Brazilci, pozor. Favorité úvodní zápasy většinou nevyhrávají

Brazilci by si měli dát na úvodní zápas s Chorvatskem pozor. Favoriti v něm v historii šampionátů vyhráli jen v pěti z 15 případů a jen jedinkrát pak ovládli celý turnaj.
Ve čtvrtek ve 22:00 SELČ začne v São Paulo Areně mistrovství světa duelem domácích Brazilců s Chorvaty. Když se oba týmy na šampionátu střetly naposledy, na úvod šampionátu 2006 v Německu vyhráli Brazilci 1:0 díky gólu Kaká ze 44. minuty (na obrázku: o míč bojují Brazilec Lucio a Dado Pršo). Brazilci jsou jasnými favority i před čtvrtečním zápasem, například u sázkové kanceláře Unibet si můžete na jejich výhru vsadit v kurzu 1,33:1, naopak na výhru Chorvatů v kurzu 4,8:1, což je dokonce více než na výhru Brazilcům na turnaji (4:1).
Při posledním zahajovacím zápasu, který se hrál 11. června 2010 na Soccer City v Johannesburgu byli v zápase s Mexikem mírným favoritem domácí Jihoafričané, zápas však skončil 1:1. Domácí tým sice v 55. minutě poslal do vedení Siphiwe Tshabalala (na obrázku), v 79. minutě však vyrovnal Rafael Márquez. A i když měly oba týmy na konci skupiny shodně po čtyřech bodech za prohru s Uruguají a výhru nad Francií, Mexiko postoupilo do osmifinále díky lepšímu skóre. V něm však prohrálo 1:3 s Argentinou.
9. června 2006 ve zbrusu nové Allianz Areně v Mnichově vyhráli domácí Němci 4:2 nad Kostarikou. Na parádní gól Lahma z 6. minuty sice okamžitě odpověděl Wanchope, Němce ještě v 17. minutě poslal do vedení Klose (na obrázku), který jej v 61. minutě navýšil. A i když v 73. minutě snížil opět Wanchope, pojistku na německou výhru dal v 87. minutě Frings. Němci se pak dostali až do semifinále, kde je porazili pozdější vítězové z Itálie, v zápase o 3. místo si však spravili chuť výhrou nad Portugalskem. Naopak Kostaričané zůstali ve skupině s Ekvádorci a Poláky bez bodu.
31. května 2002 došlo na Soul World Cup Stadium k obrovskému překvapení, když úřadující mistři z Francie (od roku 1974 do roku 2002 hrál zahajovací zápas vždy obhájce) podlehl na úvod šampionátu Senegalcům 0:1. Výhru nováčka na šampionátech zařídil ve 30. minutě Papa Bouba Diop, na jehož pokus byl i Fabien Barthez krátký. Zatímco Francouzi uhráli ve skupině s Uruguají a Dánskem jediný bod, Senegalci postoupili s pěti body do osmifinále, kde díky zlatému gólu Henriho Camary porazili v prodloužení Švédy, naopak ve čtvrtfinále ukončil cestu afrického týmu na šampionátu zlatý gól Turka Ilhana Mancise.
Čtvrtfinále prohra s Turky
Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
12. 6. 2014 13:43
Zvládnout zahajovací zápas mistrovství světa ve fotbale není pro favorita vůbec jednoduché. Vždyť favorité vyhráli jen v pěti z patnácti úvodních duelů šampionátu.

Praha - Zvládnout zahajovací zápas mistrovství světa ve fotbale není pro favorita vůbec jednoduché. Vždyť favorité vyhráli jen v pěti z patnácti úvodních duelů šampionátu.

Brazilce bude ve čtvrtečním zahajovacím zápase domácího MS proti Chorvatsku (22:00 SELČ, zápas vám přineseme v online reportáži ZDE) strašit i další statistický fakt. Jen jedinkrát dokázal jeden ze soupeřů z úvodního duelu MS celý turnaj vyhrát. Povedlo se to jen Angličanům v roce 1966.

Podívejte se na galerii všech zahajovacích zápasů MS a na to, jak si jejich aktéři vedli na celém turnaji.