k dispozici trenérům a po tréninku nebo zápasu taky končíme jako poslední. Takže to naše vytížení je celodenní," popisuje Vdovjak.

Po zápase s Itálií ale dal ruku k dílu i nejlepší hráč zápasu Tomáš Souček, který odnesl jednu z beden do autobusu. "Devadesát procent hráčů se nás zeptá, jestli nechceme s něčím pomoct, když vidí, že toho máme hodně, ale většinou je odmítáme," říká Farář. "Není potřeba je tím zatěžovat," dodává Vdovjak.

Pokud hráči v české lize hodí dres fanouškům, tak ho kustodovi poté zaplatí. V reprezentaci to ale takto nefunguje. "Jednu sadu necháváme hráčům po zápase. Záleží na každém hráči, jestli si dres nechá pro rodinu, kamarády nebo si ho vymění se soupeřem. Do toho v reprezentaci nikdo klukům nemluví, dodává Vdovjak, který je společně s Farářem externím zaměstnancem fotbalové asociace, pro kterou pracují pouze během reprezentačních srazů.

 

Právě se děje

Další zprávy